Raporty kwartalne · Zaktualizowano we wrześniu 2026 r. · Manhattan Miami Real Estate
Manhattan wszedł w sezon jesienny z większą liczbą sfinalizowanych transakcji, wyższymi cenami i mniejszą liczbą dostępnych ofert niż przed rokiem. Corcoran odnotował 3625 transakcji sprzedaży w trzecim kwartale, co jest najwyższym wynikiem dla trzeciego kwartału od 2022 roku. Mediana ceny sprzedaży wyniosła 1,25 mln USD, co jest rekordem dla trzeciego kwartału.
Rynek jest aktywny, ale sygnały nie są jednoznaczne. Sfinalizowane transakcje odzwierciedlają umowy wynegocjowane we wcześniejszej części roku, podczas gdy liczba podpisanych umów spadła o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Kupujący nadal działają, gdy odpowiadają im nieruchomość i jej cena, ale mają mniejszy wybór: liczba aktywnych ofert spadła do 6354, co jest najniższym poziomem podaży w trzecim kwartale od 2017 roku.
Najnowszy dostępny raport StreetEasy potwierdza ten sam obraz podaży i tempa sprzedaży, choć obejmuje sierpień, a nie cały kwartał. Liczba ofert na Manhattanie była o 11,2% niższa niż rok wcześniej, a mediana czasu obecności w ofercie nieruchomości, dla których podpisano umowę sprzedaży, wyniosła 93 dni, czyli o sześć dni mniej. Liczba umów na Manhattanie pozostała prawie bez zmian (spadek o 0,9%), co wzmacnia potrzebę oddzielenia mocnych wyników sfinalizowanych transakcji od perspektyw kolejnych transakcji.
Manhattan w III kwartale 2026 r. w skrócie
Wskaźnik
III kwartał 2026 r.
Rok po roku
Liczba sfinalizowanych transakcji
3625
+9%
Wielkość sprzedaży
7,28 miliarda dolarów
+10%
Mediana ceny transakcyjnej
1,25 miliona dolarów
+4%
Średnia cena za stopę kwadratową
$1751
+2%
Aktywne oferty
6354
-3%
Podpisane umowy
2532
-6%
Średnie dni na rynku
90 dni
13% szybciej
Kondominia odpowiadały za większą część wzrostu cen
Analiza Jonathana Millera z Housing Notes z 2 października również podaje medianę dla Manhattanu na poziomie 1,25 mln USD, czyli o 5,9% więcej niż w III kwartale 2025 r. w jego zbiorze danych. Miller wskazuje na najsilniejszy roczny wzrost sprzedaży w przedziale od 2 do 5 mln USD oraz największą od sześciu lat średnią powierzchnię sprzedanego apartamentu. Ta zmiana struktury transakcji ma znaczenie: wyższa mediana dla całego Manhattanu nie oznacza, że każdy apartament zdrożał o tę samą kwotę.
Sprzedaż kondominiów z rynku wtórnego wzrosła o 15% do 1266. Mediana ich cen wzrosła o 10% do rekordowych 1,65 mln USD, a średnia cena za stopę kwadratową osiągnęła 1807 USD. Ceny mieszkań typu co-op z rynku wtórnego zmieniały się mniej dynamicznie: mediana utrzymała się na poziomie 875 000 USD, natomiast średnia cena i średnia cena za stopę kwadratową spadły.
Głębszym problemem jest podaż nowych inwestycji. Liczba ofert deweloperów spadła o 22% do 564, co jest najniższym poziomem od czwartego kwartału 2012 roku. W ramach nowych projektów wprowadzonych do sprzedaży w tym kwartale oferta powiększyła się o 286 lokali mieszkalnych, ale to nie wystarczyło, aby odwrócić długotrwały spadek dostępnej oferty deweloperskiej.
Górny segment rynku odgrywa większą rolę, niż wynika z jego udziału
Liczba sfinalizowanych transakcji powyżej 3 mln USD wzrosła o 25% rok do roku. Najsilniejszy był przedział od 3 do 5 mln USD, w którym sprzedaż wzrosła o 40%. Nieruchomości powyżej 3 mln USD stanowiły 19% wszystkich sfinalizowanych transakcji, co wyrównuje najwyższy udział w historii. Największą odnotowaną transakcją kwartału był lokal na 113. piętrze Central Park Tower za 46 958 750 USD.
Te dobre wyniki nie oznaczają, że sprzedający każdą drogą nieruchomość mają równie silną pozycję negocjacyjną. O tym, które oferty się sprzedają, nadal decydują lokalizacja, stan, widoki, jakość budynku i dyscyplina cenowa. Umowy sprzedaży apartamentów wycenionych od 3 do 5 mln USD podpisywano najszybciej, średnio po 78 dniach. W przypadku nieruchomości powyżej 5 mln USD było to średnio 113 dni.
Co oznaczają wyniki za III kwartał
Podpisane umowy zasługują na większą uwagę niż nagłówki o sfinalizowanych transakcjach. Compass podaje 2075 umów, czyli o 12% mniej niż w III kwartale 2025 r., przy czym liczba umów na kondominia spadła o 9%, a na mieszkania typu co-op o 13,2%. Wstępne dane Compass za III kwartał obejmują okres do 20 września i będą później korygowane, dlatego nie należy ich łączyć z danymi Corcoran. Oba źródła pokazują jednak mniej umów niż przed rokiem.
Co dzieje się poniżej 1 mln USD?
Corcoran podaje, że mieszkania poniżej 1 miliona dolarów stanowiły 42% sprzedaży, co stanowi drugi najniższy udział, nie licząc gorączki przed opodatkowaniem w drugim kwartale 2019 r. Jednak liczba zamknięć spółdzielni odsprzedaży poniżej 1 miliona dolarów nadal wzrosła o 4% w porównaniu z trzecim kwartałem 2025 r. Mniejszy udział w rynku to nie to samo, co mniejsza sprzedaż.
Sprzedaż apartamentów z dolnego przedziału cenowego wymaga czasu, ale dostępne dane nie dowodzą, że sprzedają się wolniej niż rok temu. Corcoran podaje 106 dni do podpisania umowy poniżej 500 000 USD wobec 110 w III kwartale 2025 r. oraz 89 dni w przedziale od 500 000 USD do 1 mln USD wobec 99. W przedziale od 3 do 5 mln USD średni czas do podpisania umowy wyniósł 78 dni. Compass podaje, że 28% nieruchomości na Manhattanie, na które zawarto umowę, potrzebowało na to ponad 180 dni, lecz nie przedstawia dla tego wskaźnika porównania rok do roku dla dolnego przedziału cenowego. Czas do zawarcia umowy opisuje nieruchomości, które znalazły nabywców, a nie to, jak długo na rynku pozostają niesprzedane oferty.
Dla kupujących: apartamenty o najkorzystniejszej pozycji rynkowej znajdują nabywców, zanim pojawi się wyraźny sygnał dotyczący całego rynku. Mała podaż i krótszy czas sprzedaży przemawiają za tym, by przygotować się, zanim pojawi się właściwa nieruchomość. Nie oznacza to, że zniknęło pole do negocjacji przy ofertach z mankamentami lub długo pozostających w sprzedaży.
Dla sprzedających: rynek nagradza jakość, ale spadek liczby podpisanych umów o 6% jest powodem, by zachować dyscyplinę. Dobre kwartalne wyniki dotyczące sfinalizowanych transakcji mogą przesłaniać wolniejsze tempo zawierania kolejnych umów. Ważniejsza jest wycena względem bieżącej konkurencji niż względem nagłówków.
Dla inwestorów i nabywców drugiego domu: nowy podatek pied-à-terre dodaje do modelu kolejny koszt posiadania, szczególnie w górnej części. Nie powstrzymało to popytu, ale należy do gwarantowanej emisji wraz z finansowaniem, kosztami prowadzenia, strukturą podmiotową i oczekiwanym okresem utrzymywania.
Źródła: Corcoran, Manhattan Real Estate Market Report, 3Q 2026, 2 października; Jonathan Miller, Housing Notes, analiza rynku Manhattanu za III kwartał 2026 r., 2 października; raport Compass Manhattan Q3 2026 w wersji opublikowanej przez Stacey Froelich Team, 2 października; StreetEasy, August 2026 NYC Housing Market Report, 15 września. Sprawdzono 5 października 2026 r. W tabeli z głównymi wskaźnikami konsekwentnie wykorzystano dane Corcoran. Compass opiera się na REBNY RLS i ACRIS, a wstępne dane za bieżący kwartał obejmują okres do 20 września i podlegają korekcie. Sierpniowy raport StreetEasy pozwala sprawdzić kierunek zmian w ujęciu miesięcznym, ale nie zastępuje pełnego porównania za III kwartał. Liczby i zmiany cen pozostają rozdzielone według źródła. W 2026 roku partnerem Millera przy raportach o Nowym Jorku zostało The Real Deal, zastępując Elliman; jego analiza jest tu cytowana bezpośrednio z Housing Notes.
Opublikowano 10 września 2026 · Dane miesięczne do 31 sierpnia 2026 · Tygodniowe dane z segmentu luksusowego do 6 września 2026 · Autor: Anthony Guerriero
Dane bieżące: III kwartał 2026 r. Powyższe zestawienie III kwartału jest najnowszym raportem. Aktualizacja z września i starsze sekcje poniżej są danymi historycznymi.
WRZESIEŃ 2026 · MANHATTAN, AKTUALIZACJA RYNKOWA
Nieruchomości na Manhattanie w analizie rynkowej, wrzesień 2026: podaż odpływa szybciej niż kupujący
Opublikowano · Dane miesięczne do 31 sierpnia 2026 · Tygodniowe dane z segmentu luksusowego do 6 września 2026 · Autor: Anthony Guerriero
Manhattan stracił tego lata oferty szybciej niż kupujących. Liczba aktywnych ofert spadła w sierpniu do 4,462, czyli o około 20% poniżej poziomu sprzed roku według danych rzeczywistych UrbanDigs, a w tygodniu 7 września wynosiła 4,341, mniej o mniej więcej 24% rok do roku, w dwunastym z rzędu tygodniowym spadku. Liczba podpisanych umów również się obniżyła, lecz w znacznie wolniejszym tempie. Ta różnica jest w istocie całą historią dotychczasowego kwartału.
Widać to tam, gdzie kupujący odczuwają rynek najmocniej. Mediana rabatu od ceny ofertowej wyniosła w sierpniu 3.4% i była najniższa w 2026 roku. Odczytuję to jako utrzymywanie cen przez niedobór podaży, a nie jako efekt rosnącego popytu, choć obie liczby dowodzą jedynie tego, że zmieniły się równolegle, nie zaś że jedna wywołała drugą. Jednocześnie trzy składniki kosztu posiadania apartamentu na Manhattanie wzrosły w tym roku, a w przypadku lokali, które nie są głównym miejscem zamieszkania, jeden z nich jest zupełnie nowy.
Górny segment czyta się inaczej w zależności od tego, który tydzień weźmiemy pod uwagę. Olshan Realty naliczyła 13 umów na kwotę $4 mln i wyższą w tygodniu od 31 sierpnia do 6 września, przy czym powyżej $10 mln nie zawarto żadnej, co dało najniższy wolumen wartościowy od września 2023 roku. To jeden tydzień, przypadł na Labor Day, a Donna Olshan mówi wprost, że wrzesień bywa zwykle najsłabszym miesiącem roku w segmencie luksusowym. W skali całego roku segment trofeowy jest jednak do przodu: 218 umów podpisanych na $10 mln i więcej od początku 2026 roku wobec 202 w analogicznym okresie 2025 roku. Oba fakty są prawdziwe i dopiero łączna lektura prowadzi do właściwego wniosku.
Aktywne oferty (sierpień)
4,462
-20.3% r/r · UrbanDigs
Podpisane umowy (sierpień)
693
-10.5% r/r · UrbanDigs
Mediana rabatu od ceny ofertowej
3.4%
najniższa w 2026 roku
Kredyt 30-letni, stała stopa (3 września)
6.71%
powyżej 6.50% sprzed roku
Mówiąc wprost: na koniec sierpnia na Manhattanie wystawionych na sprzedaż było 4,462 apartamentów, mniej więcej o jedną piątą mniej niż rok wcześniej, a w tygodniu 7 września już 4,341. Kupujący podpisali w sierpniu 693 umowy, o około 10.5% mniej rok do roku. Podaż kurczyła się w tym samym okresie szybciej niż popyt, a typowy sprzedający zaakceptował jedynie 3.4% poniżej ceny ofertowej, czyli najmniejszy rabat w tym roku. Koszt kredytu nie pomógł: kredyt 30-letni o stałej stopie kosztował 3 września 6.71%, więcej niż przed rokiem.
Jak głęboko spadła w rzeczywistości podaż na Manhattanie?
Głębiej, niż niemal ktokolwiek zakładał przed jesienią. Dane rzeczywiste UrbanDigs wskazują 5,613 aktywnych ofert na koniec lipca i 4,462 na koniec sierpnia, co oznacza spadek o 20.6% w ciągu jednego miesiąca i poziom o 20.3% niższy niż w sierpniu 2025 roku. Nowych ofert pojawiło się w sierpniu 526, około 40% mniej, a liczba aktywnych ofert zmniejszyła się w ciągu miesiąca o mniej więcej 1,150 lokali, z 5,613 do 4,462. W tygodniu 7 września było ich 4,341, co stanowiło dwunasty tygodniowy spadek z rzędu i poziom o mniej więcej 24% niższy niż w tym samym tygodniu przed rokiem.
Corcoran, opierając się na własnej serii danych, dochodzi do tego samego wniosku inną drogą: 4,992 aktywne oferty w sierpniu, o 15% mniej rok do roku i najniższy poziom sierpniowy od 2015 roku, ósmy miesiąc z rzędu ze spadkiem w ujęciu rocznym. Obie firmy liczą co innego i tych danych nie należy łączyć, zgadzają się jednak co do kierunku i rzędu wielkości.
Pod tym kryje się problem podaży starszy niż to lato. Jonathan Miller, relacjonując drugi kwartał dla The Real Deal, podał podaż ofertową w nowych inwestycjach na poziomie 445 lokali, o 62.2% mniej rok do roku, wobec 6,604 lokali z rynku wtórnego, gdzie spadek wyniósł znacznie łagodniejsze 7.2%. To zasób ofertowy, a nie potok budowlany, ale sedno leży właśnie w różnicy między tymi dwiema liczbami. Własne zestawienie Olshan pokazuje to samo od strony umów: w czterech tygodniach do 19 lipca podpisano zaledwie 12 umów deweloperskich na $4 mln i więcej, wobec dziesięcioletniej średniej 28.
Manhattan w sierpniu 2026 w skrócie, według źródła raportowania
Wskaźnik
Sierpień 2026
Źródło i zakres
Aktywne oferty
4,462 (-20.3% r/r)
dane rzeczywiste UrbanDigs, wszystkie apartamenty na Manhattanie
Aktywne oferty
4,992 (-15% r/r)
Corcoran, kondominia i co-opy; najniższy sierpień od 2015 roku
Podpisane umowy
693 (-10.5% r/r)
dane rzeczywiste UrbanDigs
Podpisane umowy
799 (-6% r/r)
Corcoran; najwolniejszy sierpień od 2020 roku
Mediana ceny transakcyjnej
$1.26M (+3.1% r/r)
dane rzeczywiste UrbanDigs, kondominia i co-opy łącznie
Corcoran; podaż luksusowa 737 lokali, sierpniowe minimum od 12 lat
Umowy w toku
3,203 (+9.3% r/r)
UrbanDigs; portfel wchodzący w jesień jest wyższy niż przed rokiem
Dwie firmy, dwie metodologie, jeden kierunek. UrbanDigs i Corcoran inaczej liczą umowy, więc ich sumy z założenia się różnią. Każdą serię należy czytać wobec niej samej w czasie, a nie wobec drugiej.
Czy podatek pied-a-terre działa progowo, czy według stawek narastających?
Działa progowo, a ta różnica przeszła niemal bez echa. Department of Finance miasta New York przyjął ostateczne przepisy 14 lipca 2026 roku, skodyfikowane w 19 RCNY section 62. Przepisy stanowią, że dopłata „jest obliczana jako iloczyn stawki dopłaty określonej ustawowo oraz wartości rynkowej danej nieruchomości”, a odnosząc się wprost do tej kwestii, że „ponieważ dopłata opiera się na wartości rynkowej, a nie na wartości dla celów podatkowych, DOF zwraca uwagę, iż rejestry te muszą zawierać właściwe wartości rynkowe nieruchomości, a nie wartości dla celów podatkowych”.
Następnie pada zdanie najważniejsze dla każdego, kto znajduje się blisko progu. Przepisy przewidują, że „jeżeli wycena nieruchomości lub lokalu spółdzielczego przekracza próg, dopłacie podlega całość wartości nieruchomości”. Warto przeczytać to uważnie. Gdy wartość rynkowa ustalona przez DOF przekroczy granicę, stawka obejmuje całą wartość, a nie kwotę ponad tę granicę. To próg skokowy, a nie stawka narastająca, i w pobliżu granicy zachowuje się zupełnie inaczej, niż zakłada większość właścicieli.
Wynikają z tego trzy rzeczy. Po pierwsze, decydująca jest wartość rynkowa lokalu ustalona przez Department of Finance, która nie jest ani ceną zakupu, ani wartością dla celów podatkowych widniejącą na Państwa nakazie płatniczym. Po drugie, ustawowe stawki dla co-opów i kondominiów wynoszą od 4% do 6.5% w zależności od przedziału wartości, przy odrębnej i znacznie niższej skali od 0.8% do 1.3% dla domów jedno, dwu i trzyrodzinnych powyżej $5 mln. Po trzecie, przepisy stanowią, że dopłata wraz z karami i odsetkami „stanowi obciążenie nieruchomości”. The Real Deal informował, że rozwiązanie to niezręcznie osadza się w realiach co-opów, gdzie lokale nie mają odrębnego oznaczenia geodezyjnego, więc rachunek otrzymuje budynek, a zarząd staje się poborcą.
Jestem biegłym rewidentem (CPA) i mimo to nie opublikuję tutaj przykładu wyliczonego w dolarach, ponieważ właściwa odpowiedź zależy od Państwa konkretnej wyceny DOF, od faktów dotyczących rezydencji oraz od struktury własności. Ogólnie mogę powiedzieć tyle, że próg skokowy sprawia, iż różnica między pozycją tuż poniżej a tuż powyżej granicy jest znacznie większa, niż spodziewa się większość właścicieli, i właśnie dlatego warto tę kwestię rzetelnie zbadać, zamiast ją zakładać.
Administrowanie tym wszystkim jest sprawą odrębną od samego prawa i poszło źle. Trzech właścicieli domów złożyło w Richmond County pozew kwestionujący sposób wdrożenia, a nie sam podatek, argumentując, że miasto przerzuciło ciężar dowodu na mieszkańców, zamiast skorzystać z posiadanych już danych podatkowych. Sędzia Wayne Ozzi wydał 10 sierpnia tymczasowy zakaz nakazujący miastu usunięcie opublikowanej listy mniej więcej 900,000 nieruchomości; miasto w ciągu kilku godzin złożyło zapowiedź apelacji, co uruchomiło zawieszenie, i wdrażanie było kontynuowane. Sprawę rozpoznano 31 sierpnia. Na dzień 9 września nie wydano rozstrzygnięcia, a zawieszenie pozostaje w mocy.
Nie zmienił się natomiast termin. Data złożenia wniosku o zwolnienie była przedłużana dwukrotnie i przypada obecnie na 6 października 2026. Na dzień 28 sierpnia miasto raportowało 10,871 rozpoczętych wniosków, 5,874 ukończone i 3,655 zatwierdzonych. Pełnomocnik powodów oświadczył przed sądem, że mniej więcej 6,750 spośród około 17,000 zawiadomień nigdy nie powinno zostać wysłanych. Warto rozumieć, że pozew kwestionuje sposób wdrożenia podatku, a nie jego istnienie, więc toczące się postępowanie samo w sobie nie jest powodem, by traktować datę 6 października jako ruchomą. To, czy przysługuje Państwu zwolnienie i co należy złożyć, jest pytaniem do Państwa doradcy podatkowego.
Spotkają Państwo także szeroko powielaną tezę, jakoby dopłata mogła obniżyć wartość objętych nią apartamentów o 7.5% do 18.75%. Liczba ta pochodzi z wpisu pewnego inwestora na X. Nie widziałem opublikowanej wraz z nią metodologii i nie znalazłem żadnego opublikowanego pomiaru czystego wpływu tego podatku na ceny lub wolumen po stronie sprzedaży. Każdą precyzyjną liczbę opisującą wpływ podatku na wartości należy traktować jako szacunek, a nie pomiar. Ujęcie na poziomie segmentu przedstawiamy w tekstach podatek pied-a-terre a luksusowe nieruchomości na Manhattanie oraz popyt na obiekty trofeowe w warunkach nowego podatku.
Ile kosztuje dziś utrzymanie apartamentu na Manhattanie?
To pytanie zadawane mi w tym roku najczęściej i zarazem to, które raporty rynkowe konsekwentnie pomijają. W 2026 roku wzrosły trzy koszty, a w zależności od tego, jak apartament jest posiadany i finansowany, właściciel może ponosić wszystkie trzy.
Zacznijmy od opłat eksploatacyjnych. Raport Millera za drugi kwartał odnotowuje, że miesięczne koszty mieszkaniowe nadal rosną szybciej niż inflacja: mediana miesięcznej opłaty maintenance przy sprzedaży co-opu wyniosła $3,077, czyli $2.83 za stopę kwadratową, co oznacza wzrost odpowiednio o 10.2% i 16% rok do roku. Po stronie kondominiów miesięczne opłaty eksploatacyjne wraz z podatkiem od nieruchomości dały $4,466, czyli $3.37 za stopę kwadratową. To nie są małe kwoty i rosną szybciej niż ceny.
Do tego finansowanie. Kredyt 30-letni o stałej stopie według Freddie Mac kosztował 3 września 6.71%, wobec 6.66% tydzień wcześniej i powyżej 6.50% sprzed roku. Kwoty kredytów na Manhattanie mieszczą się zwykle w przedziale jumbo, a tam zestawienie trzech banków opracowane przez Howard Hanna NYC wskazało średnie RRSO dla 30 lat blisko 6.99% na 2 września, najwyżej w 2026 roku i wobec około 6.07% pod koniec lutego. W tle stoi rentowność 10-letnich obligacji Treasury na poziomie 4.79%, najwyższym od trzech lat.
Następnie, tam gdzie nieruchomość spełnia przesłanki, dochodzi dopłata. Nie każdy właściciel ponosi wszystkie trzy koszty: nabywcy gotówkowego stawka nie dotyka, właściciel z już zaciągniętym kredytem go nie przeszacowuje, a dopłata sięga wyłącznie apartamentów, które nie są głównym miejscem zamieszkania właściciela, członka rodziny lub najemcy. Tam jednak, gdzie się nakładają, zmieniają arytmetykę utrzymywania apartamentu zajmowanego przez sześć tygodni w roku, i to właśnie, znacznie bardziej niż jakikolwiek pojedynczy nagłówek, po cichu przebudowuje moim zdaniem ten rynek.
Czy luksusowy rynek Manhattanu zatrzymał się we wrześniu?
Jeden tydzień wyglądał fatalnie, a cały rok wygląda dobrze. Warto znać oba obrazy. W tygodniu od 31 sierpnia do 6 września Olshan Realty odnotowała 13 umów podpisanych na $4 mln i więcej, o łącznej wartości ofertowej $66,240,000, przy średniej cenie ofertowej $5,095,385 i medianie $5,150,000. Sześć lokali to co-opy, sześć to kondominia, jeden to condop, a żaden townhouse nie znalazł nabywcy. Nic nie zostało podpisane na $10 mln i więcej. Olshan zwróciła uwagę, że wolumen wartościowy był najniższy od tygodnia od 18 do 24 września 2023 roku i że tydzień wypadł poniżej dziesięcioletniej średniej 16 umów dla okresu poprzedzającego Labor Day.
To ceny ofertowe, bo takie właśnie raportuje Olshan. Zanim ktokolwiek zbuduje narrację na jednym tygodniu, warto przeczytać resztę komentarza samej Olshan: „wrzesień jest na ogół najsłabszym miesiącem roku w segmencie luksusowym”. Roczne zestawienie wskazuje zaś w przeciwną stronę. Do końca sierpnia podpisano w 2026 roku 218 umów na $10 mln i więcej, wobec 202 w tym samym okresie 2025 roku. Rynek trofeowy jest powyżej ubiegłorocznego poziomu. Jeden tydzień świąteczny nie jest trendem i wolę powiedzieć to Państwu teraz, niż pozwolić przeczytać nagłówek twierdzący inaczej.
Tam, gdzie rynek trofeowy istotnie się przecenia, dzieje się to budynek po budynku, a nie na całej szerokości. W budynku 111 West 57th Street ostatni pozostały apartament dwupoziomowy, Penthouse 76, sprzedano za nieco ponad $41.75 mln, czyli około 23.5% poniżej pierwotnej ceny ofertowej dewelopera wynoszącej $54.6 mln. W budynku Central Park Towerlokal 68E trafił do umowy przy cenie ofertowej $20.5 mln, obniżonej z $24.96 mln, po tym jak pierwotnie wystawiono go z rzutów jeszcze w 2018 roku. Olshan raportuje ceny ofertowe, a nie uzgodnione ceny umowne, więc rabat wobec ostatecznego zamknięcia nie jest jeszcze znany. Tymczasem najnowszy produkt wchłaniany jest szybko. Budynek 1122 Madison Avenue ma 24 z 26 lokali w umowach od połowy stycznia, przy średniej $5,378 za stopę kwadratową, a konwersja Flatiron Building przy 175 Fifth Avenue ma 16 z 36 lokali w umowach, przy średniej $4,779 za stopę kwadratową. To dane o absorpcji i cenach, a nie pomiary rabatów, więc nie twierdziłbym, że obie inwestycje sprzedają się bez negocjacji. Ten obraz pokazuje natomiast, że leżakująca podaż deweloperska z poprzedniego cyklu schodzi z widocznymi obniżkami, podczas gdy najnowsze przedsięwzięcia nie stoją w miejscu.
Dokąd poszedł popyt? Spójrzmy na rynek najmu
Tego lata na rynku najmu na Manhattanie zdarzyło się coś nietypowego, a dwie z najbardziej rzetelnych osób w tej branży publicznie powiązały część tego zjawiska z nowym podatkiem. W lipcu mediana czynszu na Manhattanie po raz pierwszy w historii osiągnęła $5,000, o 6.4% więcej rok do roku, przy średniej $6,306 i średnim czynszu za stopę kwadratową powyżej $101, w obu przypadkach na poziomie rekordowym. Podaż ofert najmu spadła do 6,421, o 39.3% mniej rok do roku, w trzynastym spadku z rzędu i na najniższym poziomie od dwóch lat.
Jonathan Miller, prowadzący tę serię danych, ujął to tak: „Spadek podaży jest jak na tę porę roku wyjątkowo ostry, więc jednym z czynników może być wdrożenie podatku pied-a-terre dla drugich domów o wartości $5+ mln. Coraz więcej nabywców pied-a-terre wybiera najem zamiast zakupu, a część dotychczasowych właścicieli sprzedaje drugi dom i wynajmuje, gdy przebywa w mieście, co w obu przypadkach zwiększa popyt w i tak wygłodzonym zasobie najmu”. Pam Liebman, prezes Corcoran, powiedziała, że skok na rynku najmu „sugeruje, iż część potencjalnych nabywców może już wybierać elastyczność zamiast własności”. Warto zauważyć, czego żadne z nich nie powiedziało. Oboje ujęli to jako możliwy czynnik, a nie wykazaną przyczynę, i ja również zamierzam trzymać się tej granicy.
Częścią rynku najmu najbliższą populacji objętej podatkiem jest jego szczyt, a nie środek, choć dane o najmie nie odnotowują, czy najemca jest byłym lub przyszłym właścicielem, więc jest to argument z bliskości, a nie z dopasowania. Dopłata dotyczy apartamentów niebędących głównym miejscem zamieszkania; mediana czynszu jest liczbą dla całego rynku. Bardziej adekwatna jest więc informacja, że liczba najmów powyżej $100,000 miesięcznie wzrosła w tym roku siedmiokrotnie, tych powyżej $50,000 więcej niż podwoiła się, a decyl luksusowy osiąga obecnie średnio $17,464 miesięcznie, o 35% więcej rok do roku. To tam pojawiłby się nabywca pied-a-terre, gdyby wynajmował zamiast kupować, i to tam widać ruch.
Istnieje konkurencyjne wyjaśnienie, które zasługuje na równorzędne potraktowanie. Oprocentowanie kredytów jest wyższe niż przed rokiem, a wyższe stopy wypychają brzegowych nabywców w stronę najmu zupełnie bez udziału polityki podatkowej. Sam Miller wskazuje również FARE Act, zauważając, że właściciele zdają się wycofywać oferty z publicznych platform, aby uniknąć tarcia związanego z prowizją pośrednika, co „zmniejszyłoby widoczną podaż, niekoniecznie ograniczając liczbę zajętych lub dostępnych lokali”. To sprawiłoby, że część raportowanego spadku podaży o 39.3% byłaby efektem pomiaru, a nie zjawiskiem realnym. Nikt nie wyodrębnił niezależnego wkładu podatku od efektu stóp ani od efektu widoczności ofert, a dopóki tego nie zrobi, uczciwe stanowisko brzmi, że podatek jest jednym z kilku prawdopodobnych czynników.
Co robią stopy kredytów hipotecznych i Fed?
Nie to, czego większość spodziewała się pół roku temu. Kredyt 30-letni o stałej stopie według Freddie Mac wyniósł średnio 6.71% w tygodniu kończącym się 3 września, przy 15-letnim na poziomie 6.04%. Rok wcześniej było to odpowiednio 6.50% i 5.60%. Stopy nie są jedynie podwyższone, są wyższe niż we wrześniu ubiegłego roku i wzrosły od czasu naszego raportu półrocznego.
Federal Reserve utrzymał 29 lipca przedział celowy na poziomie od 3.50% do 3.75%. Warto przeczytać zdanie o głosach odrębnych. Komunikat odnotowuje, że „przeciwko decyzji w zakresie polityki pieniężnej głosowali Beth M. Hammack, Neel Kashkari oraz Lorie K. Logan, którzy opowiadali się za podniesieniem przedziału celowego stopy funduszy federalnych o 1/4 punktu procentowego na tym posiedzeniu”. Trzech członków chciało na tym posiedzeniu podwyżki. To istotny sygnał co do kierunku sporu wewnątrz komitetu, choć opisuje jedno posiedzenie, a nie ustalone oczekiwania. Kolejną decyzję zaplanowano na 16 września, sześć dni po publikacji tej aktualizacji, i nie zamierzam jej prognozować.
Dla kupującego na Manhattanie praktyczny wniosek jest węższy. Zakupy gotówkowe są w górnym segmencie tego rynku powszechne, a nabywcy gotówkowemu stopa polityki pieniężnej jest obojętna. Tam, gdzie oferta jumbo na poziomie 7% faktycznie zmienia zachowania, są nabywcy finansujący się kredytem, i to ta część rynku odczułaby ruch stóp najwcześniej.
Uczciwy kontrargument
Sceptyk powiedziałby, co następuje, i w warstwie faktów nie byłby w błędzie. Wolumen umów jest niższy o około 10.5% rok do roku w serii UrbanDigs i o 6% u Corcoran, co jest realnym osłabieniem niezależnie od tego, jak ujmiemy stronę podażową. Średnia cena co-opu za stopę kwadratową u Corcoran spadła w sierpniu o 10% rok do roku, a średnia luksusowa cena ofertowa za stopę kwadratową obniżyła się o 6%. Czas ekspozycji wynoszący 120 dni w liczeniu Corcoran nie opisuje rynku, który rozlicza się szybko. Zarejestrowane transakcje w ostatnim miesiącu również wyglądają skromnie, choć raporty Howard Hanna przestrzegają, że liczby rejestrowe opóźniają się względem rejestru publicznego i nie należy ich czytać jako realnego spadku.
Moja odpowiedź brzmi, że wszystko to jest prawdą i nic z tego nie przeczy odczytowi podażowemu. Rynek może mieć jednocześnie mniej transakcji i mocniejsze ceny, i dokładnie tak wygląda rynek ograniczony podażą. Zdanie zmieniłby wrzesień i październik, w których podaż odbudowałaby się na zwyczajowej jesiennej fali ofert, a mimo to rabaty by się poszerzyły. Umowy w toku wyższe o 9.3% niż przed rokiem przemawiają przeciwko takiemu scenariuszowi, ale to właśnie będę obserwował i zdam z tego sprawę niezależnie od wyniku.
Co to oznacza dla kupujących, sprzedających i właścicieli lokali innych niż główne miejsce zamieszkania
Dla kupujących. Przestrzeń negocjacyjna, o której czytali Państwo w ubiegłym roku, przy 3.4% w większości zniknęła. Nie zniknęła jednak wszędzie. Dźwignia nadal leży w leżakującej podaży: wrześniowy raport Howard Hanna NYC podaje medianę rabatu od ceny ofertowej dla ofert obecnych na rynku 120 dni i dłużej na poziomie około 9%, wobec 3.4% dla całego rynku. Jeżeli szukają Państwo apartamentu, pytanie nie brzmi, czy rynek jest słaby, lecz czy dany lokal jest przeleżały. Proszę poprosić mnie o aktualną listę ofert powyżej 120 dni w interesujących Państwa budynkach.
Dla nabywców zagranicznych i kupujących lokale inne niż główne miejsce zamieszkania. Proszę zamodelować dopłatę przed złożeniem oferty, na wartości rynkowej DOF, a nie na cenie zakupu, oraz uporządkować kwestie rezydencji i struktury własności przed podpisaniem. Próg skokowy sprawia, że różnica między pozycją tuż poniżej a tuż powyżej progu jest większa, niż się wydaje. Jeżeli są już Państwo właścicielami i przysługuje Państwu jakiekolwiek zwolnienie, datą, która ma znaczenie, jest 6 października. Zapraszamy do naszego przewodnika po amerykańskim podatku od spadków dla nabywców zagranicznych jeżeli posiadają Państwo nieruchomość przez podmiot.
Dla sprzedających. Niedobór podaży działa na Państwa korzyść i jest to realna przewaga. Rynkowy rabat 3.4% wciąż nie jest jednak przyzwoleniem na testowanie ceny. Apartamenty oddające blisko 9% to te, które stoją, i negocjuje się je wobec ich własnej historii ofertowej, a nie wobec rynku. Proszę wycenić zgodnie z dowodami w pierwszych trzech tygodniach. Jeżeli Państwa prawdopodobny nabywca kupuje lokal inny niż główne miejsce zamieszkania, proszę pamiętać, że jego koszt utrzymania wzrósł w tym roku, i spodziewać się tego w rozmowie.
Dla udziałowców i zarządów co-opów. To grupa z rzeczywiście nowym problemem. Przepisy DOF czynią z dopłaty wraz z karami i odsetkami obciążenie nieruchomości, a w co-opie rachunek otrzymuje budynek. Zarządy są zamieniane w poborców podatkowych w skróconym harmonogramie. Jeżeli zasiadają Państwo w zarządzie, ta sprawa należy do porządku obrad teraz, a nie w grudniu. Nasz przewodnik po kondominium i co-opie omawia różnice własnościowe, które za tym stoją.
Doradztwo dla klientów prywatnych
Chcą Państwo takiego odczytu dla jednego budynku lub jednego przedziału cenowego? Przygotuję aktualne porównania transakcyjne, zestawienie leżakującej podaży i aktywności umownej, zanim złożą Państwo ofertę lub wystawią lokal, oraz objaśnię konstrukcję dopłaty. Własna ekspozycja podatkowa jest pytaniem do Państwa doradcy podatkowego, a ja będę pracował razem z nim.
Metodologia i źródła. Miesięczne dane dla Manhattanu to dane rzeczywiste UrbanDigs za sierpień 2026 w publikacji Howard Hanna NYC Research oraz raporty Corcoran dla Manhattanu za sierpień 2026. Obie firmy stosują odmienne metodologie i danych nie da się porównywać bezpośrednio; każda seria jest oznaczona w miejscu użycia. Dane kwartalne i miesięczne koszty mieszkaniowe pochodzą z raportu 2Q 2026 dla Manhattanu autorstwa Jonathan Miller, opublikowanego z The Real Deal. Tygodniowe dane o umowach luksusowych pochodzą z Olshan Luxury Market Report za tydzień od 31 sierpnia do 6 września 2026, obejmującego nieruchomości mieszkalne na Manhattanie z ceną ofertową $4 mln i wyższą. Oprocentowanie kredytów to Primary Mortgage Market Survey Freddie Mac za tydzień kończący się 3 września 2026; RRSO jumbo to zestawienie trzech banków opracowane przez Howard Hanna NYC, a nie badanie ogólnokrajowe. Dane Federal Reserve pochodzą z komunikatu FOMC z 29 lipca 2026. Mechanika dopłaty pied-a-terre cytowana jest za ostatecznymi przepisami Department of Finance miasta New York przyjętymi 14 lipca 2026 (19 RCNY section 62); przedziały stawek podano za Greenberg Traurig, Dechert i CNBC. Stan postępowania na 9 września 2026, bez wydanego rozstrzygnięcia. Podpisane umowy są wskaźnikiem wyprzedzającym i nie są porównywalne z zamkniętymi transakcjami, które są opóźnione. Nic z powyższego nie stanowi porady podatkowej ani prawnej; własną sytuację prosimy potwierdzić u wykwalifikowanego doradcy. Opublikowano 10 września 2026, autor Anthony Guerriero, Manhattan Miami Real Estate.
Aktualizacja rynku z września 2026: pytania i odpowiedzi
Stan na 10 września 2026 r., w dniu publikacji tej aktualizacji.
Czy ceny apartamentów na Manhattanie spadają we wrześniu 2026 roku?
Cen wrześniowych nie da się jeszcze zmierzyć; najnowsze dane miesięczne dotyczą sierpnia. Według danych rzeczywistych UrbanDigs za sierpień 2026 mediana ceny transakcyjnej na Manhattanie wyniosła $1.26 mln, o 3.1% więcej rok do roku, ale mniej niż $1.33 mln w lipcu, co oznacza spadek o mniej więcej 5.3% miesiąc do miesiąca. Odczyt roczny należy traktować jako trend, a miesięczny jako szum cienkiego letniego rynku. Mediana rabatu od ceny ofertowej zawęziła się do 3.4%, najniższego poziomu w 2026 roku, a aktywnych ofert było 4,462, około 20% mniej niż rok wcześniej, więc ceny podtrzymuje niedobór podaży, a nie silny popyt. Ta mediana obejmuje łącznie kondominia i co-opy, a nie same kondominia.
O ile mogę dziś wynegocjować cenę apartamentu na Manhattanie?
Mniej niż w jakimkolwiek innym momencie 2026 roku przy typowej ofercie i znacznie więcej przy ofercie przeleżałej. Mediana rabatu od ceny ofertowej wyniosła w sierpniu 2026 roku według danych UrbanDigs 3.4%, wobec 3.8% w lipcu. Corcoran, stosując własną serię danych, podał w sierpniu średni rabat 3.9% od ostatniej ceny ofertowej. Wyjątkiem jest podaż leżakująca: wrześniowy raport Howard Hanna NYC z 2026 roku podaje medianę rabatu od ceny ofertowej dla ofert obecnych na rynku 120 dni i dłużej na poziomie około 9%. Praktyczne pytanie nie brzmi, czy rynek jest słaby, lecz czy dany apartament stoi.
Dlaczego podaż na Manhattanie jest w 2026 roku tak niska?
Z dwóch powodów, jednego cyklicznego i jednego strukturalnego. Cyklicznie sprzedający nie wystawiali lokali: nowych ofert było w sierpniu 2026 roku 526, o około 40% mniej rok do roku, a liczba aktywnych ofert zmniejszyła się w ciągu miesiąca o mniej więcej 1,150 lokali, z 5,613 do 4,462. Strukturalnie stopniał zasób nowych inwestycji dostępny do kupienia. Raport za drugi kwartał, którego autorem jest Jonathan Miller, podał podaż ofertową w nowych inwestycjach na poziomie 445 lokali, o 62.2% mniej rok do roku, wobec rynku wtórnego ze znacznie łagodniejszym spadkiem o 7.2%. Aktywnych ofert było 4,341 w tygodniu 7 września, mniej więcej o 24% mniej niż rok wcześniej, w dwunastym tygodniowym spadku z rzędu.
Czy podatek pied-a-terre liczy się od ceny zakupu, czy od wartości dla celów podatkowych?
Od żadnej z nich. Liczy się go od wartości rynkowej nieruchomości ustalonej przez Department of Finance miasta New York. Ostateczne przepisy DOF przyjęte 14 lipca 2026 roku stanowią, że dopłata „jest obliczana jako iloczyn stawki dopłaty określonej ustawowo oraz wartości rynkowej danej nieruchomości”, i precyzują, że „ponieważ dopłata opiera się na wartości rynkowej, a nie na wartości dla celów podatkowych”, rejestry wymiaru muszą zawierać wartości rynkowe. Państwa wartość rynkowa DOF co do zasady nie jest tożsama z zapłaconą ceną. To informacja ogólna, a nie porada podatkowa.
Czy podatek pied-a-terre obejmuje całą wartość, czy tylko kwotę powyżej progu?
Całą wartość. Ostateczne przepisy DOF stanowią, że „jeżeli wycena nieruchomości lub lokalu spółdzielczego przekracza próg, dopłacie podlega całość wartości nieruchomości”. Czyni to z niej próg skokowy, a nie stawkę narastającą: gdy wartość rynkowa DOF przekroczy próg, właściwa stawka obejmuje całą wartość, a nie jedynie część ponad granicą. Dla co-opów i kondominiów stawki ustawowe wynoszą od 4% do 6.5% w zależności od przedziału. Właściciele znajdujący się blisko progu powinni zasięgnąć indywidualnej porady u doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta.
Kiedy upływa termin zwolnienia z podatku pied-a-terre w New York?
6 października 2026 roku. Termin złożenia wniosku był przedłużany dwukrotnie, z pierwotnego 21 sierpnia na 18 września, a następnie na 6 października. Na dzień 28 sierpnia 2026 roku miasto raportowało 10,871 rozpoczętych wniosków, 5,874 ukończone i 3,655 zatwierdzonych. Pozew złożony w Richmond County kwestionuje sposób wdrożenia podatku, a nie sam podatek; tymczasowy zakaz wydany 10 sierpnia został zawieszony po apelacji miasta, sprawę rozpoznano 31 sierpnia, a na dzień 9 września 2026 roku nie wydano rozstrzygnięcia. Postępowanie dotyczy sposobu wdrożenia, a nie istnienia podatku. Uprawnienie i sposób złożenia wniosku są pytaniem do Państwa doradcy podatkowego.
Czy luksusowy rynek Manhattanu załamał się we wrześniu 2026 roku?
Nie, choć jeden tydzień wyglądał dotkliwie. W tygodniu od 31 sierpnia do 6 września 2026 roku Olshan Realty odnotowała 13 umów na $4 mln i więcej o łącznej wartości $66,240,000, przy czym nic nie podpisano na $10 mln i więcej, a tygodniowy wolumen wartościowy był najniższy od września 2023 roku. Własny komentarz Olshan zauważa, że wrzesień jest na ogół najsłabszym miesiącem roku w segmencie luksusowym. W skali roku segment trofeowy jest do przodu: 218 umów podpisanych na $10 mln i więcej w 2026 roku wobec 202 w tym samym okresie 2025 roku. Corcoran osobno naliczył w sierpniu 52 umowy powyżej $5 mln, o 13% więcej rok do roku.
Ile kosztuje utrzymanie apartamentu na Manhattanie w 2026 roku?
Więcej niż przed rokiem, i to na trzech frontach jednocześnie. Raport za drugi kwartał, którego autorem jest Jonathan Miller, podaje medianę miesięcznej opłaty maintenance w co-opie na poziomie $3,077, czyli $2.83 za stopę kwadratową, co oznacza wzrost odpowiednio o 10.2% i 16% rok do roku, oraz miesięczne opłaty eksploatacyjne w kondominium wraz z podatkiem od nieruchomości na poziomie $4,466, czyli $3.37 za stopę kwadratową. Finansowanie jest droższe: kredyt 30-letni o stałej stopie według Freddie Mac kosztował 3 września 2026 roku 6.71%, a zestawienie RRSO jumbo z trzech banków dla Manhattanu wskazywało średnio 6.99% na 2 września. Właściciele lokali innych niż główne miejsce zamieszkania ponoszą dodatkowo dopłatę pied-a-terre, liczoną od całej wartości rynkowej DOF.
Czy Federal Reserve obniży stopy we wrześniu 2026 roku?
Na dzień publikacji tej aktualizacji nie wiadomo, a kierunek debaty się zmienił. FOMC utrzymał 29 lipca 2026 roku przedział celowy na poziomie od 3.50% do 3.75%, a komunikat odnotowuje, że Beth M. Hammack, Neel Kashkari i Lorie K. Logan zgłosili zdanie odrębne, ponieważ „opowiadali się za podniesieniem przedziału celowego stopy funduszy federalnych o 1/4 punktu procentowego na tym posiedzeniu”. Trzech członków chciało podwyżki, a nie obniżki. Kolejną decyzję zaplanowano na 16 września 2026 roku, już po publikacji tej aktualizacji. Nie prognozujemy jej.
Czy to dobry moment na zakup apartamentu na Manhattanie?
Zależy to znacznie bardziej od konkretnego apartamentu niż od rynku. We wrześniu 2026 roku typowa oferta oddaje jedynie 3.4% od ceny ofertowej, najmniej w całym roku, więc szerokie poszukiwanie obniżek nie jest produktywne. Wrześniowy raport Howard Hanna NYC z 2026 roku podaje medianę rabatu dla ofert obecnych na rynku 120 dni i dłużej na poziomie około 9%, czyli mniej więcej trzykrotnie powyżej wartości rynkowej, i to tam leży dźwignia. Dopłata pied-a-terre dotyczy wyłącznie apartamentów, które nie są głównym miejscem zamieszkania właściciela, członka najbliższej rodziny lub najemcy, więc nabywca poza tą definicją jej nie ponosi. Ograniczeniem jest finansowanie: kredyt 30-letni o stałej stopie według Freddie Mac wynosił 6.71% w tygodniu kończącym się 3 września 2026 roku, a zestawienie kredytów jumbo dla Manhattanu z trzech banków opracowane przez Howard Hanna NYC wskazywało średnio 6.99% na 2 września.
Dlaczego ten raport śledzi zawarte umowy, a nie zamknięcia?
Zamknięte transakcje odzwierciedlają decyzje podjęte 60 do 90 dni wcześniej, więc opisują przeszłość. Zawarte umowy odzwierciedlają to, co nabywcy robią właśnie teraz, co czyni je dokładniejszym sygnałem w czasie rzeczywistym na szybko zmieniającym się rynku. Dlatego nasze cotygodniowe wiadomości z rynku nieruchomości Manhattanu zaczynają się od aktywności umownej.
Cena za stopę kwadratową na Manhattanie według subrynku i rodzaju nieruchomości, III kw. 2026
Mediana ceny za stopę kwadratową w subrynkach Manhattanu wyróżnionych przez Corcoran, z osobnymi danymi dla mieszkań spółdzielczych z rynku wtórnego, mieszkań własnościowych z rynku wtórnego i nowych inwestycji
Cena za stopę kwadratową to pierwsza liczba, o którą pytają nas nabywcy, a zarazem liczba najczęściej przytaczana w niewłaściwy sposób. Dwa apartamenty o tej samej cenie za stopę kwadratową nie stanowią równoważnego zakupu, jeśli jeden jest mieszkaniem spółdzielczym, którego miesięczne opłaty obejmują obsługę kredytu hipotecznego spółdzielni, a drugi mieszkaniem własnościowym, które można wynajmować na własnych warunkach. Dlatego wszystkie dane w tej części przedstawiają mieszkania własnościowe i spółdzielcze oddzielnie, a każda podana wartość jest medianą, nie średnią. W przypadku ceny sprzedaży oznacza to wartość środkową indywidualnych cen transakcyjnych; w przypadku ceny za stopę kwadratową jest to wartość środkowa cen za stopę kwadratową poszczególnych transakcji, zgodnie z danymi źródłowymi, a nie średnia cena podzielona przez średnią powierzchnię.
Mediana ceny metra kwadratowego na Manhattanie według podrynku i rodzaju nieruchomości, III kwartał 2026 r. Raport Corcorana; rozmiary próbek dla każdej wartości PPSF nie są publikowane. Dane kwartalne podlegają rewizji; są to miary subrynkowe, a nie sąsiedzkie.
Subrynek
Mieszkania spółdzielcze z rynku wtórnego
Mieszkania własnościowe z rynku wtórnego
Nowe inwestycje
Łączna liczba sfinalizowanych transakcji wszystkie rodzaje nieruchomości
Corcoran podaje całkowitą zamkniętą sprzedaż według podrynków, a nie próbkę kryjącą się za każdą ceną. Cena odsprzedaży w ramach współpracy w Financial District i Battery Park City nie jest pokazana; bazowa wielkość próby nie jest publikowana.
Przeczytaj kolumny osobno. W trzecim kwartale 2026 r. mediana cen mieszkań odsprzedaży wahała się od 1150 do 1850 USD/ft², co stanowi różnicę wynoszącą około 61%. Wyświetlane mediany kooperacji wahały się od 833 do 1164 USD/ft², czyli około 40%. Mediany nowych inwestycji wahały się od 1662 do 2253 USD/ft². Mieszanka sprzedaży może przesuwać mediany kwartalne; liczby te nie dotyczą zmian cen tej samej nieruchomości.
Przed skorzystaniem z tabeli należy jasno wskazać jej trzy ograniczenia. Pierwsze dotyczy liczebności próby: Corcoran publikuje łączną liczbę sfinalizowanych transakcji dla każdego subrynku, przedstawioną w ostatniej kolumnie, ale nie podaje, ile transakcji stanowi podstawę poszczególnych wartości dla mieszkań spółdzielczych, mieszkań własnościowych i nowych inwestycji. Wysoka łączna liczba transakcji w subrynku nie wyznacza dolnej granicy liczebności w żadnej z jego trzech kolumn. Każdą cenę za stopę kwadratową należy więc traktować jako statystykę przytoczoną ze wskazanego źródła zewnętrznego, dla której nie opublikowano liczebności próby, a nie jako wartość spełniającą minimalny próg liczebności, który stosujemy we własnych tabelach w dalszej części tej strony. Drugie ograniczenie dotyczy geografii: Corcoran nie publikuje w tym raporcie definicji granic subrynków. Wyłączyliśmy subrynek Upper Manhattan, ponieważ w całości leży poza obszarem, na którym doradzamy, ale nie możemy potwierdzić, że pozostałe subrynki kończą się na 96th Street. Według definicji granic publikowanych przez inne firmy subrynek West Side może sięgać dalej na północ. Trzecie ograniczenie dotyczy korekt: Corcoran wskazuje, że dane za bieżący kwartał są częściowo prognozowane, a dane za poprzednie kwartały podlegają korektom, więc wartości te mogą się zmieniać. Korzystamy wyłącznie z pola mediany ceny za stopę kwadratową, nigdy ze średniej ceny za stopę kwadratową, ponieważ opublikowana metodologia definiuje tę średnią jako średnią cenę podzieloną przez średnią powierzchnię, a nie medianę obserwacji z poszczególnych transakcji.
Te dwie tabele nie są porównywalne i nie należy ich nigdy odczytywać jako jednego szeregu danych. Powyższa tabela przedstawia ceny za stopę kwadratową według subrynku za jeden kwartał, od lipca do września 2026 roku, na podstawie sfinalizowanych transakcji raportowanych przez firmy pośrednictwa. Poniższa tabela przedstawia mediany cen sprzedaży według dzielnicy za dwanaście miesięcy zakończonych 31 sierpnia 2026 roku, na podstawie miejskich rejestrów sprzedaży. Inny podział geograficzny, inny okres, inne źródło i inna miara. Dzielenie ceny sprzedaży przez cenę za stopę kwadratową z tych tabel nie pozwala ustalić powierzchni apartamentu.
Zarejestrowane ceny sfinalizowanych transakcji na Manhattanie według dzielnicy, mieszkania własnościowe i spółdzielcze
Mediana zarejestrowanej ceny sprzedaży i liczba transakcji dla 26 dzielnic Manhattanu na południe od 96th Street, za dwanaście miesięcy zakończonych 31 sierpnia 2026 roku (najwcześniejsza zakwalifikowana transakcja: 2 września 2025 roku)
Poniższą tabelę opracowano na podstawie rejestrów źródłowych, a nie raportu firmy pośrednictwa. Przeanalizowaliśmy każdy zapis sprzedaży mieszkania własnościowego i spółdzielczego opublikowany w aktualizowanym pliku transakcji sprzedaży dla Manhattanu przez Departament Finansów miasta Nowy Jork, z datą sprzedaży przypadającą na dwanaście miesięcy zakończonych 31 sierpnia 2026 roku. Sprzedaż mieszkania spółdzielczego oznacza przeniesienie udziałów w spółce, a nie własności nieruchomości na podstawie aktu, przy czym miasto rejestruje oba rodzaje transakcji w tym pliku. Usunęliśmy zapisy bez wynagrodzenia lub z wynagrodzeniem nominalnym, a także prawdopodobne transakcje pakietowe i portfelowe, w których identyczna cena powtarza się w kilku zapisach dotyczących tego samego kwartału ewidencyjnego do celów podatkowych i tej samej daty sprzedaży, po czym wyznaczyliśmy wartość środkową pozostałych danych. Dla 26 przedstawionych poniżej dzielnic, położonych na południe od 96th Street, pozostało łącznie 10 015 zapisów sprzedaży, z konsekwentnym rozdzieleniem mieszkań własnościowych i spółdzielczych.
Tabela przedstawia medianę ceny sprzedaży i liczbę transakcji, nie cenę za stopę kwadratową. Powód jest konkretny: Departament Finansów nie publikuje w tym pliku powierzchni poszczególnych mieszkań, dlatego na podstawie tych zapisów nie można obliczyć ceny za stopę kwadratową dla dzielnicy bez wprowadzenia mianownika, którego źródło nie zawiera. Jeżeli natkną się Państwo na cenę za stopę kwadratową dla danej dzielnicy w innym miejscu, przed oparciem się na niej warto sprawdzić trzy kwestie: czy pochodzi z cen ofertowych aktywnych ogłoszeń, czy ze sfinalizowanych transakcji; czy mieszkania własnościowe i spółdzielcze połączono w jedną wartość; oraz czy jest to mediana poszczególnych transakcji, czy średnia cena podzielona przez średnią powierzchnię. Te wybory wpływają na wynik bardziej niż sama dzielnica.
Mediana ceny sfinalizowanej transakcji i liczba transakcji w dzielnicach Manhattanu według rodzaju nieruchomości, od września 2025 do sierpnia 2026 roku; aktualizowane rejestry sprzedaży Departamentu Finansów miasta Nowy Jork dla mieszkań własnościowych i spółdzielczych na Manhattanie, po odfiltrowaniu przeniesień za nominalnym wynagrodzeniem i sprzedaży pakietowej, z liczbą transakcji dla każdego segmentu; segmenty z liczbą transakcji poniżej 30 oznaczono jako OGRANICZONA PRÓBA, a ceny za stopę kwadratową nie podano, ponieważ źródło nie publikuje powierzchni poszczególnych mieszkań
Dzielnica
Mediana dla mieszkań własnościowych
Liczba transakcji sprzedaży mieszkań własnościowych
Mediana dla mieszkań spółdzielczych
Liczba transakcji sprzedaży mieszkań spółdzielczych
Jak korzystać z tej tabeli. Kolumny z liczbą transakcji nie są ozdobą. Mediana oparta na 859 transakcjach opisuje rynek; mediana oparta na jedenastu transakcjach opisuje jedenaście apartamentów. Spośród pięćdziesięciu dwóch przedstawionych segmentów 7 obejmuje mniej niż trzydzieści zarejestrowanych transakcji i zostało oznaczonych jako segmenty o ograniczonej próbie. To oznaczenie wskazuje, że należy ostrożnie oceniać precyzję danych, nie stanowi oceny dzielnicy. Próg trzydziestu transakcji jest naszym minimalnym progiem prezentacji bez tego oznaczenia, a nie gwarancją reprezentatywności segmentu: dzielnica, w której sprzedaż koncentruje się w jednym lub dwóch dużych nowych budynkach, może wykazywać pozornie stabilną medianę, która nadal opisuje raczej te budynki niż okolicę. Najwyraźniejszym przykładem są okolice Javits Center, gdzie kolumny mieszkań własnościowych i spółdzielczych odnoszą się do wyraźnie różnych zasobów mieszkaniowych, a nie do premii cenowej za mieszkania własnościowe, zaś wartość dla mieszkań spółdzielczych opiera się na jedenastu transakcjach.
Warto analizować nie pojedynczą medianę, lecz różnicę między dwiema kolumnami, której wielkość znacznie się różni w zależności od dzielnicy. Wśród segmentów spełniających nasz próg prezentacji najmniejsza różnica występuje w SoHo, około 43 procent, w Midtown East, około 48 procent, i w Tribeca, około 49 procent. Największa jest w Chelsea, około 191 procent, w West Village i Greenwich Village (część zachodnia), około 188 procent, oraz w Midtown (centralna dzielnica biznesowa), około 161 procent. Duża różnica zwykle występuje w dzielnicach, w których nowe budynki z mieszkaniami własnościowymi nie mają porównywalnego odpowiednika w zasobie spółdzielczym. Obie kolumny opisują wówczas różne mieszkania, a nie dwie ceny tego samego produktu. Nie uznalibyśmy tego za dowód, że mieszkania własnościowe są tam przewartościowane. Same mediany nie pozwalają również ustalić przyczyny różnicy, ponieważ wpływają na nią wiek budynków, powierzchnia mieszkań i udział poszczególnych typów mieszkań w sprzedaży. Jeżeli rozważają Państwo obie formy własności, nasz przewodnik po różnicach między mieszkaniami spółdzielczymi a własnościowymi omawia różnice dotyczące finansowania, zgody zarządu i odsprzedaży, które pomagają zrozumieć te liczby.
Jeszcze jedna uwaga dotycząca mediany. Jest to wartość środkowa, nie typowa cena apartamentu, którego Państwo poszukują. Mediana dla dzielnicy wynosząca dwa miliony dolarów może współistnieć z ceną dziewięciuset tysięcy za duże studio i dziewięciu milionów za apartament z czterema sypialniami w tym samym kwartale ulic. Te dane warto wykorzystywać do porównywania dzielnic oraz do weryfikowania twierdzenia pośrednika, że dana cena jest standardowa dla okolicy. Nie należy na ich podstawie wyceniać konkretnego apartamentu, którego wartość zależy od pionu i układu lokalu w budynku, piętra, ekspozycji, stanu oraz sytuacji finansowej budynku.
Aby sprawdzić, jak te same dzielnice zachowywały się podczas wcześniejszych spadków koniunktury, a nie tylko poznać obecny poziom cen, prosimy zapoznać się z poniższą tabelą odporności cen mieszkań w dzielnicach Manhattanu. Obecna tabela przedstawia bieżące zarejestrowane ceny sprzedaży, a nie zachowanie cen w cyklu rynkowym. Aktualne oferty, zamiast median sfinalizowanych transakcji, znajdą Państwo w sekcji apartamenty na sprzedaż na Manhattanie.
Metodologia: Aktualizowane rejestry sprzedaży Departamentu Finansów miasta Nowy Jork, Manhattan, zapisy sprzedaży mieszkań własnościowych i spółdzielczych, obejmujące dwanaście miesięcy zakończonych 31 sierpnia 2026 roku; najwcześniejsza zakwalifikowana transakcja: 2 września 2025 roku. Akty zarejestrowane bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem nominalnym (nieprzekraczającym tysiąca dolarów) wyłączono jako przeniesienia nierynkowe. Prawdopodobne transakcje pakietowe i portfelowe, identyfikowane jako co najmniej dwa zapisy dotyczące tego samego kwartału ewidencyjnego do celów podatkowych, z tą samą datą sprzedaży i identyczną ceną, usunięto w całości, zamiast łączyć je w jedną obserwację, ponieważ nabywca pojedynczego apartamentu nie może zawrzeć transakcji po cenie całego portfela. Jest to reguła heurystyczna zastosowana do opublikowanego pliku, a nie analiza dokumentów źródłowych, dlatego sporadycznie usuwa także niepowiązane transakcje, które przypadkowo dotyczą tego samego kwartału ewidencyjnego oraz mają tę samą datę i cenę. Sprawdziliśmy skutki tego wyboru, zamiast jedynie deklarować jego zasadność: ponowne obliczenie każdej opublikowanej mediany po zastąpieniu każdej grupy transakcji pakietowych jedną obserwacją zamiast jej usunięcia zmienia 19 z 52 opublikowanych median o ponad pół procenta, przy największej pojedynczej zmianie wynoszącej 7,7 procent i typowej zmianie około 0,2 procent. Przy usuwaniu grup dwadzieścia trzy zmiany mają kierunek spadkowy, co wskazuje, że grupy te znajdują się powyżej lokalnej mediany, a nie poniżej niej. Jest to zgodne z sytuacją, w której do każdego zapisu przypisano łączną cenę portfela, a nie cenę przydzieloną poszczególnemu apartamentowi. Ich usunięcie jest zatem bardziej zachowawczym podejściem. Dzielnice na północ od 96th Street znajdują się poza obszarem, na którym doradzamy, i zostały wyłączone. Mediany są wartościami środkowymi indywidualnych zarejestrowanych cen sprzedaży. Nie obliczamy na podstawie tych zapisów ceny za stopę kwadratową, ponieważ Departament Finansów nie publikuje powierzchni poszczególnych mieszkań. Dzielnica jest prezentowana wyłącznie wtedy, gdy oba segmenty obejmują co najmniej dziesięć transakcji, dlatego nie jest to pełny wykaz wszystkich transakcji na Manhattanie na południe od 96th Street. Ceny za stopę kwadratową dla subrynków pochodzą z Corcoran Report, II kw. 20262026. Dane do 31 sierpnia 2026 roku. Metodologia w wersji 1.0, opracowana 9 września 2026 roku przez Anthony'ego Guerriero, Manhattan Miami Real Estate. Przegląd zaplanowano po publikacji danych za czwarty kwartał 2026 roku.
Odporność cen nieruchomości w dzielnicach Manhattanu
Kryzys 2008, szczyt 2019 oraz korekta 2022-2023 według podrynku, Upper East Side, Tribeca i kluczowe dzielnice
Dzielnica
Spadek 2008
Odbudowa do 2019
Korekta 2022-2023
Odporność
Upper East Side
minus 12%
+38%
minus 5%
Wysoka
Tribeca
minus 18%
+72%
minus 9%
Bardzo wysoka
Upper West Side
minus 11%
+32%
minus 6%
Wysoka
SoHo / West Village
minus 15%
+58%
minus 8%
Wysoka
Midtown / Murray Hill
minus 22%
+24%
minus 14%
Umiarkowana
Downtown / FiDi
minus 16%
+44%
minus 10%
Umiarkowanie wysoka
Źródło: dane transakcyjne z rynku nieruchomości Manhattanu, raporty rynkowe Miller Samuel / Douglas Elliman. Wartości przedstawiają zmianę mediany ceny za stopę kwadratową w każdym cyklu dla każdego podrynku. Poszczególne budynki się różnią.
Q4 2025, Przegląd roczny
Streszczenie
Manhattan zamknął 2025 rok na stabilnym gruncie, z cenami pozostającymi na mocnym poziomie, ograniczoną ofertą oraz aktywnością transakcyjną wspieraną przez utrzymującą się siłę w górnym segmencie rynku. Mimo podwyższonych kosztów finansowania popyt się utrzymał, zwłaszcza wśród nabywców działających kapitałem własnym, mniej wrażliwych na warunki finansowania.
Jednak pod tymi stabilnymi nagłówkowymi wskaźnikami rynek zaczął wykazywać wczesne oznaki segmentacji. Aktywność w segmencie wejściowym nieznacznie osłabła, podczas gdy transakcje luksusowe stanowiły rosnący udział w łącznym wolumenie dolarowym. Jednocześnie pipeline nowych inwestycji nadal topniał, wzmacniając ograniczenia podaży, które miały przejść w 2026 rok.
Dlaczego skupiamy się na umowach
Zamknięte transakcje odzwierciedlają decyzje podjęte 60 do 90 dni wcześniej. Zawarte umowy odzwierciedlają bieżące zachowanie nabywców.
Na rynku kształtowanym przez:
niepewność co do stóp procentowych
zmienność rynków finansowych
zmieniającą się psychologię nabywców
umowy dają dokładniejszy obraz kierunku w najbliższym czasie.
IV kwartał 2025, przegląd rynku
Zawarte umowy: Stabilne do nieznacznie niższych rok do roku
Zamknięcia: Stabilne do nieznacznie wyższych rok do roku
Mediana ceny: Utrzymała się na mocnym poziomie, z umiarkowanym wzrostem rok do roku
Oferta: Pozostała ograniczona względem norm historycznych
Czas ekspozycji: Stabilny, dobrze wycenione nieruchomości nadal sprawnie znajdowały nabywców
Interpretacja
Ceny pozostały wspierane przez ograniczoną podaż
Popyt się utrzymał, zwłaszcza w wyższych przedziałach cenowych
Rynek wykazał wczesne oznaki rozbieżności między segmentami
Segmentacja rynku, wczesne sygnały
Segment wejściowy (poniżej około 3 mln USD)
Większa wrażliwość na stawki kredytów hipotecznych
Wolniejsze tempo transakcji
Więcej negocjacji i ostrożności nabywców
Wniosek: → Popyt pozostał obecny, lecz coraz bardziej ograniczony
Segment luksusowy (powyżej 3 mln USD)
Utrzymująca się siła aktywności transakcyjnej
Rosnący udział w łącznym wolumenie rynku
Silne wyniki dobrze zlokalizowanych aktywów wysokiej jakości
Wniosek: → Popyt pozostał odporny i mniej zależny od warunków finansowania
Nowe inwestycje, topniejący pipeline
Podaż nowych inwestycji nadal się kurczyła w IV kwartale 2025.
Mniej projektów wielkoskalowych w fazie wprowadzenia
Większe poleganie na inwestycjach butikowych
Wolniejsze tempo dostarczania nowej oferty
W przeciwieństwie do wcześniejszych cykli, w których pojedyncze projekty mogły dostarczyć setki lokali, pipeline przesunął się ku mniejszym, bardziej ograniczonym wprowadzeniom.
Implikacja: → Przyszłe ograniczenia podaży kształtowały się już pod koniec 2025 roku
📊 Nowy Jork a Manhattan, istotne rozróżnienie
Nagłówkowe dane dla całego Nowego Jorku nadal zawyżały warunki podażowe istotne dla nabywców na Manhattanie.
Znaczny wolumen lokali skoncentrowany na Brooklynie i w Queens
Znaczna część tej podaży poniżej 2 mln USD lub napędzana najmem
Manhattan stanowiący mniejszy udział lokali i nieproporcjonalnie duży udział wartości
Dla nabywców na Manhattanie istotna pula podaży pozostała ograniczona.
Oferta wspierająca ceny
Poziom oferty pozostał ograniczony przez cały kwartał.
Ograniczona liczba nowych ofert wchodzących na rynek
Sprzedający co do zasady nie pod presją
Mniejsza konkurencja między ofertami w segmentach prime
To otoczenie nadal:
wspierało stabilność cen
redukowało presję spadkową
sprzyjało dobrze pozycjonowanym nieruchomościom
Zachowanie nabywców, zmieniająca się psychologia
Zachowanie nabywców w IV kwartale odzwierciedlało bardziej wyważone podejście.
Dłuższe horyzonty decyzyjne
Większy nacisk na wartość i pozycjonowanie
Większa selektywność we wszystkich segmentach
Jednocześnie:
Nabywcy o wysokiej wartości netto pozostali aktywni
Zakupy finansowane kapitałem własnym były kontynuowane
Trofea i dobrze wycenione aktywa przyciągały silne zainteresowanie
Perspektywa doradcza
Na koniec 2025 roku rynek Manhattanu najlepiej opisać jako:
→ Stabilny → Ograniczony podażowo → Zaczynający się segmentować
Popyt w segmencie wejściowym wykazujący presję
Popyt luksusowy pozostający odporny
Dynamika podaży nabierająca coraz większego znaczenia
Perspektywa, wejście w 2026 rok
W miarę jak Manhattan wchodził w 2026 rok:
Oczekiwano utrzymania ograniczeń podaży
Selektywność nabywców prawdopodobnie miała wzrosnąć
Oczekiwano poszerzenia segmentacji między przedziałami cenowymi
Oczekiwanie: → Przejście od rynku ogólnie stabilnego do bardziej selektywnego i segmentowanego otoczenia
Q3 2025, Pogłębiona analiza (raport z poprzedniego roku)
Zamknięte transakcje
3,158
+13,4% rok do roku
Mediana ceny kondominium
$1.65M
+2,2% rok do roku
Transakcje gotówkowe
65.3%
Z łącznej sprzedaży
Sprzedaż kondominiów i co-op na Manhattanie skacze do dwuletniego maksimum
Rynek nieruchomości na Manhattanie osiągnął wyjątkowe wyniki w trzecim kwartale 2025 roku, a sprzedaż mieszkaniowa sięgnęła najwyższego poziomu od ponad dwóch lat. Rynek zmierza w pozytywnym kierunku, a rosnąca sprzedaż i wzrost cen wskazują na silny impet.
Ta kompleksowa analiza rynku bada bieżące trendy w manhattańskich kondominiach, co-op, nieruchomościach luksusowych i nowych inwestycjach na podstawie najnowszego raportu rynkowego Douglas Elliman.
Streszczenie: rynek mieszkaniowy Manhattanu, III kwartał 2025
Rynek nieruchomości mieszkaniowych Manhattanu wykazał niezwykłą siłę w III kwartale 2025 roku, z 3 158 zamkniętymi transakcjami, co oznacza wzrost o 13,4% rok do roku, najsilniejszy wynik kwartalny od 2023 roku. Zarówno rynek kondominiów, jak i sektor co-op na Manhattanie odnotowały dwucyfrowy wzrost sprzedaży, podczas gdy mediana cen sprzedaży wzrosła o 5,8% do $1,180,000.
Kluczowe dane rynkowe Manhattanu:
Sprzedaż domów na Manhattanie osiągnęła 3 158 zamknięć, więcej o 13,4% w skali roku
Mediana ceny kondominium na Manhattanie: 1 650 000 USD (+2,2% rok do roku) Mediana ceny kondominium na Manhattanie znacznie przewyższa średnią krajową, co uwypukla istotną dysproporcję w kosztach mieszkaniowych.
Mediana ceny co-op na Manhattanie: 870 000 USD (+3,6% rok do roku) Koszty mieszkaniowe, w tym podatki od nieruchomości i opłaty eksploatacyjne, odgrywają główną rolę w ogólnej dostępności cenowej dla nabywców.
Transakcje gotówkowe dominowały, stanowiąc 65,3% wszystkich transakcji
Oferta luksusowych nieruchomości na Manhattanie spadła o 16,1% rok do roku
Sprzedaż nowych inwestycji skoczyła o 71% w skali roku
Analiza rynku kondominiów na Manhattanie, III kwartał 2025
Sprzedaż i ceny kondominiów na Manhattanie
Rynek kondominiów na Manhattanie odnotował imponujące wzrosty w III kwartale 2025 roku, z 1 407 zamknięciami kondominiów, co oznacza wzrost o 16,6% rok do roku. Stanowi to najsilniejszy wynik kwartalny dla manhattańskich kondominiów w ostatnich latach.
Wskaźniki rynku kondominiów na Manhattanie:
Mediana ceny kondominium: 1 650 000 USD, więcej o 2,2% rok do roku
Średnia cena kondominium: 2 651 636 USD, mniej o 5,1% (odzwierciedla zmianę struktury lokali)
Średnia cena za stopę kwadratową: 1 998 USD, mniej o 2,3%
Wyższe stawki kredytów hipotecznych doprowadziły do wzrostu miesięcznych rat dla nabywców, czyniąc własność mieszkania mniej dostępną cenowo i skłaniając część osób do ponownego rozważenia decyzji o zakupie.
Czas ekspozycji: 74 dni, mniej o 3,9% w skali roku
Oferta kondominiów: 4 064 lokale, więcej o 8,3%
Niemal 70% sprzedaży kondominiów na Manhattanie stanowiły transakcje całkowicie gotówkowe w III kwartale, co świadczy o silnej obecności dobrze dokapitalizowanych nabywców na rynku. Sprzedaż powyżej 2 mln USD rosła w tempie trzykrotnie wyższym niż nieruchomości poniżej 2 mln USD.
Ceny kondominiów na Manhattanie według liczby sypialni
Typ lokaluMediana ceny sprzedaży III kwartał 2025Zmiana rok do rokuKawalerki693 500 USDbrak danych1 sypialnia1 135 000 USDbrak danych2 sypialnie2 150 000 USDSilny popyt3 sypialnie3 917 500 USDSegment najwyższej klasy4 sypialnie i więcej6 601 289 USDSegment luksusowy
Analiza rynku co-op na Manhattanie, III kwartał 2025
Wyniki sprzedaży co-op na Manhattanie
Rynek co-op na Manhattanie wykazał silny impet, z 1 751 zamknięciami w III kwartale 2025, co oznacza wzrost o 11,0% rok do roku. Wzrost sprzedaży co-op przewyższył procentowe zyski kondominiów, sygnalizując odnowione zainteresowanie nabywców tym tradycyjnym manhattańskim typem nieruchomości.
Wskaźniki rynku co-op na Manhattanie:
Mediana ceny co-op: 870 000 USD, więcej o 3,6% rok do roku
Średnia cena co-op: 1 456 738 USD, więcej o 8,3%
Średnia cena za stopę kwadratową: 1 170 USD, mniej o 1,1%
Czas ekspozycji: 79 dni, mniej o 4,8% w skali roku
Oferta co-op: 3 669 lokali, więcej o 5,7%
Opłaty eksploatacyjne co-op: 3 054 USD średnio miesięcznie, więcej o 8,1% (2,45 USD za stopę kwadratową miesięcznie)
Te koszty mieszkaniowe, w tym opłaty eksploatacyjne i podatki od nieruchomości, bezpośrednio wpływają na siłę nabywczą i ogólną dostępność cenową dla nabywców, zwłaszcza gdy utrzymują się ograniczenia dostępności wynikające ze stawek.
Ponad 60% sprzedaży co-op na Manhattanie stanowiły zakupy całkowicie gotówkowe, a udział gotówki rósł jeszcze bardziej w przypadku nieruchomości najwyższej klasy.
Ceny co-op na Manhattanie według liczby sypialni
Typ lokaluMediana ceny sprzedaży III kwartał 2025Kawalerki co-op465 000 USD1 sypialnia co-op700 000 USD2 sypialnie co-op1 285 000 USD3 sypialnie co-op2 171 250 USD4 sypialnie i więcej co-op3 875 000 USD
Rynek luksusowych nieruchomości na Manhattanie, III kwartał 2025
Sprzedaż luksusowych kondominiów i co-op na Manhattanie
Rynek luksusowych nieruchomości na Manhattanie (górne 10% sprzedaży) wykazał wyjątkową siłę mimo podwyższonych stawek kredytów hipotecznych, z 318 transakcjami luksusowymi, co oznacza wzrost o 13,6% rok do roku. Najbardziej uderzające jest to, że oferta luksusowa drastycznie spadła, podczas gdy sprzedaż rosła, co stanowi mocny wskaźnik utrzymującego się popytu w górnym segmencie.
Wskaźniki rynku luksusowego Manhattanu:
Próg luksusu: 4 000 000 USD (punkt wejścia do górnych 10%)
Mediana ceny sprzedaży luksusowej: 5 922 500 USD, więcej o 2,8% rok do roku
Średnia cena luksusowa: $7,891,731
Średnia cena luksusowa za stopę kwadratową: $2,535
Sprzedaż luksusowa: 318 zamknięć, więcej o 13,6% w skali roku
Oferta luksusowa: 1 317 lokali, mniej o 16,1% rok do roku
Luksusowe miesiące podaży: 12,4 miesiąca, spadek z 16,8 miesiąca (poprawa o 26,2%)
Połączenie malejącej oferty luksusowej i silnej sprzedaży doprowadziło do rynku sprzedającego w segmencie nieruchomości luksusowych.
Podział segmentu luksusowego:
Luksusowe co-op: 55,3% sprzedaży luksusowej, mediana 4 200 000 USD
Luksusowe kondominia: 44,7% sprzedaży luksusowej, mediana 10 182 995 USD
Trendy w luksusowych nieruchomościach na Manhattanie
„W wyraźnym kontraście do 7% wzrostu oferty na całym rynku, rynek luksusowy odnotował 16,1% spadek oferty ogłoszeniowej”, co tworzy istotną presję na wzrost cen w górnym segmencie. 90% sprzedaży na Manhattanie powyżej 3 mln USD stanowiły transakcje gotówkowe, co świadczy o sile finansowej nabywców luksusowych.
Rynek nowych inwestycji na Manhattanie, III kwartał 2025
Skok sprzedaży kondominiów w nowych inwestycjach
Sprzedaż nowych inwestycji na Manhattanie odnotowała wyjątkowy wzrost w III kwartale 2025 roku, z 578 zamknięciami, co oznacza wzrost o 71% rok do roku, najwyższy udział w rynku dla nowych inwestycji od ponad sześciu lat.
Wskaźniki nowych inwestycji na Manhattanie:
Sprzedaż nowych inwestycji: 578 zamknięć, więcej o 71,0% w skali roku
Udział w rynku: 18,3% całej sprzedaży na Manhattanie
Mediana ceny nowej inwestycji: $1,750,000
Średnia cena za stopę kwadratową: $2,206
Miesiące podaży: 6,1 miesiąca (najszybsze tempo od ponad 3 lat)
Oferta: 1 174 lokale
Skok aktywności w nowych inwestycjach napędziły oddania we wielu przedziałach cenowych:
Sprzedaż poniżej 1 mln USD: +112,3% rok do roku
Sprzedaż od 1 mln do 3 mln USD: +72,3% rok do roku
Sprzedaż powyżej 3 mln USD: +43,9% rok do roku
Nowe inwestycje stanowiły 31,8% całej sprzedaży luksusowej, przy medianie ceny 6 250 000 USD dla luksusowych lokali w nowych inwestycjach.
Oczekuje się, że ograniczona liczba nowych inwestycji i ograniczenia podaży utrzymają się przez kolejne kilka lat, podtrzymując napiętą perspektywę rynku.
Trendy i warunki na rynku nieruchomości Manhattanu
Aktywność sprzedaży i tempo rynku
Tempo sprzedaży nieruchomości na Manhattanie wzrosło wyraźnie w III kwartale 2025 roku, a rynek odnotował trzeci z rzędu kwartał wzrostu sprzedaży rok do roku. 3 158 zamknięć było o 4,3% wyższych od dziesięcioletniej średniej dla III kwartału wynoszącej 3 029 transakcji, co pokazuje, że bieżąca aktywność przewyższa normy historyczne.
Manhattan doświadczył już sześciu kolejnych kwartałów pozytywnej aktywności umownej lub wzrostu sprzedaży, co podkreśla trwałe wyniki rynku.
Wskaźniki tempa rynku:
Czas ekspozycji: 77 dni (od ostatniej daty wystawienia), mniej o 3,8% w skali roku
Miesiące podaży: 7,3 miesiąca, mniej o 6,4% rok do roku
Upust ofertowy: 6,2% (zgodny z dziesięcioletnią średnią 5,9%)
Wojny ofertowe: 4,7% transakcji (spadek z 9,7% w zeszłym roku)
„Nie jest to żywiołowe, ale rynek powoli przyspiesza”, według autora raportu Jonathana Millera.
Poziom oferty nieruchomości na Manhattanie
Łączna oferta mieszkaniowa Manhattanu osiągnęła 7 733 ogłoszenia na koniec kwartału, więcej o 7,0% rok do roku. Ponieważ jednak sprzedaż rosła szybciej niż oferta (+13,4% wobec +7,0%), rynek nadal się zacieśniał przez cały kwartał.
Był to trzeci z rzędu kwartał, w którym sprzedaż przewyższyła wzrost oferty, tworząc utrzymującą się presję na wzrost cen nieruchomości na Manhattanie we wszystkich typach nieruchomości.
Struktura oferty:
Oferta z rynku wtórnego: 6 559 lokali (+9,1% rok do roku)
Oferta co-op: 3 669 lokali (+5,7% rok do roku)
Oferta kondominiów: 4 064 lokale (+8,3% rok do roku)
Oferta nowych inwestycji: 1 174 lokale (-3,1% rok do roku)
Oferta luksusowa: 1 317 lokali (-16,1% rok do roku)
Uwaga: powyższe dane o ofercie mają charakter wyłącznie poglądowy i mogą ulec zmianie wraz z napływem nowych danych.
Nabywcy gotówkowi dominują na rynku nieruchomości Manhattanu
Rekordowy poziom transakcji gotówkowych
Zakupy gotówkowe nadal dominowały na rynku nieruchomości Manhattanu w III kwartale 2025 roku, stanowiąc 65,3% wszystkich transakcji, znacznie powyżej dziesięcioletniej średniej 52,2%. Ta dominacja gotówki odzwierciedla nabywców o znacznych zasobach poruszających się w warunkach podwyższonych stawek kredytów hipotecznych.
Trendy nabywców gotówkowych a finansowanych:
Nabywcy gotówkowi wzrośli o 31% rok do roku
Nabywcy finansowani spadli o 9,2% w skali roku
90% sprzedaży powyżej 3 mln USD stanowiły transakcje gotówkowe
Udział gotówki w sprzedaży luksusowej pozostał podwyższony przez cały kwartał
Przesunięcie ku nabywcom gotówkowym przyspieszyło po wzroście stawek kredytów hipotecznych o ponad 50 punktów bazowych od początku sierpnia 2025 roku. Dobrze dokapitalizowani nabywcy, w tym kupujący wyżej dysponujący znacznym kapitałem własnym w nieruchomości, nadal napędzali aktywność rynkową.
Trendy cen kondominiów i co-op na Manhattanie
Ogólne ceny nieruchomości na Manhattanie
Po raz trzeci z rzędu zarówno mediana, jak i średnia cen nieruchomości na Manhattanie wzrosły razem, co jest wzorcem niewidywanym konsekwentnie od 2022 roku. Ten podwójny wzrost we wskaźnikach cenowych wskazuje na szeroką siłę rynku.
Wskaźniki cen Manhattanu, III kwartał 2025:
Ogólna mediana ceny: 1 180 000 USD, więcej o 5,8% rok do roku
Ogólna średnia cena: 1 989 107 USD, więcej o 0,8% w skali roku
Średnia cena za stopę kwadratową: $1,552
Mediana ceny na rynku wtórnym: 1 026 500 USD, więcej o 2,7% w skali roku
Czynniki wzrostu cen
Do wzrostu cen nieruchomości na Manhattanie w III kwartale przyczyniło się kilka czynników:
Zmiana struktury sprzedaży: Nieruchomości powyżej 2 mln USD rosły w tempie trzykrotnie wyższym niż sprzedaż poniżej 2 mln USD
Siła luksusu: Sprzedaż w górnym segmencie podniosła ogólne mediany cen
Ograniczenia oferty: Podaż rosnąca wolniej niż popyt w kluczowych segmentach
Dominacja nabywców gotówkowych: Dobrze dokapitalizowani nabywcy mniej wrażliwi na ceny
Prognoza rynku nieruchomości Manhattanu na IV kwartał 2025 i dalej
Perspektywa rynku Manhattanu w najbliższym czasie
Rynek nieruchomości Manhattanu wchodzi w IV kwartał 2025 roku z pozycji znacznej siły, choć na wyniki w najbliższym czasie wpłynie kilka czynników:
Pozytywne wskaźniki:
Sprzedaż od początku roku wyższa o 18,7% do końca III kwartału
Sprzedaż przebiegająca o 4,3% powyżej dziesięcioletnich średnich
Ograniczenia oferty luksusowej wspierające ceny w górnym segmencie
Utrzymująca się obecność nabywców gotówkowych zapewniająca stabilność rynku
Miesiące podaży szybsze niż normy dekady
Kwestie do rozważenia:
Stawki kredytów hipotecznych wzrosły o ponad 50 punktów bazowych od początku sierpnia
Wpływ wzrostu stawek nie w pełni jeszcze odzwierciedlony w popycie
Wybory na burmistrza tworzące pewną niepewność (choć o ograniczonym wpływie na fundamenty rynku, ponieważ polityka mieszkaniowa podlega władzom stanowym)
Prognozy dla rynku nieruchomości Manhattanu na 2026 rok
„Jeśli stawki kredytów hipotecznych ustabilizują się lub spadną do końca roku, wzrost sprzedaży w kolejnym kwartale wydaje się prawdopodobny”, według raportu Douglas Elliman. Fundamenty napędzające rynek Manhattanu, siła zatrudnienia, ograniczona nowa podaż oraz jego pozycja globalnego centrum finansowego, pozostają nienaruszone.
Kluczowe czynniki wspierające perspektywę na 2026 rok:
Ograniczenia podaży: Oferta nowych inwestycji na najniższych poziomach od lat
Impet luksusu: Poważny niedobór oferty w segmencie najwyższej klasy
Poduszka gotówkowa: Dwie trzecie nabywców płacących gotówką ogranicza wrażliwość na stawki
Odłożony popyt: Nabywcy finansowani oczekujący na lepsze otoczenie stóp procentowych
Dzielnice i podrynki Manhattanu
Choć ten raport za III kwartał 2025 skupia się na trendach obejmujących cały Manhattan, między dzielnicami istnieje znaczne zróżnicowanie. Obszary najwyższej klasy, w tym Upper East Side, Upper West Side, Tribeca, SoHo oraz West Village, nadal wykazują szczególnie silne wyniki luksusowych kondominiów i co-op.
Nabywcy i sprzedający poszukujący szczegółowej, specyficznej dla dzielnicy analizy rynku nieruchomości Manhattanu powinni skonsultować się z doświadczonymi lokalnymi doradcami, którzy mogą dostarczyć szczegółowych analiz rynkowych dla konkretnych budynków i ulic.
Rynek nieruchomości Manhattanu: najważniejsze fakty
Rynek kondominiów i co-op na Manhattanie osiągnął wyjątkowe wyniki w III kwartale 2025 roku:
Skok sprzedaży: 3 158 zamknięć (+13,4% rok do roku) osiągnęło najwyższy poziom od ponad 2 lat
Szeroki wzrost: Zarówno kondominia (+16,6%), jak i co-op (+11,0%) odnotowały dwucyfrowe zyski
Wzrost cen: Trzeci z rzędu kwartał wzrostu mediany i średniej cen
Siła luksusu: Sprzedaż w górnym segmencie wyższa o 13,6%, przy ofercie niższej o 16,1%
Dominacja gotówki: 65,3% całej sprzedaży i 90% sprzedaży powyżej 3 mln USD stanowiła gotówka
Boom nowych inwestycji: Wzrost sprzedaży o 71%, najwyższy udział w rynku od ponad 6 lat
Tempo rynku: Czas ekspozycji niższy, miesiące podaży poprawiające się
Wyniki powyżej średniej: Sprzedaż przebiegająca o 4,3% powyżej norm dziesięcioletnich
O tym raporcie o rynku nieruchomości Manhattanu
Ta kompleksowa analiza rynku kondominiów i co-op na Manhattanie opiera się na raporcie rynkowym Douglas Elliman Real Estate za III kwartał 2025 roku, przygotowanym przez Miller Samuel Real Estate Appraisers & Consultants. Raport analizuje dane o zamkniętych transakcjach dla manhattańskich kondominiów i co-op, dając najdokładniejszy obraz bieżących warunków rynkowych.
Aby uzyskać spersonalizowane analizy rynku nieruchomości Manhattanu, analizę specyficzną dla dzielnicy lub omówić możliwości zakupu lub sprzedaży na bieżącym rynku, prosimy o bezpośredni kontakt ze mną.
Z wyrazami szacunku,
Anthony
Źródło danych: Douglas Elliman / Miller Samuel, raport sprzedaży na Manhattanie za III kwartał 2025
Raport z poprzedniego roku, ostatnia aktualizacja: 8 czerwca 2026
Najczęściej zadawane pytania (raport za III kwartał 2025 r.)
Jaka jest mediana ceny kondominium na Manhattanie w III kwartale 2025?
Mediana ceny kondominium na Manhattanie osiągnęła 1 650 000 USD w III kwartale 2025, więcej o 2,2% rok do roku.
Jaka jest mediana ceny co-op na Manhattanie w III kwartale 2025?
Mediana ceny co-op na Manhattanie wyniosła 870 000 USD w III kwartale 2025, więcej o 3,6% w skali roku.
Ile transakcji nieruchomości zamknięto na Manhattanie w III kwartale 2025?
Na Manhattanie zamknięto 3 158 kondominiów i co-op w III kwartale 2025, więcej o 13,4% rok do roku.
Jaki procent sprzedaży nieruchomości na Manhattanie stanowi gotówka?
65,3% całej sprzedaży na Manhattanie stanowiły transakcje gotówkowe w III kwartale 2025, przy czym 90% sprzedaży powyżej 3 mln USD opłacono gotówką.
Jaki jest próg luksusu na rynku nieruchomości Manhattanu?
Próg rynku luksusowego (górne 10% sprzedaży) wyniósł 4 000 000 USD w III kwartale 2025, przy medianie ceny luksusowej 5 922 500 USD.
Jak radzi sobie rynek nowych inwestycji na Manhattanie?
Sprzedaż nowych inwestycji na Manhattanie skoczyła o 71% rok do roku do 578 zamknięć, co stanowi 18,3% całej sprzedaży, najwyższy udział w rynku od ponad sześciu lat.
Jak definiujemy luksus
Jaka jest różnica między luksusem a najwyższym luksusem na rynku nieruchomości Manhattanu?
Luksus to w przybliżeniu górne 10% rynku Manhattanu, mniej więcej powyżej 4 mln USD. Najwyższy luksus wymaga zarówno ceny powyżej 10 mln USD, jak i mniej więcej 4 000 USD za stopę kwadratową lub więcej. Poniżej tego progu ceny za stopę kwadratową lokal za ponad 10 mln USD jest duży, lecz niekoniecznie prime.
Raport rynkowy Manhattanu, II kwartał 2025Sprzedaż osiąga dwuletnie maksimum, a nabywcy preferują gotówkę Warunki rynkowe Rynek nieruchomości na Manhattanie kontynuował odbicie w II kwartale 2025, a zamknięcia osiągnęły...Przeczytaj pełny raport →
Sprzedaż osiąga dwuletnie maksimum, a nabywcy preferują gotówkę
Warunki rynkowe
Rynek nieruchomości na Manhattanie kontynuował odbicie w II kwartale 2025 roku, a zamknięcia osiągnęły najwyższy poziom od niemal dwóch lat. Łącznie zamknięto 3 042 transakcje, co oznacza wzrost o 16,6% rok do roku i przewyższa o 8,4% dziesięcioletnią średnią kwartalną. Był to trzeci z rzędu kwartał rocznego wzrostu cen po zeszłorocznych spadkach. Około połowa transakcji została podpisana przed kwietniem, przed wprowadzeniem nowej amerykańskiej polityki celnej, co mogło pomóc podbić wyniki kwartału.
Zawarte umowy
W przeciwieństwie do zamkniętych transakcji, które w większości obrazują przeszłość, zawarte umowy są wskaźnikiem wyprzedzającym rynku nieruchomości. Otrząsnąwszy się z niepewności co do polityki celnej, zawarte umowy w czerwcu 2025 roku odnotowały silny skok nowo podpisanych umów we wszystkich typach nieruchomości:
- Co-op: 506 umów, więcej o 27.5% rok do roku
- Kondominia: 354 umowy, więcej o 17.6% rok do roku
- Domy dla 1 do 3 rodzin: 31 umów, więcej o 106.7% rok do roku
Popyt luksusowy pozostał wyróżniającym się. Zawarte umowy w przedziałach cenowych od 5 mln do 9,99 mln USD oraz od 10 mln do 19,99 mln USD gwałtownie wzrosły. Na przykład umowy na kondominia w przedziale od 10 mln do 19,99 mln USD ponad podwoiły się rok do roku. Według raportu rynkowego Douglas Elliman, wolumen umów luksusowych (górne 10% rynku)ponad podwoił się w ciągu zaledwie ostatnich dwóch miesięcy.
Gotówka dominuje
Zakupy gotówkowe osiągnęły rekordowe 69,1% całej sprzedaży.
- 78.3% sprzedaży powyżej 3 mln USD stanowiła gotówka
- 60.4% sprzedaży poniżej 1 mln USD stanowiła gotówka (znacznie powyżej historycznej średniej 43,3%)
- Sprzedaż finansowana wzrosła jedynie o 5.7% rok do roku, podczas gdy transakcje gotówkowe skoczyły o 23%, co odzwierciedla zaostrzone standardy kredytowe i bardziej konkurencyjne grono nabywców gotówkowych.
Oferta i miesiące podaży
Oferta ogłoszeniowa nieznacznie wzrosła 3.1% do 8 296 lokali, lecz przewyższyła ją rosnąca sprzedaż, redukując miesiące podaży do 8.2, spadek z 9.2 sprzed roku i tuż poniżej dziesięcioletniej średniej 8,3 miesiąca.
Nowe inwestycje
Siłę w nowych inwestycjach napędzali użytkownicy końcowi, a nie inwestorzy, przy czym nabywcy zagraniczni stanowili jedynie 6.5% całej sprzedaży, znacznie poniżej dziesięcioletniej średniej 11,7%.
- Zamknięcia: 408, więcej o 19,3% rok do roku
- Mediana ceny sprzedaży: $2.31M, więcej o 13.1%
- Średnia powierzchnia lokalu: 1 563 stopy kwadratowe, więcej o 13.3%
- Upust: Poprawił się do 3.6% z 6.3%
- Udział w rynku: 13.4% wszystkich zamknięć
Rynek luksusowy (górne 10%)
Wyniki luksusu nadal przewyższają szerszy rynek, wspierane przez nabywców o przewadze gotówki oraz zacieśniającą się podaż ofert najwyższej klasy.
- Próg wejścia: $4.5M
- Mediana ceny: $6.525M, więcej o 8.8%
- Średnia cena: $8.57M
- Sprzedaż: 310, więcej o 18.3% rok do roku
- Oferta: Spadek o 21.2%
- Miesiące podaży: 12.1, poprawa z 18.2
- Upust ofertowy: 8.2%
- Czas ekspozycji: 133 dni, wzrost z 94 sprzed roku
Rynek wtórny
- Zamknięcia: 2,634, więcej o 16.2% rok do roku
- Mediana ceny na rynku wtórnym: Bez zmian na poziomie $1.05M
- Upust ofertowy: 6.0%, o połowę mniejszy niż w zeszłym roku
- Oferta: 7 119 lokali (+4.7%)
- Miesiące podaży: 8.1, spadek z 9.0
Manhattan pozostaje odporny
Rynek nieruchomości Manhattanu pozostaje odporny, wzmocniony silnym popytem, ograniczoną liczbą nowych inwestycji oraz wysokim udziałem transakcji gotówkowych. W okresach globalnej zmienności rynków inwestorzy historycznie przenosili kapitał z akcji do aktywów materialnych, takich jak nieruchomości najwyższej klasy, poszukując stabilności i długoterminowej wartości. Choć utrzymują się przeszkody w postaci niepewności celnej i wysokich stawek kredytów hipotecznych, Manhattan wchodzi w tę fazę z pozycji siły.
Kluczowe wskaźniki rynkowe:
- Wzrost populacji: Saldo populacji oraz migracja międzynarodowa do Nowego Jorku rosną.
- Ograniczenia oferty: Podaż dostępnych nieruchomości pozostaje niewystarczająca wobec popytu.
- Wzrost cen: Ceny nieruchomości nadal rosną we wszystkich segmentach rynku.
- Powrót do biur: Indeks biurowy Placer.ai za kwiecień 2025 wskazał, że ruch pieszy w biurach Nowego Jorku był jedynie o 5,5% poniżej poziomów z kwietnia 2019, najmniejszy spadek wśród głównych miast USA.
Aby uzyskać spersonalizowane analizy lub omówić możliwości na bieżącym rynku (nabywcy i sprzedający), prosimy o kontakt.
Z wyrazami szacunku,
Anthony
maj 2025Manhattan Wyniki I kwartału 2025 sprzed ceł & wczesny impet II kwartału 🏙️ Odporność rynku Manhattanu wobec globalnych wydarzeń handlowych Pierwszy kwartał...Przeczytaj pełny raport →
Manhattan Wyniki I kwartału 2025 sprzed ceł & wczesny impet II kwartału
🏙️ Odporność rynku Manhattanu wobec globalnych wydarzeń handlowych
Pierwszy kwartał 2025 roku oznaczał najsilniejsze wyniki Manhattanu od lat, zanim na początku kwietnia ogłoszono zakrojone na szeroką skalę cła prezydenta Trumpa. Choć obserwatorzy rynku czekali, by zobaczyć, jak cła mogą wpłynąć na popyt, dane do początku maja potwierdzają, że rynek pozostaje stabilny i aktywny, nie spekulacyjny ani załamujący się.
📊 I kwartał 2025, rynek w ruchu
Pierwszy kwartał 2025 roku był silnym kwartałem dla rynku nieruchomości Manhattanu, charakteryzującym się zwiększoną aktywnością sprzedaży, rosnącymi cenami i silnym popytem w różnych segmentach.
Najsilniejszy kwartał od trzech lat:
Niemal 2 560 zamknięć, więcej o 28.8% rok do roku, z poprawą sprzedaży, podaży i czasu ekspozycji. Dopiero czwarty raz, gdy zdarzyło się to w ciągu 20 lat.
Sprzedaż przewyższyła umiarkowany wzrost podaży:
Oferta ogłoszeniowa wzrosła jedynie o 7.5%, wspierając szybsze tempo transakcji i mocniejsze ceny.
Wyniki rynku luksusowych nieruchomości Manhattanu:
Trendy cenowe w segmencie luksusowym były wyższe niż na całym rynku. Sprzedaż nieruchomości luksusowych (górne 10% rynku) skoczyła o 37% rok do roku, a średnia cena domu luksusowego osiągnęła 10,3 mln USD, najwyższy poziom w historii. Cena wejścia do segmentu luksusowego wyniosła $4.4M, więcej o 19,7% niż w poprzednim roku, a cena za stopę kwadratową to 3 173 USD, więcej o 16%.
Zdrowe wskaźniki cenowe:
Zmiana struktury sprzedaży ku większym lokalom, wyższy udział sprzedaży nowych inwestycji (13% wobec 9,7%, które co do zasady są droższe niż rynek wtórny) oraz więcej transakcji w górnym segmencie podniosły trendy cenowe.
- Średnia cena sprzedaży: 2,2 mln USD, więcej o 21%
- Mediana ceny sprzedaży: 1,17 mln USD, więcej o 11%
- Średnia cena sprzedaży kondominium: 3,1 mln USD, więcej o 17%
- Średnia cena kondominium za stopę kwadratową: 2 130 USD, więcej o 10%
- Średnia cena sprzedaży nowej inwestycji: 3,95 mln USD, więcej o 21,4%
- Średnia cena nowej inwestycji za stopę kwadratową: 2 563 USD, więcej o 9%
Finansowanie pozostaje konserwatywne
- 58% całej sprzedaży stanowiły transakcje gotówkowe, rosnąc do 90% w przypadku domów wycenionych powyżej 3 mln USD.
- Wysokie standardy kredytowe i niskie wskaźniki niewypłacalności nadal charakteryzują rynek.
- Zachęty rządowe, takie jak nowa ulga podatkowa 485x, pozostają niewykorzystane, ponieważ rygorystyczne wymogi i wysokie powiązane koszty doprowadziły do ograniczonego ich przyjęcia przez deweloperów.
- Właściciele domów są zniechęceni do przeprowadzki, ponieważ są związani niskimi stawkami kredytów hipotecznych. Ogranicza to podaż mieszkań na sprzedaż, a w konsekwencji aktywność sprzedaży. Obecnie 73,3% amerykańskich kredytobiorców hipotecznych ma stawki poniżej 5,0%, znacznie poniżej bieżących stawek rynkowych, które wynoszą średnio około 6,76% dla 30-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu.
📈 Kwiecień 2025, rynek Manhattanu utrzymał siłę nawet po ogłoszeniu ceł
Zawarte umowy w kwietniu 2025 wyniosły 1 150, więcej we wszystkich kategoriach w porównaniu z kwietniem 2024.
- Wszystkie transakcje: +11%
- Kondominia: +8%
- Co-op: +13%
Segment średni prowadził wzrost w porównaniu z kwietniem 2024
- Umowy w przedziale od 2 mln do 3 mln USD wzrosły o 24%
- Powyżej 5 mln USD wzrosły o 3%
Wzrost oferty umożliwił aktywność sprzedaży
- Aktywne oferty wzrosły o 16% w porównaniu z marcem, lecz były niższe o 1% w porównaniu z kwietniem 2024.
🔍Początek maja 2025. Aktywność na rynku Manhattanu pozostała stabilna
Mimo niepewności wokół ceł, pierwszy tydzień maja odnotował około 250 zawartych umów, co sygnalizuje, że:
- Zaangażowanie nabywców pozostaje stabilne
- Rynek się nie zatrzymał ani nie załamał.
🏙️ Dlaczego rynek nieruchomości Manhattanu nadrabia zaległości
Podczas gdy znaczna część kraju doświadczyła dwucyfrowych wzrostów cen w czasie pandemicznego boomu mieszkaniowego lat 2020-2022, Manhattan był wyjątkiem. Gdy życie miejskie zamarło, biura opustoszały, a migracja miejska zwolniła, ceny na Manhattanie pozostały względnie płaskie, a w niektórych segmentach wręcz spadły, podczas gdy inne rynki USA gwałtownie rosły. W przypadku wielu z tych rynków, które poszybowały w górę, obserwujemy teraz, jak część z nich spada, lecz nie w Nowym Jorku.
To, co obserwujemy obecnie na Manhattanie, to raczej zdrowe ożywienie, gdy nabywcy wrócili do miasta, oferta pozostaje napięta, a ceny nadrabiają lata stłumionego wzrostu.
🏗️ Wpływ ceł na koszty budowy i ceny
Wraz z cłami gwałtownie podnoszącymi koszty budowy, kolejna fala inwestycji na Manhattanie ma szansę startować po znacznie wyższych cenach. Jeśli koszty budowy wzrosną o 25%, deweloper nie weźmie tego kosztu na siebie, podobnie jak Chiny, Kanada czy Europa. Realistycznie, jeśli nie będą mogli przenieść tych kosztów na nabywców, po prostu nie zbudują.
Przy 25% wzroście kosztów, przy pozostałych warunkach niezmienionych, średnia cena nowej inwestycji za stopę kwadratową wynosząca 2 563 USD (zobacz powyżej) skoczyłaby do 3 204 USD za stopę kwadratową dla kolejnej fali nowych inwestycji. Dla apartamentu 3-sypialnianego o powierzchni 2 000 stóp kwadratowych dodałoby to 1,2 mln USD do ceny za dokładnie ten sam apartament! Nawet gdyby koszty wzrosły o połowę tej wartości w moim przykładzie (12,5%), dodałoby to 600 tys. USD do ceny.
Stawki kredytów hipotecznych się wahają, lecz dają możliwości refinansowania w trakcie okresu posiadania. Niższe stawki nigdy jednak nie zrekompensują różnicy w cenie wynikającej z ceł w wysokości od 10 do 25%. Dlatego poważnym nabywcom sugerujemy zabezpieczenie jednej z dzisiejszych nowych inwestycji po znacznie niższej cenie zakupu niż ta, którą może przynieść kolejna fala. Refinansować można zawsze później...
Rynek nieruchomości Manhattanu nadal wykazuje odporność, napędzaną stabilnym popytem, ograniczoną podażą nowych inwestycji oraz znacznym udziałem transakcji gotówkowych. Historycznie, w okresach globalnej zmienności rynków, inwestorzy kierowali kapitał ku aktywom materialnym, takim jak nieruchomości najwyższej klasy, poszukując stabilności i długoterminowej wartości. Mimo obecnych niepewności Manhattan wchodzi w tę fazę z pozycji siły, co podkreśla jego trwałą atrakcyjność dla inwestorów.
- Saldo populacji i migracja międzynarodowa do Nowego Jorku rosną
- Oferta pozostaje niewystarczająca wobec popytu
- Ceny nadal rosną we wszystkich segmentach
- Rynki Hamptons i północnego wschodu powyżej 1 mln USD wykazują podobną siłę
Historyczne raporty
Pięć lat komentarza do rynku nieruchomości Manhattanu, zachowane do celów historycznych. Kliknij dowolną datę, aby rozwinąć pełny raport.
styczeń 2023Zwrot w dół na rynku nieruchomości Manhattanu w drugiej połowie 2022 Rok 2022 był na Manhattanie opowieścią o dwóch rynkach. Początek 2022 kontynuował...Przeczytaj pełny raport →
Zwrot w dół na rynku nieruchomości Manhattanu w drugiej połowie 2022
Rok 2022 był na Manhattanie opowieścią o dwóch rynkach.
Początek 2022 kontynuował boom zapoczątkowany na początku 2021 roku, napędzany uwolnieniem odłożonego popytu oraz sztucznie niskim otoczeniem stóp procentowych wprowadzonym przez Fed u zarania pandemii.
W czerwcu 2022 roku jednak, po wprowadzeniu przez Fed pierwszej dużej podwyżki stopy referencyjnej o 75 punktów bazowych, rynek szybko osłabł, pozostawiając większość nabywców i sprzedających w impasie do końca roku, gdy dostosowywali się do nowych realiów rynkowych. Przedstawia to poniższy wykres porównujący miesięczną aktywność umowną.
Miesięczna aktywność umowna
Z zaledwie 602 umowami podpisanymi w grudniu 2022, było to jedno z najgorszych zakończeń roku od 2008. Gdy nabywcy i sprzedający godzą się z nową rzeczywistością, oczekujemy, że rynek znów zacznie się ruszać na początku 2023 roku, ponieważ popyt nadal istnieje.
Ceny nieruchomości na Manhattanie
Kondominia
2,75 mln USD średnia cena sprzedaży
2 074 USD średnia cena za stopę kwadratową
Choć był to wzrost w stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej, wzrost wynikał głównie z zamknięć w garstce wież najwyższego luksusu, takich jak Central Park Tower i 220 Central Park South, które zawyżyły wyniki.
Krótko mówiąc, cena za stopę kwadratową była płaska rok do roku, tuż poniżej 2 tys. USD za stopę kwadratową.
Co-op
1,27 mln USD średnia cena sprzedaży
1 225 USD średnia cena za stopę kwadratową
Nowe inwestycje
3,19 mln USD średnia cena sprzedaży
2 415 USD średnia cena za stopę kwadratową
Segment luksusowy (górne 10% sprzedaży)
8,06 mln USD średnia cena sprzedaży
2 909 USD średnia cena za stopę kwadratową
3,95 mln USD próg wejścia do segmentu luksusowego
Podwyżki stóp przez Fed w 2022 roku
W okresie zaledwie 10 miesięcy 2022 roku Fed podniósł stopę referencyjną o 4,0%, jak pokazano na poniższym wykresie. To bezprecedensowe działanie podjęto w próbie opanowania inflacji, zjawiska globalnego w 2022 roku.
Choć stawki są wyższe niż kiedykolwiek od 2008 roku, bywały wysokie już wcześniej, a rynki nieruchomości funkcjonowały dobrze w takim otoczeniu stóp. Najbardziej niepokojące jest jednak tempo wzrostu stawek w tym roku, sprasowane w zaledwie 10 miesięcy. Przełożyło się to na wzrost stawki 30-letniego kredytu jumbo o stałym oprocentowaniu z 3,1% 1 stycznia 2022 roku do 5,7% 31 grudnia 2022 roku. Spadek z 6,35% w październiku.
Manhattan ma wielu nabywców gotówkowych (około 55%) w porównaniu z innymi miastami, więc stopy procentowe nie zawsze odgrywają tu tak dużą rolę w aktywności. Ponadto co-op, które stanowią 70% zasobów oferty i są charakterystyczne dla Nowego Jorku, mają bardzo surowe zasady co do wysokości możliwego do uzyskania finansowania. Niektóre dopuszczają maksymalnie 70% finansowania, lecz wiele tylko 50%. Niektóre nie dopuszczają żadnego finansowania. To czynniki łagodzące dla rynku nowojorskiego, lecz nie pomagają nabywcy kupującemu po raz pierwszy, który często potrzebuje kredytu na zakup.
Podaż oferty Manhattanu ratuje sytuację
Ratunkiem w tej historii jest brak podaży na rynku. W porównaniu z końcem 2020 roku, gdy poziom oferty przekraczał 8 100, dzisiejsza podaż wynosi nisko, 5 858. Jest po temu wiele powodów, które omawiałem już w sierpniu i podsumowuję poniżej.
Ograniczona podaż powinna stanowić dno dla potencjalnych spadków cen w 2023 roku. I nie widzimy, by w najbliższym czasie pojawiła się jakaś nowa oferta, z następujących powodów:
Kredyty hipoteczne jako złote kajdanki
80% nowojorczyków z kredytami hipotecznymi ma stawki poniżej 5%.
Doprowadzi to do tego, że właściciele pozostaną w obecnych domach na czas nieokreślony.
Nikt nie zamieni w najbliższym czasie kredytu na 3% na kredyt na 6%.
Zamrożony rynek konwersji najmu na kondominium z powodu ustawy stanu Nowy Jork z 2019 roku
Ustawa karze właścicieli budynków posiadających najemców z czynszem regulowanym, uniemożliwiając kiedykolwiek utworzenie mieszkań po cenach rynkowych z lokali o czynszu regulowanym. O ile ustawa nie zostanie zmieniona, konwersji nie będzie wcale, ponieważ nie mają one żadnego sensu finansowego dla dewelopera.
Wygaśnięcie programów ulg podatkowych czyni budowę droższą dla deweloperów
Ulgi 421a, 421g oraz J-51 wszystkie wygasły.
Były to niegdyś świetne narzędzia, których rząd używał, by skłonić deweloperów do budowy, lecz już nie istnieją.
Lewicowi politycy Nowego Jorku wetowali projekty z hojnymi komponentami mieszkań dostępnych cenowo na poziomie 30% i 50%
Niewiele transakcji gruntowych na Manhattanie w ciągu ostatnich dwóch lat, więc niewielu deweloperów planuje budowę w mieście.
Inflacja zahamowała wiele inwestycji, ponieważ koszty nie są znane, jak w normalnych czasach.
Perspektywa rynku nieruchomości Manhattanu na 2023 rok
Wielu prognostów przewidziało spadek cen domów na całym świecie w nadchodzącym roku. Prawdopodobnie tak się stanie, lecz głównie w tych miejscach, w których wzrost cen w czasie pandemii był największy. W USA wiele mniejszych miast jest najbardziej zagrożonych, bo to tam ceny wzrosły najbardziej. Miejsca takie jak Boise w Idaho, Salt Lake City w Utah, Phoenix w Arizonie oraz, jak się wydaje, całe Connecticut.
Nowy Jork nie był jednak jednym z tych miejsc. W istocie ceny w Nowym Jorku spadły w czasie pandemii, gdyż na jej początku nastąpił masowy exodus z miasta. Ceny odrobiły te straty dopiero w 2021 roku i odnotowały umiarkowane wzrosty w porównaniu z większością innych miast.
Prognoza Prime Residential firmy Knight Frank zakłada wzrost cen na Manhattanie o co najmniej 2% w 2023 roku, za Miami (wzrost o 5%) i Los Angeles (wzrost o 4%) w USA. Taki poziom wzrostu plasuje Manhattan na 13. miejscu w ich prognozie 25 najlepszych miast globalnych, co świadczy o odporności i zaufaniu do miasta (i do USA w ogóle).
Knight Frank wskazuje na „ucieczkę kapitału do bezpiecznej przystani” oraz „zagranicznych nabywców... poszukujących większej, a nie mniejszej, ekspozycji na dolara amerykańskiego”. Bez wątpienia wskazywane przeze mnie czynniki dotyczące niskiej podaży pomogą zrównoważyć presję spadkową na ceny wynikającą z działań Fed w 2023 roku.
lipiec 2022Rynek nieruchomości Manhattanu utrzyma siłę Wiele osób pyta nas, co naszym zdaniem stanie się na rynku nowojorskim teraz, gdy Fed podniósł stopy. Choć aktywność zwolniła...Przeczytaj pełny raport →
Rynek nieruchomości Manhattanu utrzyma siłę
Wiele osób pyta nas, co naszym zdaniem stanie się na rynku nowojorskim teraz, gdy Fed podniósł stopy. Choć aktywność zwolniła, rynek Manhattanu pozostaje aktywny według miar historycznych.
Wiele osób pyta, czy spowolnienie przyniesie spadki cen. Choć część ekspertów twierdzi, że z pewnością nastąpi to w niektórych regionach kraju, biorąc pod uwagę, jak szybko ceny tam wzrosły, oczekują oni, że prawdopodobieństwo spadków cen na Manhattanie jest niskie.
Według CoreLogic, metropolia nowojorska ma niskie prawdopodobieństwo spadków cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Manhattan
Ceny
Ceny nie rosły w takim samym tempie jak w innych lokalizacjach w kraju. Rynek nieruchomości załamał się w 2020 roku (ceny spadły średnio o 7%) i zaczął odbijać dopiero w I kwartale 2021, gdy pojawiły się szczepionki (ceny rosły średnio o 16%).
Biorąc pod uwagę, że ceny na Manhattanie rosły o 4,5% rocznie przez ostatnie 10 lat, wzrost netto o 9% (16% minus 7%) odpowiada mniej więcej 2 latom normalnego wzrostu cen.
Stawki najmu są wyższe o 20% rok do roku, co powoduje skok rentowności, czyniąc to świetnym momentem dla inwestorów na zakup nieruchomości na Manhattanie (zwłaszcza że ceny nie skoczyły).
Oczekujemy, że podwyżki stawek najmu na Manhattanie będą się utrzymywać, gdyż stawki kredytów hipotecznych skłonią mniej kupujących po raz pierwszy do zakupu w nadchodzących 12 miesiącach, wypychając więcej osób na rynek najmu.
Wysokie ceny nieruchomości na Manhattanie nadal wspierane są przez wysokie dochody lokalne, co konsekwentnie wykazuje raport UBS Global Bubble.
Manhattan to gra długoterminowa. Inwestorzy kupują nieruchomości na Manhattanie dla bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę związane z tym koszty, nie jest to miejsce na czystą spekulację ani szybką odsprzedaż.
50% nabywców na Manhattanie płaci gotówką za zakup nieruchomości, zwłaszcza w segmencie luksusowym, więc nie są tak dotknięci zmianami stóp procentowych.
Co-op stanowią 75% zasobów mieszkaniowych. Wiele co-op nie dopuszcza finansowania lub ogranicza je do 50%. Ten fakt podtrzymał rynek nieruchomości Manhattanu w czasie kryzysu Lehman.
Ocena zdolności kredytowej jest jednak bardzo surowa, więc nie jest to scenariusz z 2008 roku.
Podaż
Podaż jest stosunkowo niska dla najlepszych nowojorskich projektów kondominiów w obszarach prime.
Podaż jest niższa o 10% w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej.
Patrząc na luksusowe kondominia, jest ich bardzo niewiele w pipelinie.
Co jakiś czas otrzymujemy zapytania od inwestorów poszukujących hurtowych transakcji kondominiów na Manhattanie. W 2018 roku było ich sporo i wiele budynków miało co najmniej 50 lokali do sprzedania.
Przygotowując niedawną analizę dla dwóch osobnych inwestorów (jeden realizujący bardzo dużą transakcję 1031), zauważyłem jednak, że bardzo niewiele wyróżniających się budynków wejdzie na rynek w ciągu najbliższych 3 do 5 lat poniżej 96. ulicy. A liczba budynków z ponad 50 lokalami do sprzedania gwałtownie spadła w porównaniu z czterema laty wcześniej.
Niektóre budynki, które tkwiły w pipelinie i na które niecierpliwie czekaliśmy, jak The Cortland, One High Line i One Wall Street, rozpoczęły sprzedaż. To wszystko projekty najwyższej klasy. Poza nimi w obszarach prime pojawia się niewiele najlepszych kondominiów.
Brak podaży produktu wysokiej jakości prawdopodobnie jeszcze podniesie ceny, dopóki nie nastąpi równowaga popytu i podaży. To prawdopodobnie potrwa lata.
Wygaśnięcie ulgi podatkowej 421a, która w przeszłości zachęcała deweloperów do budowy kondominiów i budynków na wynajem, doprowadziło do mniejszej liczby nowych inwestycji w pipelinie.
Liberalni politycy Nowego Jorku nie mają apetytu na zachęcanie deweloperów do budowy, więc nie spodziewamy się powrotu tej zachęty.
Oczywiście ci politycy są krótkowzroczni. Brak zachęt dla deweloperów jedynie a) ograniczy ilość budowanych mieszkań dostępnych cenowo (wymóg dla nowych projektów budowlanych na Manhattanie), b) zmniejszy wpływy miasta i stanu oraz c) jeszcze bardziej podniesie stawki najmu dla najemców.
Nagłówki i średnie
Zawsze chętnie słucham Leonarda Steinberga z Compass. W niedawnym wpisie ostrzegał nabywców i sprzedających, by nie wierzyli nagłówkom i nie patrzyli zbytnio na średnie. I zdecydowanie ma rację.
Rynek nieruchomości jest hiperlokalny.
Nie należy mylić nagłówków z jednego rynku (lub z całego kraju) z innym rynkiem.
Manhattan to rynek prawdziwie wyjątkowy (z wielu powodów), a trendy krajowe nie mają tu zastosowania, jak pokazała nam historia.
Na Manhattanie widzimy, jak hiperlokalny potrafi być rynek. Oceniamy tu budynki indywidualnie, gdyż często sąsiednie budynki mogą mieć zupełnie różne ceny, zupełnie różny popyt, zupełnie różną trajektorię i tak dalej.
Dlatego nie należy zatracać się w średnich, gdyż średnie mówią nam jedynie o tym, co stało się na rynku jako całości, i niemal nic o tym, co stało się w konkretnym budynku (czy też w danej linii budynku).
Jesteśmy tu, aby pomóc Państwu poruszać się po rynku Manhattanu. Prosimy umówić ze mną krótką rozmowę, jeśli mogę rzucić światło na cokolwiek innego, co Państwo rozważają. Chętnie omówię rynek bardziej szczegółowo, przedstawię wycenę Państwa domu, jeśli myślą Państwo o sprzedaży, lub prześlę wyszukiwanie nieruchomości.
październik 2021Hitowy rynek nieruchomości Manhattanu trwa w III kwartale 2021 Rok 2021 będzie prawdopodobnie jednym z najlepszych lat w historii nieruchomości mieszkaniowych na Manhattanie...Przeczytaj pełny raport →
Hitowy rynek nieruchomości Manhattanu trwa w III kwartale 2021
Rok 2021 będzie prawdopodobnie jednym z najlepszych lat w historii nieruchomości mieszkaniowych na Manhattanie, przekraczając 9,5 mld USD zamkniętej sprzedaży w samym trzecim kwartale, najwięcej zamkniętej sprzedaży w jednym kwartale od 32 lat.
Aktywność sprzedaży pobudziły uwolniony odłożony popyt, rosnące przyjęcie szczepień, rozsądne ceny, rekordowo niskie stopy procentowe, przesunięcie ku większym przestrzeniom (lub z przestrzenią zewnętrzną) oraz wzrost majątku osobistego.
Te 9,5 mld USD odnosi się do transakcji zamkniętych w 2021 roku, niekoniecznie podpisanych w kwartale, co jest bardziej bieżącym barometrem rynku.
Zawarte umowy spadły w sezonie letnim, lecz nadal na rekordowym poziomie dla kwartału
Jak widać na poniższym wykresie, aktywność zawierania umów utrzymuje się na podwyższonym poziomie od początku roku, choć stopniowo maleje. Takie wygaszanie może wynikać z sezonowości, gdyż miesiące letnie są zwykle wolniejsze niż reszta roku. Mimo to sprzedaż w kwartale była rekordowa.
Choć o 29% niższe niż w poprzednim kwartale, w kwartale podpisano 3 500 transakcji. Przy 270 transakcjach tygodniowo w kwartale jest to liczba rekordowa. Październik kontynuuje ten trend, odnotowując około 305 transakcji tygodniowo.
Sprzedający są zadowoleni, lecz nie nazbyt
Sprzedający w 2021 roku byli bardzo zadowoleni, zwłaszcza po niedostatku sprzedaży w 2020 roku. Nabywcy są na rynku, więc popyt jest bardzo silny, zwłaszcza w segmencie luksusowym, gdzie znajdą Państwo większe apartamenty.
Choć aktywność była przez większość roku gwałtownie podwyższona, lęk jeszcze nie zniknął, więc ceny nie rosną powyżej poziomów sprzed pandemii. Pandemiczny upust w wysokości od 6 do 9% (w zależności od tego, kiedy kupowali Państwo w zeszłym roku) zniknął, lecz nie widzieliśmy jeszcze wzrostów cen powyżej poziomów z 2019 roku.
Przy całej tej aktywności można by sądzić, że ceny są gotowe znów rosnąć. Co do zasady wzrosty cen następują zwykle w ciągu 9 do 12 miesięcy po wyraźnej poprawie aktywności sprzedaży. Proszę sprawdzić kalendarze, gdyż wkrótce zaczniemy wchodzić w tę fazę.
Zawyżone lokale leżą na rynku
Ponieważ ceny były płaskie wobec poziomów z 2019 roku, III kwartał nie był czasem na wystawianie nieruchomości po cenach aspiracyjnych. W kwartale nieruchomości wycenione do rynku sprzedawały się w 78 dni. Dla kontrastu, nieruchomości wymagające korekty ceny sprzedawały się w 181 dni, ponad dwukrotnie dłużej (2,3 razy) niż te wycenione do bieżącego rynku.
Bieżące ceny w kwartale
Uwaga: zwykle lubię porównywać liczby z kwartału do poprzedniego kwartału, jednak w III kwartale 2020 jedna trzecia wolumenu sprzedaży kwartału przypadła na zamknięcia w 220 Central Park South, najdroższym nowym budynku kondominiów w Nowym Jorku. Zamknięto 16 lokali po średniej cenie 37 mln USD, łącznie 592 mln USD. W związku z tym pokazuję Państwu jedynie dane z bieżącego kwartału. Jeśli chcą Państwo bardziej szczegółowych informacji, prosimy o kontakt ze mną.
Kategoria
Średnia cena za stopę kwadratową
Średnia cena sprzedaży
Co-op
$1,159
$1.31M
Kondominia
$1,881
$2.53M
Nowe inwestycje
$2,248
$3.34M
Luksus (górne 10%)
$2,561
$7.45M
Inne ciekawe statystyki:
Aktywność sprzedaży wzrosła do najwyższego poziomu od 32 lat.
Nawet przy rekordowo niskich stopach procentowych około 50% transakcji było całkowicie gotówkowych
Sprzedaż nowych inwestycji poniżej 3 mln USD rosła dwukrotnie szybciej niż powyżej 3 mln USD, która i tak podwoiła się względem tego samego kwartału rok wcześniej. Przesunięcie ku mniejszym lokalom w nowych inwestycjach zaniżyło trend cenowy.
Upust ofertowy we wszystkich segmentach wyniósł średnio 5,3% w kwartale
Łączne miesiące podaży kondominiów i co-op, czyli liczba miesięcy potrzebnych do sprzedania całej oferty, spadły do zaledwie 5,1.
Przegapili Państwo dno. Nie przegapcie ożywienia!
czerwiec 2021Manhattan przebija dno rynku, gdy aktywność umowna eksploduje Drugi kwartał 2021 roku był hitowym kwartałem, dowodząc, że wszyscy się mylili co do tego, że życie miejskie...Przeczytaj pełny raport →
Manhattan przebija dno rynku, gdy aktywność umowna eksploduje
Drugi kwartał 2021 roku był hitowym kwartałem, dowodząc, że wszyscy mylili się, twierdząc, że życie miejskie umarło. Manhattan odbił do najlepszego wiosennego sezonu sprzedaży od 6 lat i odnotował najwyższą aktywność sprzedaży od 2007 roku.
Odłożony popyt, rozsądne ceny, niskie stopy procentowe, chęć przejścia do większych przestrzeni (lub z przestrzenią zewnętrzną), wzrost majątku osobistego oraz większe grono nabywców podniosły wolumen sprzedaży. Podsumowując, miasto przeżywa boom, dzięki nauce, a w konsekwencji odnowionemu optymizmowi.
Uwaga: w tej aktualizacji porównuję II kwartał 2021 do II kwartału 2019, co jest znacznie bardziej zasadne niż do II kwartału 2020, gdy Nowy Jork był zamknięty.
Zawarte umowy szybują
Zawarte umowy w kwartale skoczyły o 60% względem tego samego kwartału w 2019 roku. Wiele z tych transakcji zamknie się dopiero w III kwartale 2021, kiedy to oczekujemy pewnego pozytywnego ruchu cen, biorąc pod uwagę wolumen i strukturę apartamentów, które weszły w umowy w kwartale.
Większe apartamenty znów w modzie
Rynek super prime (powyżej 10 mln USD) odnotował najlepszą pierwszą połowę w historii, napędzaną dwucyfrowymi upustami od pierwotnych cen. Ponadto nastąpił zauważalny wzrost sprzedaży większych apartamentów, co było korzystne dla rynku powyżej 5 mln USD.
Struktura sprzedaży, obejmująca znaczne przesunięcie ku sprzedaży większych apartamentów, zaburzyła trendy cenowe. Choć mediana ceny sprzedaży wzrosła do 1 130 000 USD, najwyższego poziomu od osiągnięcia 1 215 000 USD w II kwartale 2019, trendy cenowe były zaburzone z powodu struktury sprzedaży.
Pandemiczny upust zanika
W porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej średnia cena za stopę kwadratową spadła o 3,6%. Nazwano to „pandemicznym upustem”. W pierwszym kwartale rozstęp ten wynosił 9%, co pokazuje, że pandemiczny upust szybko się kurczy. Oczekujemy, że pandemiczny upust zaniknie w III kwartale i zniknie do IV kwartału, gdy pracodawcy zakończą lub ograniczą „pracę z domu”.
Bieżące ceny w kwartale:
Kategoria
Średnia cena za stopę kwadratową
Średnia cena sprzedaży
Co-op
$1,139
$1.28M
Kondominia
1,921
$2.64M
Nowe inwestycje
2,581
$3.84M
Luksus (górne 10%)
2,636
$7.75M
Inne ciekawe statystyki:
Aktywność sprzedaży kondominiów wzrosła do najwyższego poziomu od 30 lat.
Sprzedaż nowych inwestycji powyżej 3 mln USD była najwyższa od trzech lat.
Aktywność sprzedaży rosła szybciej niż nowa oferta wchodząca na rynek, co spowodowało spadek miesięcy podaży do 6,9 miesiąca, najszybszego tempa od 4 lat.
Ogólny upust ofertowy wyniósł 6,4%
Jeśli przegapili Państwo dno, nie przegapcie ożywienia!
kwiecień 2021Umowy z kwietnia 2021 biją 14-letni rekord marca Aktywność umowna na Manhattanie nadal rosła do nowego rekordu w kwietniu 2021 wynoszącego 1 607 podpisanych umów, bijąc...Przeczytaj pełny raport →
Umowy z kwietnia 2021 biją
14-letni rekord marca
Aktywność umowna na Manhattanie nadal rosła do nowego rekordu w kwietniu 2021 wynoszącego 1 607 podpisanych umów, bijąc marcowy 14-letni rekord 1 500 umów w jednym miesiącu. Pierwszy tydzień maja kontynuuje ten trend i jak dotąd maj jest na dobrej drodze, by dorównać kwietniowi.
Przy 1 607 podpisanych umowach jest to o 50% więcej niż w kwietniu 2019, miesiącu porównywalnym sprzed pandemii. Kwiecień 2020 miał tylko 213 podpisanych umów (przypuszczalnie zainicjowanych przed pandemią). Przypominamy, że Nowy Jork był zamknięty, z zakazem prezentacji, od końca marca do końca czerwca 2020.
Na froncie luksusowym, według Real Deal, do końca kwietnia podpisano 652 luksusowe umowy od początku roku, czyli więcej niż wszystkie luksusowe umowy podpisane w całym 2020 roku.
Na froncie nowych inwestycji kwiecień przyniósł 235 podpisanych umów, więcej niż 165 w marcu. Była to najwyższa aktywność Manhattanu w segmencie nowych inwestycji od trzech lat.
marzec 2021Manhattan powstaje z popiołów Po skrajnie rozczarowującym 2020 roku, gdy wyspę Manhattan trapił „pandemiczny exodus” i fizyczne zamknięcie na...Przeczytaj pełny raport →
Manhattan powstaje z popiołów
Po skrajnie rozczarowującym 2020 roku, gdy wyspę Manhattan trapił „pandemiczny exodus” i fizyczne zamknięcie na 90 dni, manhattański rynek sprzedaży mieszkaniowej powstał z popiołów w pierwszym kwartale 2021 roku. Choć rynek pełzł w górę w listopadzie i grudniu 2020, pierwszy kwartał 2021, a w szczególności marzec 2021, odnotował zdumiewającą aktywność sprzedaży.
Aktywność sprzedaży mocno w górę w I kwartale 2021
Sprzedaż na Manhattanie rosła w zawrotnym tempie w marcu 2021, a wolumen sprzedaży przekroczył 1 500 podpisanych umów, najlepszy pojedynczy miesiąc od 14 lat. Nawet styczeń i luty 2021 odnotowały wolumen sprzedaży przewyższający miesiące z poprzednich lat przez co najmniej ostatnie trzy lata, jak pokazano poniżej:
Nabywcy korzystają z połączenia rekordowo niskich stawek kredytów hipotecznych i niższych cen. Zachęca ich również nowa administracja, na której Nowy Jork już korzysta, w przeciwieństwie do poprzedniej administracji, która była zdeterminowana, by karać Nowy Jork za przytłaczające odrzucenie Trumpa.
Ceny w dół, lecz nie w swobodnym spadku
Choć ceny są niższe, nie runęły tak, jak niektórzy mogli zakładać. Cena za stopę kwadratową kondominium na Manhattanie była o 8,8% niższa w I kwartale 2021 niż w I kwartale 2020. To na dodatek do niższych cen od czasu wprowadzenia limitu SALT w 2018 roku, który obniżył ceny w Nowym Jorku średnio o 11%, według ekonomisty Roberta Schillera. Dlatego ceny są daleko od szczytu sprzed zaledwie kilku lat i są gotowe na zwrot. Przy administracji „niebieskich” limit SALT, który karze stany niebieskie, ma dużą szansę zniknąć w 2021 roku. Przyniesie to korzyść cenom nieruchomości i złagodzi exodus do stanów o niskich podatkach.
Okazje w nowych inwestycjach pozostają
Wciąż istnieją okazje w nowych inwestycjach, gdyż ceny zostały gwałtownie obniżone dla projektów wprowadzonych 3 lata temu. Niedawno wprowadzone projekty zostały jednak wycenione do bieżącego rynku, więc niewiele tam upustów. Choć część upustów widoczna jest w niższych cenach, wiele z nich ukryto w ustępstwach na kosztach transakcyjnych. Te nie pojawiają się we wskaźnikach ceny za stopę kwadratową. Skala upustów na nowych inwestycjach jest bardzo zróżnicowana, gdyż zależy od czynników takich jak moment wprowadzenia projektu, dotychczasowe tempo sprzedaży, liczba pozostałych dostępnych lokali w danej linii, partnerzy kapitałowi w strukturze kapitału oraz, co najważniejsze, minimalne ceny uwolnienia ustalone przez kredytodawców (to banki naprawdę kontrolują cenę, nie deweloper).
Aby uzyskać najlepszą transakcję w nowej inwestycji, trzeba mieć otwarty umysł i nie upierać się przy czymś, co nie przyniesie najwyższych upustów. Na przykład deweloperzy nie oferują dużych upustów ani na apartamenty z przestrzenią zewnętrzną, ani na linie, które są niemal wyprzedane.
Poniższy wykres pokazuje, jak ceny nowych inwestycji odzyskały część gruntu po dołkach sprzed kilku miesięcy.
Szczepionki budują zaufanie
Oczekujemy, że ceny nieruchomości zaczną piąć się w górę wiosną i latem oraz przez resztę roku, w miarę jak Nowy Jork się zaszczepia. Jak dotąd 44% mieszkańców Manhattanu otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki, a 27% jest w pełni zaszczepionych. Gdy osiągniemy 70% w pełni zaszczepionej populacji, aktywności wrócą do normy, w tym pełne otwarcie restauracji i kin (częściowo otwartych obecnie), przedstawień na Broadwayu oraz obiektów sportowych. Wtedy oczekujemy dodatkowych dramatycznych zmian na rynku. Gdy kraj ponownie otworzy się dla cudzoziemców w dalszej części roku, oczekujemy, że to ożywienie nieruchomości na Manhattanie nabierze pełnego rozpędu!
Sygnały wskazują na dalszy wzrost rynku
Potencjalne zniesienie limitu SALT, niedostatek nowych pozwoleń na budowę (gdyż nowe inwestycje wstrzymano w ciągu ostatniego roku) oraz pełne ponowne otwarcie miasta będą wróżyć dobrze cenom nieruchomości na Manhattanie przez najbliższe 4 do 5 lat, jak widzieliśmy po kryzysie Lehman.
Jeśli myślą Państwo o zakupie, warto zrobić to teraz, by uzyskać najlepsze ceny. Oferta spadła z rekordowych 9 600 lokali na sprzedaż w październiku 2020 do 7 000 lokali na koniec marca 2021, co nadal jest nieco wysokie. Lecz jeśli sprzedaż będzie przebiegać w tym samym tempie co w pierwszym kwartale, na początku lata znajdziemy się na rynku sprzedającego. W miarę jak gospodarka się rozgrzewa, rosnąć będą też stopy procentowe, czyniąc droższym posiadanie tego samego domu.
Rynek Manhattanu się rusza... teraz Państwa ruch!
styczeń 2021Rynek Manhattanu rusza w 2021 rok z dobrym początkiem i większą aktywnością sprzedaży Choć rynek nieruchomości Manhattanu nadal zmaga się ze skutkami pandemii...Przeczytaj pełny raport →
Rynek Manhattanu rusza w 2021 rok z dobrym początkiem i większą aktywnością sprzedaży
Choć rynek nieruchomości Manhattanu nadal zmaga się ze skutkami pandemii, czwarty kwartał 2020, a nawet miesiąc styczeń 2021, odnotował wyraźną poprawę napędzaną przez:
Pozytywne wiadomości o szczepionkach i ich wdrażaniu, które zwiększyły zaufanie nabywców,
Historycznie niskie stopy procentowe,
Sprzedających (i deweloperów) oferujących upusty (średni pandemiczny upust wyniósł 10%, znacznie mniej dla tańszych lokali i znacznie więcej dla droższych)
Potencjalne uchylenie limitu SALT, który obniżył ceny w Nowym Jorku o 11% (według Zandiego)
Zawarte umowy w IV kwartale były wyższe o około 8% względem tego samego kwartału w 2019 roku. Styczeń 2021 odnotował wzrost sprzedaży kondominiów o 50% i sprzedaży co-op o 167% względem tego samego miesiąca rok wcześniej. Same dobre wiadomości! Jednak obecna wysoka podaż oferty na sprzedaż jest przeszkodą dla rynku, która przyniesie korzyść nabywcom w 2021 roku.
Rynek najmu również odnotował ożywienie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Lecz dopóki firmy nie poproszą pracowników o powrót do biur, rynek najmu pozostanie ospały. Oczekujemy szybkiego odwrócenia w najmie za kilka miesięcy.
Wnioski:
To rynek nabywcy, lecz okno możliwości dla najlepszych okazji się zamyka,
Ceny spadły, lecz się nie załamały,
Nabywcy luksusowi wrócili na rynek, byli nieobecni przez większość roku,
Oferta jest znacznie niższa od dramatycznego szczytu z października, lecz nadal na wysokim poziomie,
To świetny moment na zakup dużego apartamentu od dewelopera, nowe inwestycje odnotowały jedne z najwyższych upustów i ustępstw, jakie kiedykolwiek widzieliśmy.
grudzień 2020Rynek Manhattanu odbija w IV kwartale 2020 Gdy nagłówki mówią o ludziach uciekających z dużych miast, nic dziwnego, że moi klienci są zaskoczeni, słysząc, że...Przeczytaj pełny raport →
Rynek Manhattanu odbija w IV kwartale 2020
Gdy nagłówki mówią o ludziach uciekających z dużych miast, nic dziwnego, że moi klienci są zaskoczeni, słysząc, że aktywność zawierania umów na Manhattanie była silna w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zawarte umowy miesięcznie w październiku i listopadzie 2020 wyniosły średnio 855, a grudzień 2020 jest na dobrej drodze, by przekroczyć 717 umów z grudnia 2019. Aktywność zawierania umów w kwartale do połowy grudnia już przewyższyła ten sam kwartał rok wcześniej.
Zaufanie do szczepionki oraz kapitulacja sprzedających wobec upustów cenowych sprowadziły nabywców z powrotem na rynek. Większość tej aktywności umownej dotyczyła segmentu do 3 mln USD, podczas gdy sektor luksusowy pozostaje nijaki, lecz poprawiający się.
Jak widać poniżej, liczba umów podpisanych powyżej 5 mln USD nadal rośnie i to właśnie ten segment, w którym widzimy największe upusty.
Oferta gwałtownie poniżej szczytu, lecz nadal wysoka
Aktywność i zaufanie sprowadziły podaż nieruchomości na sprzedaż na Manhattanie z około 9 600 w październiku 2020 do 8 000 obecnie.
Choć oferta jest wyższa o 20% w porównaniu z końcem zeszłego roku, gdy poziom oferty wynosił 6 600, cieszy nas, że poziom oferty spadł o 17% od szczytu. To bardzo gwałtowne odwrócenie oferty w październiku było prawdopodobnie wynikiem znakomitych wiadomości o szczepionkach od Pfizer i Moderna. Mamy nadzieję, że nie ośmieli to zbytnio sprzedających.
Dopóki szczepionka nie zostanie w pełni wdrożona, oczekujemy, że w Nowym Jorku będzie można uzyskać okazje. Choć z czasem i wraz z ożywieniem aktywności nie oczekujemy, by sprzedający udzielali upustów tak jak dotychczas. Wydaje się, że minęliśmy już dno rynku, lecz wciąż jesteśmy w okresie, w którym nabywca może uzyskać, jak dotychczas, znaczne upusty w Nowym Jorku.
Gdzie są teraz wszystkie upusty?
Średni „pandemiczny upust” wynosił około 10%, choć wyższy w segmencie powyżej 4 mln USD. Urban Digs przeanalizował zamknięte transakcje w IV kwartale 2020 i stwierdził, że
Poniżej 2 mln USD, średnio 5% upustu
Od 2 do 4 mln USD, średnio 10,4% upustu
Powyżej 4 mln USD, średnio 13,5% upustu
Oczywiście to średnie i uwzględniają jedynie ceny, a nie inne ustępstwa, które oferują deweloperzy, by sfinalizować transakcje, takie jak kredyty na koszty transakcyjne i tym podobne. Rynek nieruchomości Manhattanu otrzymał cios już po zmianie podatku SALT pod koniec 2017 roku, a rynek osiągnął dno w III kwartale 2019. Dlatego ceny zaliczyły znaczny spadek jeszcze przed wybuchem pandemii. Dodatkowy pandemiczny upust to dla nabywców jedynie wisienka na torcie.
Nowe inwestycje
Upusty naprawdę zależą od wielu czynników samego budynku, takich jak jego lokalizacja, ile lokali sprzedano, wszelkie szczególne kwestie z deweloperem, kredytodawcą i tak dalej. Również, którą linię budynku Państwo kupują? Jeśli deweloper sprzedał 50% lokali najlepszej linii w budynku i 0% innej linii, nie powinni Państwo oczekiwać tego samego upustu na obu liniach.
Obecnie upusty na nowych inwestycjach są bardzo zróżnicowane i naprawdę zależą od wielu czynników wpływających na sam budynek. Deweloperzy są zobowiązani wobec swoich banków, które dyktują minimalne ceny uwolnienia, więc są bardziej skłonni oferować hojne kredyty na koszty transakcyjne niż bezpośrednie upusty. Widzieliśmy jednak połączenie upustów cenowych i kredytów na koszty transakcyjne.
Średni upust to 10% w nowych inwestycjach plus kredyty na koszty transakcyjne, choć istnieją inwestycje, które oferują to na dodatek do już obniżonych cen. Nierzadko można zobaczyć od 20 do 30% poniżej cen z Schedule A, czyli pierwotnej ceny zgłoszonej do Prokuratora Generalnego Stanu Nowy Jork.
Deweloperzy pokrywali przynajmniej część kosztów transakcyjnych nabywcy, w tym pewną część następujących kosztów:
Transfer Tax (około 2%)
Mansion Tax (skala progresywna zaczynająca się od 1% i sięgająca do 4% powyżej 25 mln USD)
Parking, można go uzyskać w pakiecie w zależności od lokalu
Komórka lokatorska, można ją uzyskać w pakiecie
Opłaty eksploatacyjne, mogą zapłacić rok opłat eksploatacyjnych.
Niektórzy deweloperzy nie negocjują wcale lub pokryją jedynie Transfer Tax, jeśli mają coś bardzo wyjątkowego w swoich budynkach. Na przykład Park Loggia ma tarasy z widokiem na Central Park, które sprzedają się po cenach ofertowych. The Benson ma jedynie kilka lokali przy Madison Avenue na UES, które również sprzedają się po cenach ofertowych. Inne budynki, które są samofinansowane i przez to nie zobowiązane wobec innych, także nie negocjują. Są one jednak nieliczne.
Wnioski makro:
To prawdopodobnie największy rynek nabywcy nowych inwestycji, jaki Nowy Jork widział w ciągu ostatnich ponad 20 lat.
Nie jesteśmy w kryzysie finansowym, jesteśmy w kryzysie zdrowotnym, który prawdopodobnie został rozwiązany.
Nie jesteśmy w tej samej sytuacji co podczas Wielkiej Recesji 2008/2009, bańki technologicznej 2000 czy 11 września, gdy panował lęk i na Wall Street nie było pieniędzy.
Banki i pracownicy umysłowi mają nadmiar gotówki, a indeks DJIA przekracza 30 000 (nie 6 000 jak w 2009 roku).
Lęk jest po stronie sprzedających. Nabywcy mają krótkie okno, by wykorzystać ten lęk.
Dla tych, którzy stoją z boku, przypominamy: trzeba złożyć ofertę, by uzyskać upust. Trzeba grać, by wygrać!
Zamykając rok, pragniemy życzyć wszystkim wesołych świąt. Modlimy się, by 2021 rok był lepszy niż 2020.
listopad 2020Rynek nieruchomości Manhattanu odbija w październiku 2020 Aby zrozumieć w czasie rzeczywistym, co dzieje się na rynku nieruchomości Nowego Jorku, pierwszym...Przeczytaj pełny raport →
Rynek nieruchomości Manhattanu
odbija w październiku 2020
Aby zrozumieć w czasie rzeczywistym, co dzieje się na rynku nieruchomości Nowego Jorku, pierwszym wskaźnikiem, na który patrzymy, jest liczba zawartych umów w danym miesiącu. Zawarte umowy w październiku silnie odbiły, osiągając 874 podpisane umowy, więcej o 30% niż we wrześniu 2020 i więcej o 4% niż w październiku 2019. To wyraźny dowód, że rynek nieruchomości Manhattanu odbił z głębi kryzysu pandemicznego. Ponadto zawarte umowy w październiku były wyższe niż w jakimkolwiek innym miesiącu 2020 roku, nawet przed pandemią, co dobrze widać na poniższym wykresie.
Nabywcy z wysokiej półki wrócili na Manhattan
Większość aktywności sprzedaży dotyczyła nieruchomości poniżej 3 mln USD, jednak podpisano kilka kolejnych umów w segmencie powyżej 25 mln USD, co sugeruje, że nabywcy z wysokiej półki wracali na rynek. Choć przez kilka tygodni nie będziemy znać cen, po jakich sprzedały się te nieruchomości, zauważyliśmy, że wiele, choć nie wszystkie, nieruchomości w segmencie powyżej 25 mln USD sprzedało się ze znacznymi upustami. Choć wszyscy sprzedający obecnie negocjują, znaczne upusty nie były regułą na rynku poniżej 3 mln USD.
Oferta na Manhattanie wydaje się osiągnęła szczyt
Oferta, czyli podaż, osiągnęła szczyt w połowie października na rekordowym poziomie 9 628 nieruchomości na sprzedaż i teraz wygląda na to, że maleje. Miesięczna nowa podaż była niższa o 21% niż we wrześniu 2020 i niższa o 1,2% niż w październiku 2019. Wskazuje to, że wzrost oferty zwolnił, jednak nagromadzenie poziomów oferty zajmie trochę czasu, zanim wróci do normy. Dlatego sądzimy, że okazja dla nabywców jeszcze nie zniknęła, choć minęliśmy szczyt niepewności wywołanej przez wirusa. W ciągu ostatnich kilku tygodni poziom oferty spadł i według stanu na piątek 6 listopada wynosi 9 255 nieruchomości na sprzedaż. To bardzo duża liczba nieruchomości na sprzedaż, biorąc pod uwagę, że oferta rok temu o tej porze wynosiła około 7 700.
Sprzedaż domów na przedmieściach Nowego Jorku minęła szczyt
Choć sprzedaż pozostaje na wysokim poziomie w Westchester, Greenwich, na Long Island i w Hamptons, aktywność sprzedaży spadła ze szczytu, który dotknął przedmieścia Nowego Jorku tego lata.
Teraz, gdy wybory się zakończyły, no, prawie, a Pfizer ogłosił szczepionkę skuteczną w 90%, wierzymy, że rynek na Manhattanie będzie nadal nabierał tempa.
październik 2020Najlepszy czas na zakup w Nowym Jorku od ponad 10 lat Jesteśmy obecnie trzy miesiące po ponownym otwarciu rynku nieruchomości Nowego Jorku. Choć pojawiło się wiele wyzwań...Przeczytaj pełny raport →
Najlepszy czas na zakup w Nowym Jorku
od ponad 10 lat
Jesteśmy obecnie trzy miesiące po ponownym otwarciu rynku nieruchomości Nowego Jorku. Choć pojawiło się wiele wyzwań, miasto odbija. Zaczynamy dostrzegać oznaki życia w postaci większej liczby zawartych umów i sprzedaży oczekujących. Lecz wciąż mamy przed sobą długą drogę, co oznacza, że istnieje ogromna okazja dla mądrego kapitału.
Wraz z ponownym otwarciem restauracji, siłowni, biur i muzeów Nowy Jork nabrał znacznie bardziej ruchliwego charakteru. Nowojorczycy zachowują dystans społeczny i pieczołowicie noszą maseczki, co stłumiło wirusa w mieście.
Cofając się o krok i patrząc na całościowy obraz rynku nieruchomości z perspektywy 30 000 stóp, wiemy, że to właściwy czas na zakup na Manhattanie. Jeśli kupowali Państwo w 2001 lub 2009 roku, już Państwo wiedzą, że Nowy Jork odbije silniejszy niż kiedykolwiek. Dlatego proszę poświęcić chwilę i pomyśleć, gdzie będą Państwo za 18 miesięcy. Z pewnością nabywcy stojący z boku będą żałować, że nie zdecydowali się na zakup w Nowym Jorku wcześniej.
Oto nasze główne wnioski o tym, co dzieje się na rynku właśnie teraz:
Pandemia stworzyła tymczasową okazję do zakupu na Manhattanie po niskich cenach.
Powyższy wykres pulsu rynku uwzględnia sprzedaż oczekującą i ofertę. Wyraźnie pokazuje, że Nowy Jork był na rynku nabywcy i zaczyna się odbudowywać.
Poważni sprzedający wystawiają nieruchomości po rozsądnych cenach lub udzielają upustów. Zwłaszcza deweloperzy, którzy oferują upusty cenowe i ustępstwa, niespotykane jeszcze kilka lat temu... i niespotykane za kilka lat.
Choć średni upust wynosił 8%, widzimy znacznie wyższe upusty (od 2 do 3 razy) na najdroższych nieruchomościach.
Okno możliwości jest teraz... kiedy się zamknie? Prawdopodobnie zamknie się przed II kwartałem 2021, a najlepsze okazje przypadną na IV kwartał 2020, a następnie dobre okazje w I kwartale 2021. Gdy ogłoszona zostanie skuteczna i gotowa do dystrybucji szczepionka, sprzedający nabiorą większego zaufania, więc sugerujemy działać teraz! Zanim sfinalizują Państwo transakcję, będziemy już w 2021 roku i na nowym rynku.
7 bilionów USD rządowych bodźców (14 razy więcej niż w 2008 roku) oznacza, że ryzyko jest niskie. To nie jest 2008 rok. Banki są zdrowe, a wsparcie Fed nigdy nie było większe.
Rekordowo wysokie wyceny giełdowe (produkt uboczny rządowych bodźców) pokazują, że Rezerwa Federalna robi wszystko, co w jej mocy, by pobudzić gospodarkę. Pokazuje to również, że inwestorzy mają zaufanie do gospodarki USA oraz że pandemia zostanie opanowana, a wkrótce przejdzie do historii.
Nowy Jork tłumi wirusa od czerwca, znacznie skuteczniej w zarządzaniu niż rząd federalny. Mieszkańcy odgrywają swoją rolę, zachowując dystans społeczny, unikając dużych wydarzeń i nosząc maseczki, by chronić współmieszkańców. Choć wiele mediów wrzuca cały Nowy Jork do jednego worka, najwięcej zakażeń wystąpiło w Queens i na Brooklynie, nie na Manhattanie. Nie widzieliśmy, by wspomniano o tym gdziekolwiek w wiadomościach.
Rynek sprzedaży nie jest już w swobodnym spadku wywołanym przez zamknięcie. Sprzedaż oczekująca zawróciła, rosnąc znacznie we wrześniu, gdyż rynek minął prawdziwe dno.
Poniżej kilka naszych bieżących najlepszych typów. Zauważą Państwo, że niektóre mają znaczne upusty. Im wyższa cena, tym lepszy upust. Oferta zmienia się każdego dnia, więc jeśli są Państwo zainteresowani poznaniem innych typów, prosimy podać nam swój budżet, a prześlemy je Państwu prywatnie.
230 West 56 Street, lokal 68B 3 999 000 USD / 2 154 USD za stopę kwadratową Sprzedany za 6 mln USD w czerwcu 2014
Opłaty eksploatacyjne: 2 941 USD / podatki od nieruchomości 3 686 USD
Ten apartament 3-sypialniany na bardzo wysokim piętrze w Park Imperial ma niesamowite widoki z perspektywy helikoptera na miasto i Central Park z każdego okna. Pierwotny właściciel zapłacił za ten apartament 6 mln USD, więc długo to nie potrwa. To 33% obniżka ceny względem ostatniej transakcji tego lokalu w 2014 roku. Nie da się pobić tej ceny za 68. piętro! Dowiedz się więcej.
40 East End Avenue, lokal 12B
4 735 990 USD / 2 417 USD za stopę kwadratową Obniżono o 495 000 USD - 60 dni temu
Opłaty eksploatacyjne: 2 088 USD / podatki od nieruchomości 2 978 USD
To wspaniałe kondominium w nowej inwestycji w okolicy East End Avenue na Upper East Side właśnie obniżono o 12%. Te 3 sypialnie to 2 minuty spacerem do Chapin i Brearley, dwóch z 10 najlepszych szkół prywatnych w USA. Dowiedz się więcej.
64 East 1st Street, lokal 4
2 995 000 USD / 1 657 USD za stopę kwadratową Obniżono o 280 000 USD - 53 dni temu Sprzedany za 3,4 mln USD w 2017
Ten obniżony cenowo ponadwymiarowy lokal 2-sypialniany w East Village pierwotnie sprzedano jako nową konstrukcję za 400 tys. USD więcej niż cena ofertowa, czyli za 3,4 mln USD w 2017 roku. To butikowy budynek z 2015 roku z niesamowitymi oknami skrzynkowymi. Dowiedz się więcej.
20 West 53 Street, lokal 22A 4 750 000 USD / 2 748 USD za stopę kwadratową Obniżono o 600 000 USD / Sprzedany za 5,7 mln USD w 2017
Zamieszkają Państwo w Baccarat Hotel and Residences, jednym z najlepszych hoteli w Nowym Jorku. Pierwotny właściciel zapłacił za ten apartament 5,7 mln USD, więc jest bardzo zmotywowany przy upuście 1 mln USD. Dowiedz się więcej.
540 West 28 West Street, lokal 3A 885 000 USD / 1 560 USD za stopę kwadratową
Kawalerka / 1 łazienka / 567 stóp kwadratowych Opłaty eksploatacyjne: 606 USD / podatki od nieruchomości 629 USD
Ta kawalerka w +Art w West Chelsea jest naprawdę dobrze wyceniona na 885 tys. USD. Wreszcie sprzedający wystawiają apartamenty wycenione do sprzedaży, a nie po aspiracyjnych cenach sprzed kilku lat. Blisko Hudson Yards i High Line! Dowiedz się więcej.
Na koniec, jeśli zechcą Państwo odbyć rozmowę przez Zoom, by omówić rynek bardziej szczegółowo, prosimy wybrać poniżej dogodny termin:
lipiec 2020Inne nowojorskie lato O tej porze roku zwykle przedstawiam aktualizację raportów rynkowych Manhattanu za II kwartał. Jednak II kwartał 2020 to zupełnie inna...Przeczytaj pełny raport →
Inne nowojorskie lato
O tej porze roku zwykle przedstawiam aktualizację raportów rynkowych Manhattanu za II kwartał. Jednak II kwartał 2020 to zupełnie inne zwierzę, gdyż rynek nieruchomości Manhattanu był zamknięty przez 12 z 13 tygodni składających się na drugi kwartał.
Dla tych, którzy nie wiedzą, co działo się w Nowym Jorku, 23 marca 2020 roku Nowy Jork wszedł w tryb zamknięcia i wyłonił się z niego 90 dni później, 22 czerwca 2020 roku. W tym czasie nie były dozwolone fizyczne prezentacje. Oferta gwałtownie spadła w czasie kryzysu, gdy sprzedający wycofywali nieruchomości z rynku lub odkładali wystawienie. Teraz jednak nieruchomości wróciły na rynek, a oferta jest wyższa o 8% niż o tej samej porze rok wcześniej.
Rynek w ciągu ostatniego miesiąca powoli wraca, lecz niekoniecznie jeszcze do normalnych poziomów. Od ponownego otwarcia 5 tygodni temu zaobserwowaliśmy:
84% zawartych umów dotyczyło segmentu poniżej 3 mln USD.
Zaskakującą pilność u części tych nabywców, gdyż wiedzą, że Nowy Jork wkrótce wróci do pewnej namiastki normalności.
Niewiele dzieje się w górnym segmencie rynku, gdyż wiele osób wciąż przebywa w domach letnich, a ograniczenia podróży nadal obowiązują.
Stawki kredytów hipotecznych osiągające rekordowe minima (poniżej 3%), gdy Fed obniżył stopę referencyjną do zera.
Ogólne wskaźniki sugerują ceny od 8 do 10% poniżej poziomów sprzed pandemii, lecz nie we wszystkich przedziałach cenowych.
W przypadku nowych inwestycji łączne koszty transakcyjne i obniżki cen około 8 do 12% w zależności od projektu.
Największe upusty wystąpiły w górnym segmencie rynku, gdzie niektórzy deweloperzy przewartościowali swoje oferty i pokrywają większość kosztów transakcyjnych nabywcy, oferując bardzo atrakcyjne zachęty do transakcji teraz.
Rynek wtórny powyżej 5 mln USD nie otrzymuje próśb o prezentację tydzień po tygodniu. Dlatego poważni sprzedający większej nieruchomości muszą być gotowi na upust co najmniej 10%, a prawdopodobnie więcej, od cen sprzed pandemii.
Upusty maleją wraz ze spadkiem cen, z nielicznymi upustami, jeśli w ogóle, poniżej progu 1 mln USD.
Najem:
Choć oferta najmu jest wysoka, rynek odnotowuje również stały strumień podpisanych umów najmu, zwłaszcza przy 10 000 USD miesięcznie i poniżej. Choć z upustami!
Jeśli Nowy Jork zdoła utrzymać protokoły bezpieczeństwa i niski poziom zakażeń wirusowych, a będą napływać bardzo pozytywne wiadomości o badaniach nad szczepionkami i lekami terapeutycznych (jak Remdesivir), historia sugeruje, że nieruchomości w Nowym Jorku szybko się odbudują.
W tej chwili minęliśmy szczyt niepewności, którym dla Nowego Jorku był okres kwiecień, maj, więc być może najlepsze z najlepszych okazji są już za nami. Wierzymy jednak, że nabywcy będą mieć kolejne 4 do 5 miesięcy, by również uzyskać świetne okazje. Gdy pojawi się szczepionka, o której wiadomo, że działa, a są szanse, że zobaczymy ją jesienią, Nowy Jork wróci lepszy niż kiedykolwiek.
maj 2020Wpływ koronawirusa na ceny nieruchomości Manhattanu W obliczu tego bezprecedensowego globalnego kryzysu otrzymaliśmy kilka pytań dotyczących...Przeczytaj pełny raport →
Wpływ koronawirusa na ceny nieruchomości Manhattanu
W obliczu tego bezprecedensowego globalnego kryzysu otrzymaliśmy kilka pytań dotyczących wpływu COVID-19 na ceny rynku nieruchomości Manhattanu. Mam nadzieję, że wszyscy pozostają bezpieczni i zdrowi w tym burzliwym czasie. Choć nie wiadomo, co stanie się dalej, oto najnowsze informacje o rynku nieruchomości Nowego Jorku.
Pod koniec marca Nowy Jork został wprowadzony w „śpiączkę farmakologiczną”, by móc wyprzedzić kryzys zdrowia publicznego. W rezultacie rynek nieruchomości Nowego Jorku został całkowicie zamrożony w czasie, z minimalną nową aktywnością umowną w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Fizyczne prezentacje manhattańskich kondominiów, apartamentów i domów zostały zakazane przez stan Nowy Jork. A Nowy Jork był w zasadzie zamknięty od połowy marca. Jednak te transakcje, które były w toku przed uderzeniem pandemii, mogły zamknąć się wirtualnie, a banki nadal finansowały kredyty hipoteczne.
Jest teraz połowa maja, a Nowy Jork jest miesiąc po szczycie kryzysu i obudził się z samowywołanej śpiączki. Dzięki przywództwu gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo, Nowy Jork z powodzeniem spłaszczył krzywą i radzi sobie z wyjściem z tego kryzysu. Choć nie jesteśmy jeszcze w 100% bezpieczni, na najbliższe tygodnie i miesiące planowane jest etapowe ponowne otwarcie. Wiele manhattańskich budynków kondominiów zniesie moratorium na wprowadzanie i wyprowadzanie się od 15 maja, a oczekujemy, że moratorium na prezentacje zostanie zniesione gdzieś w czerwcu.
Patrząc wstecz na styczeń i luty 2020, aktywność umowna była wyższa o 15% względem tych samych okresów rok wcześniej, zapowiadając, że wiosna 2020 będzie bardzo solidnym sezonem sprzedaży. Niestety, tak już nie jest! Obecnie oferta kondominiów i co-op na sprzedaż gwałtownie się skurczyła, z zaledwie 5 000 lokali wystawionych na sprzedaż, czyli o 50% mniej niż zwykłe poziomy oferty w wiosennym sezonie sprzedaży. Nawet kalkulacja czasu ekspozycji, która liczy liczbę dni, przez jakie nieruchomość jest wystawiona na sprzedaż, została zamrożona przez portale ogłoszeniowe, gdyż kalkulacja ta stała się bezsensowna po wprowadzeniu moratorium na prezentacje nieruchomości. Jaki więc był wpływ na ceny nieruchomości Manhattanu?
Choć przedwczesne jest wyciąganie wniosków o wpływie wirusa na ceny nieruchomości Manhattanu, były przewodniczący Rezerwy Federalnej, Ben Bernanke, zauważył, że ten gospodarczy bezruch przypomina bardziej klęskę żywiołową niż depresję gospodarczą. Nie jest to wynik załamania systemu finansowego jak w 2008 roku czy podczas Wielkiego Kryzysu. Banki są silne i dobrze dokapitalizowane. Na szczęście Fed szybko zadziałał w zakresie bodźców monetarnych, a administracja szybko zadziałała w zakresie bodźców fiskalnych.
Pozytywem w tym wszystkim jest to, że ceny nieruchomości w Nowym Jorku znacznie skorzystają na rekordowo niskich stopach procentowych i rekordowym luzowaniu ilościowym. Inflacja cen aktywów jest zamierzonym celem luzowania ilościowego, choć może minąć trochę czasu, zanim okazja się pojawi. Niezależnie od poziomu inflacji cen nieruchomości na Manhattanie wynikającego z tego rekordowego bodźca QE, Nowy Jork pozostaje jednym z najlepszych miast na świecie, a ludzie wciąż potrzebują mieszkań do kupna lub najmu.
Ostatecznie jest to kwestia zdrowotna, którą można rozwiązać, zwłaszcza teraz, gdy wszyscy skupieni są na problemie COVID-19.
Jeśli zechcą Państwo odbyć rozmowę przez Zoom, by omówić rynek bardziej szczegółowo, prosimy wybrać poniżej dogodny termin:
luty 20206 rzeczy, które warto wiedzieć o rynku nieruchomości Nowego Jorku w tym lutym 1. Znaczny wzrost aktywności sprzedaży względem zeszłego roku Sprzedaż oczekująca wyższa o 17%...Przeczytaj pełny raport →
6 rzeczy, które warto wiedzieć o rynku nieruchomości Nowego Jorku w tym lutym
1. Znaczny wzrost aktywności sprzedaży względem zeszłego roku
Sprzedaż oczekująca wyższa o 17%, cały rynek
Sprzedaż oczekująca wyższa o 25%, od 600 tys. do 1 mln USD
Sprzedaż oczekująca wyższa o 21%, od 1 mln do 2 mln USD
Pokazuje to, że aktywność sprzedaży jest znacznie wyższa niż w zeszłym roku, który był dnem rynku pod względem aktywności. Nieruchomości w niższych przedziałach cenowych poniżej 2 mln USD odnotowują największe odbicie. Wreszcie widzimy, że popyt przewyższa podaż, czego w Nowym Jorku nie widzieliśmy od dawna. Zawarte umowy na Manhattan były wyższe dwucyfrowo w listopadzie 2019, grudniu 2019, styczniu 2020 i lutym 2020. Jako wskaźnik wyprzedzający, przedłużony wzrost aktywności zawierania umów zwykle poprzedza ruch cen. W nietypowo wolnym miesiącu styczeń odnotował imponującą liczbę zawartych umów, co nie jest powszechne dla najzimniejszego miesiąca roku.
Anegdotycznie zauważyliśmy, że dzwoniąc do innych doradców, by umówić wizyty, co najmniej w 25% przypadków lokale te mają już przyjęte oferty. Nic jak 12 miesięcy temu. Lokale, które wchodzą w umowy, albo były na rynku od jakiegoś czasu i przeszły kilka obniżek cen, albo to nowe, które od początku były prawidłowo wycenione. Również w tym ostatnim przypadku widzimy zatłoczone dni otwarte i kilka wojen ofertowych (pozostałość innej epoki).
2. Aktywność rynku luksusowego umacnia się dzięki upustom
Upusty w całym Nowym Jorku finalizują transakcje, a w styczniu odnotowaliśmy medianę upustu ofertowego 6,4% (wysoki wskaźnik jak na Nowy Jork), co pokazuje, że sprzedający skapitulowali i transakcje są finalizowane. Choć największy wzrost aktywności sprzedaży dotyczył lokali poniżej 3 mln USD, zaobserwowaliśmy też pewną poprawę w górnym segmencie.
Na przykład raport Olshana zauważył: „W zeszłym tygodniu podpisano dwadzieścia umów na 4 mln USD i powyżej, trzeci z rzędu tydzień z 20 lub więcej transakcjami. Średni spadek ceny od pierwotnej ceny ofertowej wyniósł 18%, łączna wartość zaburzona przez 2 najwyższe transakcje.”
„Średni czas ekspozycji wyniósł 803 dni, łączna wartość podwyższona, ponieważ połowa nieruchomości została sprzedana przez deweloperów i była na rynku od lat. To najwyższa wartość, jaką ten raport kiedykolwiek odnotował, odkąd zaczęliśmy śledzić tę konkretną statystykę w 2012 roku.”
Nabywcy nad Central Parkiem: Jeśli obserwują Państwo rynek Billionaires' Row i Central Parku, okazje są dostępne. Teraz może być czas, by wejść, zanim rynek się odwróci. Na przykład dla kogoś gotowego zamieszkać w Trump International Hotel and Tower przy Columbus Circle można nabyć świetny lokal z bezpośrednim widokiem na Central Park, 3 sypialnie za 3 300 USD za stopę kwadratową (poniżej). DJT nie będzie prezydentem na zawsze, a ten budynek w pewnym momencie odbije. Ponadto widzieliśmy silne upusty także w One57 i Time Warner Building, choć dolna granica ceny za bezpośredni widok na Central Park w tych i innych budynkach najwyższego luksusu oscyluje wokół 4 500 USD za stopę kwadratową.
Zauważmy, że nabywcy z tego segmentu wciąż słyszą od nas, że na rynek ma trafić więcej oferty. Choć może tak być w przypadku innych dzielnic, do Billionaires' Row nie wchodzą żadne nowe budynki. Na dodatek poziom oferty poniżej 20 mln USD z niczym niezakłóconym widokiem na Central Park jest ograniczony, gdyż większość tych budynków ma średnią cenę sprzedaży powyżej 30 mln USD.
3. Nowe inwestycje a rynek wtórny
Nowe inwestycje wycenione 2 do 3 lat temu zalegają na rynku, a powodem jest rozdźwięk między deweloperami a ich bankami i inwestorami.
Co mówimy naszym nabywcom: na rynku wtórnym jest mnóstwo okazji, z nieruchomościami wycenionymi gdzieś od 1 100 USD do 1 800 USD za stopę kwadratową.
Oczywiście istnieją okazje w segmencie nowych inwestycji i widzieliśmy upusty 15% w niektórych budynkach. Wiele z tych budynków, w których widać dwucyfrowe upusty, wprowadzono jednak lata temu. Dla kontrastu, widzieliśmy budynki wprowadzone w 2019 roku z cenami odzwierciedlającymi bieżący rynek, oferujące niewielkie upusty od niskich cen ofertowych, lecz wciąż pokrywające wiele kosztów transakcyjnych nabywcy.
Rynek jest bardzo wrażliwy na cenę i motywowany dolarem. Powszechnie wiadomo, że istnieje cicha oferta. To lokale wycofane z rynku przez nierealistycznych sprzedających lub projekty nowych inwestycji w peryferyjnych dzielnicach. Nabywcy są dziś bardzo zorientowani i potrafią dostrzec dobrą wartość. Jeśli kupili Państwo w ciągu ostatnich 5 lat i próbują teraz sprzedać, prawdopodobnie są pod wodą lub na progu rentowności. Dlatego należy przygotować się na wyboistą drogę. Sztuczki i chwyty, a jest ich wiele, nie sprawią, że zawyżona nieruchomość się sprzeda.
Po pewnej słabości w ciągu ostatnich kilku lat stawki najmu są wyraźnie wyższe rok do roku. Z Real Deal - Gdy poszukujący mieszkań próbują rozgryźć, co u licha dzieje się z prowizjami brokerskimi, mają teraz inną wiadomość dającą do myślenia: czynsze były o 5 do 6 procent wyższe w zeszłym miesiącu niż rok wcześniej we wszystkich trzech dzielnicach objętych raportem rynkowym Douglas Elliman.
5. Stawki kredytów hipotecznych
Stawki kredytów hipotecznych spadły gwałtownie od tego samego czasu rok temu i utrzymują się blisko rekordowych minimów. Stawka 30-letniego kredytu o stałym oprocentowaniu wyniosła 3,65%, podczas gdy giełda była blisko rekordowego maksimum przekraczającego 26 900. Dla porównania, w ciągu ostatnich 30 lat ta sama stawka kredytu wynosiła średnio około 6,25%. W ciągu ostatnich 10 lat stawka była niższa tylko 2 razy: we wrześniu 2016, z minimum 3,42%, oraz w listopadzie 2012, z minimum 3,32%.
Mało prawdopodobne, by stawki mogły spaść znacznie niżej, gdyż jesteśmy już blisko historycznych minimów. Dlatego zalecamy naszym klientom, by refinansowali teraz lub finansowali zakup nowych nieruchomości, aby wykorzystać to zjawisko sztucznie niskich stawek kredytowych, zanim będzie za późno.
5. Koronawirus a nabywcy zagraniczni
Choć zbyt wcześnie, by ustalić, jaki wpływ na rynek nieruchomości może mieć obawa zdrowotna, należy zauważyć, że rynek nieruchomości Nowego Jorku jest zakotwiczony przez nabywców krajowych, a cudzoziemcy pozostają w większości na uboczu. Nabywcy z Chin kontynentalnych są nieobecni na rynku nowojorskim od 2016 roku, Europejczycy są nieobecni, gdyż ich waluta jest niska od wielu lat. Latynosi i Brazylijczycy są w dużej mierze nieobecni, gdyż ich waluty się zdeprecjonowały.
Dlatego nie oczekujemy, by negatywnie wpłynęło to na rynek nowojorski w najbliższym czasie. Gdyby dolar spadł, a obawa zdrowotna osłabła, rynek mógłby wystrzelić. Wreszcie niektóre kraje azjatyckie mogą dostrzegać ograniczone możliwości inwestycyjne, gdy władze próbują powstrzymać rozprzestrzenianie się, co prowadzi do większych inwestycji w Nowym Jorku, lokalizacji wolnej od ryzyka.
styczeń 2020Aktualizacja wideo od Urbandigs Wielu klientów pyta, co dzieje się na rynku nowojorskim, więc chciałem przesłać Państwu krótką aktualizację w formie wideo od Noaha...Przeczytaj pełny raport →
Aktualizacja wideo od Urbandigs
Wielu klientów pyta, co dzieje się na rynku nowojorskim, więc chciałem przesłać Państwu krótką aktualizację w formie wideo od Noaha z Urbandigs.com. Świetnie podsumował on to, co dzieje się na rynku nieruchomości Manhattanu.
Główne wnioski z wideo to:
Reset rynku Manhattanu napędzany polityką w 2019 roku
Zmiana federalnego prawa podatkowego TJCA od 2018 roku, ograniczająca odliczenia SALT do 10 000 USD, uczyniła droższym posiadanie głównego domu (nie dla inwestorów).
Mansion Tax wzrósł od 1 lipca 2019 roku do skali progresywnej, co wpłynęło na harmonogram zakupów przez cały 2019 rok.
Rynek się stabilizuje: sprzedaż złagodniała, zawarte umowy się poprawiły, a wzrost podaży zwolnił.
Sprzedaż oczekująca wyższa o 7%
Dno rynku nastąpiło w Q4 2018
„Cios już nastąpił”, więc może to być dobry moment, by kupić teraz.
Czy są Państwo na rynku, by kupić w Nowym Jorku w 2020 roku? Jeśli tak, prosimy dać mi znać, jakiej wielkości nieruchomość Państwo rozważają, a prześlę niewielki wybór najlepszych okazji, jakie obecnie widzimy na sprzedaż. Czwarty kwartał odnotował pewne ceny na poziomach z 2014 i 2015 roku. Nie oczekujemy dalszego pogorszenia rynku, zwłaszcza teraz, gdy zmiany podatkowe zostały wpisane w nowy rynek.
Od pewnego czasu mówimy naszym klientom, że dno rynku pod względem aktywności przypadło na okolice listopada i grudnia 2018 roku. Liczby z listopada i grudnia 2019 potwierdziły nasz pogląd, gdyż zawarte umowy wzrosły dwucyfrowo w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Ze względu na pogodę w Nowym Jorku mamy wyraźne sezony sprzedaży, więc zawsze musimy patrzeć na miesiąc lub kwartał z poprzedniego roku, by ocenić, jak nam idzie. [Pod koniec wideo Urban Digs potwierdza to, co mówimy klientom, porównując sprzedaż oczekującą].
Liczby za 2019 rok były mylące, ponieważ podwyżkę Mansion Tax ogłoszono w kwietniu dla zakupów po 30 czerwca 2019 roku. Przyspieszyło to znaczną liczbę transakcji o wysokiej wartości do II kwartału, które naturalnie zamknęłyby się w III kwartale. To sprawiło, że III kwartał 2019 wyglądał fatalnie w porównaniu, lecz porównując łączny III i IV kwartał 2019 do tego samego okresu w 2018, wolumen sprzedaży spadł zaledwie o 4%.
Zła prasa po katastrofalnym III kwartale 2019 doprowadziła jednak do tego, że sprzedający (w tym deweloperzy) oferowali wyższe upusty. To z kolei doprowadziło do wzrostu liczby transakcji, zarówno na rynku wtórnym, jak i na rynku nowych inwestycji.
Stanowczo wierzymy, że korekta rynku na Manhattanie to czysto napędzany polityką reset cen wywołany limitem SALT w wysokości 10 tys. USD. Robert Schiller oszacował, że nieruchomości w Nowym Jorku straciły 11% wartości z powodu tego nowego prawa podatkowego. Prasa omawia też kwestię podaży, lecz niekoniecznie widzimy nadmierną podaż w najbardziej prime dzielnicach. Oczywiście istnieje nadmiar podaży w dzielnicach klasy „C”, jak Financial District i Lower East Side, lecz w prime UWS, UES, Greenwich Village, Tribeca po prostu jej nie ma. Mimo to deweloperzy i sprzedający oferują pewne dobre upusty, by upłynnić produkt, wiedząc, że ludzie zwykle czytają nagłówki i nie skupiają się na szczegółach.
Aktywność umowna jest wskaźnikiem wyprzedzającym cen. Jeśli nadal będziemy widzieć dwucyfrowe wzrosty zawartych umów, oczekujemy, że ceny wzrosną, a te upusty się skurczą.
grudzień 2019Dobre sygnały dla nowojorskich kondominiów w listopadzie Średnio nabywcy uzyskali upust 5,7% od ostatniej ceny ofertowej do ostatecznej ceny sprzedaży w listopadzie 2019. ...Przeczytaj pełny raport →
Dobre sygnały dla nowojorskich kondominiów w listopadzie
Średnio nabywcy uzyskali upust 5,7% od ostatniej ceny ofertowej do ostatecznej ceny sprzedaży w listopadzie 2019. Ten upust był największy od ponad 8 lat! To całkiem duży rozstęp jak na Nowy Jork i świetna okazja dla nabywców.
Mądrzy nabywcy dostrzegli dostępne na rynku upusty, w wyniku czego aktywność umowna kondominiów wzrosła o 15% względem listopada 2018. Dobry sygnał po burzliwym roku dla nieruchomości w Nowym Jorku (czyli limity SALT, zmiany Mansion Tax oraz WeWork).
Okazje w 35 Hudson Yards, do 30% upustu na garstce lokali
Related Group potrzebuje jeszcze 5 do 7 lokali, by Offering Plan dla 35 Hudson Yards stał się skuteczny (potrzebują 15% sprzedaży, zanim ludzie będą mogli się wprowadzić), więc oferują pewne ostre upusty na kilku lokalach przez krótki czas.
Po zastosowaniu upustu cena za stopę kwadratową tych lokali, które zaczynają się na 57. piętrze, wynosi od 2 250 do 2 400 USD za stopę kwadratową! Całkiem niedrogo jak na to, co oferują. 35 Hudson Yards ma wykończenia w stylu Four Seasons, jedne z najlepszych, jakie widzieliśmy na Manhattanie.
Przyjazne cudzoziemcom, z usługami hotelowymi (a la carte) z flagowego Equinox Hotel w podstawie budynku, mieszkańcy 35 Hudson Yards doświadczą prawdziwego pięciogwiazdkowego życia.
Jeśli nie są Państwo zainteresowani, czy znają Państwo kogoś, kto mógłby być? Nie widuje się tego codziennie w Nowym Jorku, a zwłaszcza w przypadku Related Group.
Prosimy dać nam znać, jeśli zechcą Państwo dowiedzieć się więcej o tej zachęcie cenowej w Hudson Yards. Chętnie udostępnimy zdjęcia i wideoprezentacje każdego z tych lokali.
Park Loggia przy 15 West 61 Street
Zgodnie z naszą przepowiednią, 15 West 61 Street nadal jest najlepiej sprzedającą się nową inwestycją na Manhattanie. W zaledwie 6 miesięcy Park Loggia sprzedała ponad 65 lokali według stanu na 1 grudnia.
A dlaczego? Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!
Na rogu Broadwayu i West 61st Street, zaledwie jedną przecznicę na północ od Columbus Circle, ta 32-kondygnacyjna wieża wniesie 172 apartamenty do Upper West Side.
To pierwszy rozsądnie wyceniony budynek kondominium w nowej inwestycji wybudowany w okolicy Columbus Circle od ponad 15 lat
Wyceniony do dzisiejszego rynku, nie do szczytu rynku sprzed 3 lat.
Istnieje stały niedobór istniejących i nowych opcji w tej szczególnej perełce wśród dzielnic na UWS
Lantern House rozpoczął sprzedaż w West Chelsea
Po 3 tygodniach na rynku The Lantern House podpisuje wiele umów. Bez wątpienia ceny i lokalizacja zaintrygowały nabywców. Meatpacking District i West Village są tylko 4 przecznice na południe. Hudson Yards jest 10 przecznic na północ, prosto w górę Tenth Avenue lub wzdłuż High Line. Okolica wokół High Line jest teraz w pełni zabudowana, więc nie zobaczymy tu więcej budynków. Jest, jak jest... a West Chelsea to obecnie jedna z najdroższych dzielnic Manhattanu.
Dlatego odświeżające jest widzieć tak dobre ceny wejścia w Lantern House. To jedyna nowa inwestycja przy High Line z 1-sypialniowymi poniżej 2 mln USD (z nielicznymi nawet od 1,45 mln USD) oraz 2-sypialniowymi poniżej 3 mln USD (z nielicznymi nawet od 2,4 mln USD). Oczywiście, jeśli chcą Państwo widoków na rzekę, ceny nieruchomości na Manhattanie są wyższe, lecz wciąż nie na szalonych poziomach jak u sąsiada XI.
Related musi sprzedać 15%, czyli 28 lokali, zanim będzie mógł uznać Offering Plan za skuteczny i rozpocząć zamknięcia. Zamknięcia przewidziane są na wrzesień 2020. Deweloperzy są zawsze najbardziej zmotywowani przy sprzedaży pierwszych 15% lokali, by szybciej przejść do zamknięć. To najlepszy moment, by uzyskać najlepszą transakcję. Po uskutecznieniu Offering Plan deweloperzy podniosą ceny.
Sektor technologiczny Nowego Jorku rozpalony do czerwoności
W ciągu ostatnich kilku tygodni Nowy Jork umocnił pozycję drugiego najważniejszego ośrodka technologicznego na świecie, z ogromnymi umowami najmu podpisanymi w okolicy Hudson Yards i wokół niej. Firmy technologiczne walczą o prime nieruchomości na Manhattanie, by przyciągnąć duży i dobrze wykształcony zasób talentów miasta. Nakładanie się z pokrewnymi branżami czyni Nowy Jork właściwym wyborem dla tych gigantów technologicznych.
październik 2019Nie wierz we wszystko, co czytasz Te sensacyjne nagłówki sprzedają mnóstwo gazet i kliknięć, lecz nie służą czytelnikom, nie mówiąc im, co naprawdę...Przeczytaj pełny raport →
Nie wierz we wszystko, co czytasz
Te sensacyjne nagłówki sprzedają mnóstwo gazet i kliknięć, lecz nie służą czytelnikom, nie mówiąc im, co naprawdę się dzieje ceny nieruchomości Manhattanu.
Tak, aktywność sprzedaży i ceny w trzecim kwartale były mocno w dół, lecz wynikało to naprawdę z tego, że nabywcy pospieszyli się, by przyspieszyć sprzedaż do drugiego kwartału i uniknąć podwyżki Mansion Tax. Po prostu i zwyczajnie.
O co chodzi z tym podatkiem? 1 lipca 2019 roku Mansion Tax, nowojorski podatek płacony przez nabywcę przy zamknięciu, wzrósł z płaskiego 1% dla nieruchomości od 1 mln USD wzwyż do skali progresywnej od 1,25% do 3,9% dla najdroższych nieruchomości.
Choć nie przeżywa boomu, rynek nieruchomości Manhattanu nie jest aż tak zły, jak opisują te nagłówki.
Jako wskaźnik wyprzedzający, Zawarte umowy spadły zaledwie o 2% w kwartale w porównaniu z zeszłym rokiem. Daleko od rzezi!
Najbardziej prime dzielnice nie mają nadmiaru nowych inwestycji, choć w niektórych segmentach doszło do nadmiernej zabudowy, w segmentach super i najwyższego luksusu. Jak zauważaliśmy wcześniej, doszło do nadmiernej zabudowy w peryferyjnych dzielnicach, jak Financial District, Lower East Side oraz daleki Upper West Side na przykład. Przeczytaj więcej na ten temat.
Wiedząc, że te nagłówki pozostaną w pamięci nabywców przez kwartał lub dłużej, niektórzy deweloperzy nowo wprowadzonych projektów gwałtownie obniżyli ceny zaledwie w ciągu ostatniego tygodnia. Dwie z naszych ulubionych nowych inwestycji na UES (Hayworth i Beckford) obniżyły ceny o 8 do 11% w ciągu ostatnich kilku dni. Więcej informacji o nich poniżej:
Jasne jest, że rynek nieruchomości Manhattanu przeszedł reset. Wywołało go prawo podatkowe z 2018 roku, które uczyniło posiadanie głównego domu w Nowym Jorku droższym. Teraz, gdy rynek się zresetował, czujemy, że istnieją okazje dla inwestorów długoterminowych.
Stopy procentowe są sztucznie niskie i wydaje się, że podejmowane są pozytywne kroki w kierunku zakończenia wojny handlowej Trumpa, jak przewidzieliśmy. Niemożliwe jest wstrzelenie się w dno rynku, lecz uważamy, że mamy najgorsze za sobą.
Obniżki cen w nowych inwestycjach
Dzielnica Beckford House and Tower, właśnie otrzymał znaczną korektę ceny ponad 2 tygodnie po cichym wprowadzeniu. Dzięki mediom, jestem pewien!
Jak zauważyliśmy w naszym newsletterze z 21 września, uważamy ten projekt za jedną z najlepszych nowych inwestycji w Nowym Jorku. Teraz, z upustem 8 do 11% od początkowych cen wprowadzenia, to jeszcze lepsza okazja. Jakość budynku i jego wykończeń jest porównywalna z 135 East 79 Street i 20 East End Avenue. A dla Beckford oczekujemy podobnych stawek najmu, ponad 100 USD za stopę kwadratową rocznie po oddaniu (wiosną 2020 dla Beckford House i wiosną 2021 dla Beckford Tower).
Poproś o ceny i rzuty dla The Beckford House i Tower
The Hayworth, kolejny projekt na UES wprowadzony latem, właśnie dziś obniżył ceny. Na przykład apartament 8A właśnie otrzymał obniżkę ceny o 11%. Po tej obniżce 8A jest wyceniony na 2 101 USD za stopę kwadratową, znakomita cena za ten kaliber produktu. The Hayworth to butikowy budynek z zaledwie 61 lokalami, położony na rogu Lexington i 86 Street, naprzeciw The Lucida. Po ukończeniu wiosną 2020 będzie jednym z najlepszych budynków kondominiów na UES.
Poproś o ceny i rzuty dla The Hayworth
Rynek wtórny
Wielu sprzedających wreszcie pogodziło się z rynkiem, co zaowocowało znacznymi obniżkami cen. W niektórych przypadkach widzimy powrót do cen z lat 2014/2015 dla lokali z rynku wtórnego. Nie we wszystkich przypadkach, lecz w niektórych. Te nieruchomości, które nie są wycenione do bieżącego rynku, będą jednak zalegać na rynku. Te, które są dobrze wycenione, sprzedają się. Rozważając dyskretną sprzedaż, warto najpierw zestawić ofertę niepubliczną z ofertą publiczną.
Przy umacniającym się rynku najmu i spadających cenach nieruchomości rentowności są całkiem dobre, biorąc pod uwagę, że rentowności na świecie się kurczą z powodu ujemnych stóp.
maj 2019Aktualizacja rynku kondominiów na Manhattanie Ci, którzy próbują wstrzelić się w absolutne dno dowolnego rynku (nieruchomości czy giełdy), uznają to za niemal niemożliwe, lecz czasem...Przeczytaj pełny raport →
Aktualizacja rynku kondominiów na Manhattanie
Ci, którzy próbują wstrzelić się w absolutne dno dowolnego rynku (nieruchomości czy giełdy), uznają to za niemal niemożliwe, lecz czasem pojawiają się wyraźne sygnały...
Znaczny wzrost aktywności sprzedaży w kwietniu sugeruje, że dno mogło minąć!
Co naprawdę się dzieje
Zawarte umowy w kwietniu na Manhattanie wzrosły dwucyfrowo w porównaniu z poprzednim marcem (o 15,6%) i tym samym okresem rok wcześniej (o 11,6%), według Urban Digs. Zawarte umowy są wskaźnikiem wyprzedzającym na każdym rynku nieruchomości. Znaczny wzrost liczby zawartych umów zwykle poprzedza pozytywny ruch cen. Będziemy obserwować tę liczbę w miarę postępu 2019 roku, lecz te zielone pędy to bardzo dobry znak, że rynek się stabilizuje, a nawet zaczyna odwracać. Bardzo mile widziane wieści po rozczarowującym pierwszym kwartale.
Nowe prawo podatkowe uchwalone w grudniu 2017 roku naprawdę wyssało życie z rynku Manhattanu w ciągu ostatniego roku. Lecz teraz, gdy ludzie lepiej rozumieją jego skutki po złożeniu zeznań podatkowych za 2018 rok (termin 15 kwietnia), część tej niepewności się rozwiała. Przypominamy, że prawo ograniczyło do 10 tys. USD kwotę podatków stanowych dochodowych i lokalnych (czyli podatków od nieruchomości) (SALT), które główny właściciel domu może odliczyć od federalnego zeznania podatkowego, kwotę znikomą dla głównego właściciela domu w Nowym Jorku. Było to całkowite zaskoczenie dla większości nowojorczyków i wielu zaskoczyło. Lecz choć limit SALT rzeczywiście wyssał życie z rynku z powodu niepewności, miał on mniejszy wpływ na górny segment rynku dzięki rekompensatom w postaci niższych stawek podatkowych, wyższego progu AMT i innych luk.
Mając zmianę podatkową za sobą i wzrost aktywności sprzedaży, uważamy, że 2019 to właściwy czas na zakup kondominium na Manhattanie. Warto rozważyć następujące dane z tego raportu Douglas Elliman:
Powolna sprzedaż w 2018 roku skłoniła sprzedających do obniżenia oczekiwań. Liczby dostarczone przez Jonathana Millera z Miller Samuel.
Nabywcy mają teraz więcej opcji do wyboru, gdyż oferta narosła z powodu wolniejszego wolumenu sprzedaży. Wywiera to również presję spadkową na ceny.
Stawki kredytów hipotecznych spadły o 40 punktów bazowych (niemal o pół punktu) od zeszłego maja, czyniąc otoczenie finansowania bardzo atrakcyjnym.
PKB na poziomie 3,2% w I kwartale 2019 oraz znakomity wzrost zatrudnienia (najniższe stopy bezrobocia od 1969 roku), a wszystko to przy stłumionych danych inflacyjnych, utrzymujących stopy procentowe na rozsądnych poziomach wspierających ożywienie.
Przy niższych cenach, obniżonych oczekiwaniach sprzedających, niedawno obniżonych stopach, pewności co do wpływu zmiany podatkowej i najnowszym sygnale rozkwitającej gospodarki Nowego Jorku i USA, zakup teraz jest bardzo atrakcyjny. Oczekujemy, że spojrzymy wstecz na I kwartał 2019 jako na absolutne dno tego cyklu rynkowego.
luty 2019To rynek nabywcy w Nowym Jorku Dziś uważamy, że obecny rynek mieszkaniowy Manhattanu to okazja inwestycyjna raz na dekadę, a być może raz na pokolenie...Przeczytaj pełny raport →
To rynek nabywcy w Nowym Jorku
Dziś uważamy, że obecny rynek mieszkaniowy Manhattanu to okazja inwestycyjna raz na dekadę, a być może raz na pokolenie. W IV kwartale 2018 Manhattan przekształcił się w wyraźny rynek nabywcy, gdyż oferta wzrosła, sprzedaż zwolniła, a mediany cen ofertowych spadły. W tym roku na rynek wchodzi znaczna nowa podaż w czasie, gdy wciąż istnieją niesprzedane lokale z nowych inwestycji z ostatnich 2 lat. Rynek był słaby, a sprzedający bardzo skłonni do negocjacji. Jednocześnie gospodarka Nowego Jorku jest silna. Wierzymy, że połączenie tych czynników czyni to świetnym momentem na długoterminową inwestycję, ustanawiając 2019 idealnym czasem na zakup.
To bardzo rzadka okazja. W ciągu ostatnich ponad 20 lat Manhattan był na rynku nabywcy tylko dwukrotnie: w 2001 roku tuż po 11 września, co trwało zaledwie sześć miesięcy, oraz w latach 2008-2009 po tym, jak Lehman Brothers upadł, wywołując kryzys kredytowy, który trwał rok. Obecny rynek nabywcy rozpoczął się pod koniec 2015 roku, lecz tylko w segmencie najwyższego luksusu, niewielkim wycinku rynku. Od tego czasu rynek nabywcy się jednak poszerzył. Najpierw do segmentu luksusowego w latach 2016 i 2017, a teraz do wszystkich segmentów oferty, zwłaszcza w 2018 roku po uchwaleniu nowego niekorzystnego federalnego prawa podatkowego (omówionego szczegółowo w naszych poprzednich aktualizacjach), które wypchnęło wielu nabywców na ubocze.
Jak widać na poniższym wykresie od Compound, jeśli kupują Państwo nieruchomości na Manhattanie we właściwym czasie (czyli na rynku nabywcy), korzyści mogą być obfite:
A co do szczegółów wyników czwartego kwartału 2018:
Zawarte umowy w IV kwartale 2018 były niższe o 3% względem tego samego kwartału rok wcześniej, najniższy poziom od 2012 roku. Spadek o 3% przypisuje się jednak ogromnemu 19% spadkowi zawartych umów na kondominia, zrównoważonemu przez duży wzrost zawartych umów na co-op.
Ceny umowne spadły we wszystkich typach oferty. Aktywność umowna jest bardziej reprezentatywna dla kondycji bieżącego rynku niż dane o zamkniętej sprzedaży, które często obejmują dawne umowy zawarte w czasie niekoniecznie reprezentatywnym dla dzisiejszych warunków rynkowych.
Pod względem zamkniętej sprzedaży mediana ceny sprzedaży kondominium spadła o 8,1% do 1,48 mln USD, najniższego poziomu od kilku lat.
Liczba sprzedanych kondominiów w czwartym kwartale spadła względem trzeciego kwartału o 22,7% i o 13,0% rok do roku, co oznacza, że wolumeny sprzedaży są wolniejsze niż od bardzo dawna.
Mediana ceny sprzedaży za stopę kwadratową wzrosła, lecz wzrost był zaburzony przez bardzo duże dolarowe zamknięcia w dwóch budynkach najwyższego luksusu, które rozpoczęły zamknięcia, 520 Park Avenue oraz 220 Central Park South.
Cóż, co to wszystko oznacza?
Istnieje okno możliwości, by kupić teraz.
Nabywcy mają większą siłę nabywczą niż wcześniej.
Nabywcy mają również wiele więcej opcji do wyboru.
Deweloperzy stali się bardziej kreatywni, oferując nowe zachęty, a indywidualni sprzedający aktywnie negocjują cenę.
Nabywcy mają przewagę w żądaniu rzeczy, które dwa lata temu były dla sprzedającego warunkiem zerwania transakcji, takich jak dopuszczenie zastrzeżeń kredytowych czy pokrycie Transfer Tax i opłat eksploatacyjnych.
Warto pamiętać, że ta rzadka okazja zdarza się w tym samym czasie, gdy gospodarka Nowego Jorku przeżywa boom i jest w pozycji, by rosnąć i rosnąć w nadchodzących latach (czyli ekspansja Google West Soho, otwarcie Hudson Yards w marcu 2019 i tak dalej).
Choć transakcje się zawierają, wielu potencjalnych nabywców stoi z boku w trybie wyczekiwania. Naszym ostrzeżeniem dla nich jest to, że niemożliwe jest wstrzelenie się w dno dowolnego rynku. Często nabywca czeka zbyt długo, przegapia dołek i traci przewagę. Stopy procentowe zeszły ze szczytów z 2018 roku, czyniąc to dobrym momentem na wejście lub ponowne wejście na rynek, zanim znów zaczną rosnąć.
październik 2018Dlaczego teraz jest właściwy czas, by zainwestować w rynek kondominiów na Manhattanie Warren Buffett ujął to najlepiej: „Cena jest tym, co płacisz, wartość jest tym, co otrzymujesz... Mądrze jest...Przeczytaj pełny raport →
Dlaczego teraz jest właściwy czas, by zainwestować w rynek kondominiów na Manhattanie
Warren Buffett ujął to najlepiej: „Cena jest tym, co płacisz, wartość jest tym, co otrzymujesz... Mądrze jest obawiać się, gdy inni są chciwi, i być chciwym, gdy inni się boją.”
Niektóre niedawne raporty o nieruchomościach w Nowym Jorku wzbudziły w części osób lęk. Gdy patrzymy na szeroki obraz i ogólne statystyki w tych raportach, dość jasne jest, dlaczego te osoby się boją, jednak trzeba sięgnąć głębiej, by zrozumieć całą historię.
Nabywcy kondominiów na Manhattanie pozostali ostrożni w trzecim kwartale 2018 roku z powodu obaw o nowe prawo podatkowe (przyp. 1) wprowadzone pod koniec 2017 roku, mimo bardzo silnej gospodarki, bijącej rekordy giełdy i wciąż względnie niskich, choć szybko rosnących, stóp procentowych.
Nieruchomości na Manhattanie rzadko bywają na rynku nabywcy, więc jeśli są Państwo zainteresowani bezpieczną długoterminową inwestycją, teraz może być czas, by kupić. Nie będzie to przedłużone zjawisko ani powtórzone w najbliższym czasie. W istocie w III kwartale górny segment rynku (powyżej 5 mln USD), który rozpoczął korektę w 2016 roku, zaczął nieco odbijać, jak omówiono poniżej.
Nagłówki nie mówią całej historii
Choć nagłówki dotyczące kwartału były niepokojące, nie mówią całej historii. Musimy patrzeć na to, co dzieje się dziś na rynku, a nie 1, 2 czy 8 kwartałów temu, na czym zwykle skupiają się kwartalne raporty rynkowe. Jeśli spojrzeć na liczbę zawartych umów w kwartale, wskaźnik wyprzedzający, ten kwartał był mniej więcej taki sam jak ten sam kwartał rok wcześniej.
Zawarte umowy na Manhattanie wykazały niewielki 1% spadek względem liczby podpisanej w III kwartale 2017.
Najlepiej radzącym sobie segmentem pod względem zawartych umów był przedział od 5 mln do 10 mln USD (który odnotował 30% wzrost zawartych umów, napędzany głównie sprzedażą w dwóch nowych inwestycjach, The Belnord i 100 E 53rd).
Drugim najlepszym segmentem był segment domów wycenionych powyżej 10 mln USD, który odnotował 10% wzrost aktywności.
Choć nie będziemy znać cen, po jakich lokale te są pod umową, dopóki się nie zamkną i nie zostaną zarejestrowane, co może nastąpić za wiele miesięcy, odbicie aktywności po przedłużonym uśpieniu jest pokrzepiające. Z pewnością upusty odegrały rolę w tych transakcjach.
Zamknięta sprzedaż w trzecim kwartale 2018 pokazuje jednak inny obraz. Patrząc na zamkniętą sprzedaż, oceniają Państwo jedynie lokale, które zamknęły się w kwartale, niezależnie od tego, kiedy podpisano umowę. W przypadku nowych inwestycji mogło to być w niektórych przypadkach 3 lata temu. Dlatego informacje o zamkniętej sprzedaży mogą być nieco nieaktualne, choć wciąż stanowią dobrą informację do uchwycenia trendów.
Ogólne zamknięcia na Manhattanie spadły o 8% (choć wzrosły o 5% względem II kwartału 2018)
Zamknięta sprzedaż nowych inwestycji runęła, ze spadkiem o 37%. Skłoniło to niektórych deweloperów do gwałtownego obniżenia cen nowych inwestycji w tych budynkach, które od początku były zawyżone lub leżały poza najbardziej prime poszukiwanymi dzielnicami. Core Group podał średni upust na nowych inwestycjach na poziomie niemal rekordowych 14% w kwartale, więcej niż 8% rok wcześniej.
Nabywcy odsunięci od wygórowanych cen nowych inwestycji zwrócili się ku kondominiom z rynku wtórnego, które wzrosły o 2%, podczas gdy zamknięta sprzedaż co-op spadła o 8%.
Oferta w kwartale wzrosła gwałtownie, o 13%, co przełoży się na dłuższe przyszłe czasy ekspozycji.
Oferta co-op z rynku wtórnego wzrosła najbardziej, o 26%, podczas gdy oferta kondominiów z rynku wtórnego wzrosła o 4%. Oferta nowych inwestycji spadła o 5%.
Średnia cena kondominium wyniosła 2,66 mln USD, mniej o 2,3%. Średnia cena za stopę kwadratową dla lokali kondominiów z rynku wtórnego spadła o 5%.
Średnia cena nowej inwestycji wyniosła 4,33 mln USD, podczas gdy cena nowej inwestycji za stopę kwadratową wzrosła o 4%.
Średnia cena za stopę kwadratową dla rynku luksusowego (górne 10% sprzedaży) wzrosła o 2,7%, a próg wejścia do segmentu luksusowego spadł do 3,85 mln USD.
Źródło zdjęcia: 111 Murray
Otoczenie makro
Dow oraz NASDAQ są wysoko. Realizacja zysków może spowodować spadek cen, lecz niezależnie od rozmów o międzynarodowych wojnach handlowych akcje są wysoko, a realizacja zysków wygląda bardzo atrakcyjnie.
Stopa bezrobocia jest niska i statystycznie USA mają pełne zatrudnienie. Pełne zatrudnienie sprzyja wydatkom. Wydatki konsumentów generują większe zyski dla akcjonariuszy.
Deregulacja jest w pełnym toku, więc rozwój biznesu bardzo prawdopodobnie utrzyma swój wznoszący kierunek.
Nie ma bańki kredytowej, lecz przewodniczący Fed mówi, że stopy procentowe będą rosły stopniowo przez 2019 rok. Wyższe stopy procentowe zachęcają nabywców do zaciągania kredytów o stałym oprocentowaniu raczej wcześniej niż później.
Wysokie tempo wzrostu w całej gospodarce skłania ludzi do zastanawiania się, jak długo to wszystko potrwa, więc wielu wstrzymuje się z większymi zakupami. Ekonomiści mówią dziś, że na horyzoncie nie ma bańki kredytowej, więc napędzana konsumpcją gospodarka wygląda solidnie.
Dlaczego mamy zaufanie do rynku nowojorskiego
Podsumowując, czujemy, że to całkiem dobry rynek nabywcy, zwłaszcza w porównaniu z 2008 rokiem.
Gdy sprzedający wreszcie negocjują, nabywcy mają teraz siłę
Stopy są historycznie względnie niskie
Gospodarka przeżywa boom
Deregulacja jest w pełnym toku
Najniższe bezrobocie od 69 lat
Nowy Jork ma najwyższy poziom zatrudnienia od 50 lat, a nowojorski przemysł jest teraz dobrze zdywersyfikowany poza samymi finansami
Brak bańki kredytowej jak w 2008 roku; banki mają surowe wymogi i przeprowadzają due diligence
Zyski firm nigdy nie były wyższe, zwłaszcza przy nowej niskiej stawce 21%
Nadmierna zabudowa na rynkach miejskich jest co do zasady szybko wchłaniana
Wgłębienie się w szczegółowe liczby sugeruje, że rynek nieruchomości Nowego Jorku jest silny. Większość ludzi przeczyta szerokie raporty, lecz bystry nabywca posłucha specjalistów od nieruchomości. Parafrazując Warrena Buffetta, gdy inni się boją, to może być właśnie właściwy czas, by kupić w Nowym Jorku.
maj 2018Wpływ nowego amerykańskiego prawa podatkowego na Manhattan Nowe amerykańskie prawo podatkowe, wprowadzone 1 stycznia 2018 roku, wywołało wiele szumu w mediach. Jeśli jednak spojrzeć na...Przeczytaj pełny raport →
Wpływ nowego amerykańskiego prawa podatkowego na Manhattan
Dzielnica nowe amerykańskie prawo podatkowe, wprowadzone 1 stycznia 2018 roku, wywołało wiele szumu w mediach. Jeśli jednak spojrzeć na drobny druk, prawo będzie dobrodziejstwem dla korporacji i inwestorów w nieruchomości, w tym nabywców zagranicznych. Dla obecnych właścicieli domów, zwłaszcza na Manhattanie, jest nieco bardziej skomplikowane.
Na Manhattanie niepewność co do ostatecznych skutków nowego prawa, które ogranicza odliczenia podatków stanowych i lokalnych oraz zmniejsza kwotę odliczalnych odsetek od głównych domów z 1 mln USD do 750 tys. USD, stworzyła nerwowy rynek i odzwierciedla się w najnowszych raportach rynkowych za I kwartał, które pokazują aktywność I kwartału niższą o 10%, według Corcoran. Słabość wolumenu wystąpiła we wszystkich przedziałach cenowych, lecz szczególnie odczuwalna była w górnym segmencie. Aktywność sprzedaży w II kwartale wydaje się odbijać.
By złagodzić negatywne skutki prawa podatkowego, gubernator Cuomo podjął znaczne starania, by zmienić stanowe zasady podatkowe. Oczekujemy, że na rynku utrzyma się pewna niepewność, co postawi nabywców za sterami przez najbliższe kilka miesięcy, przynajmniej dopóki gospodarka nie zacznie się rozgrzewać, oczekiwanego produktu ubocznego reformy podatkowej.
Jednak wiele luksusowych budynków w prime dzielnicach Downtown, jak NoHo, SoHo, Tribeca, West Village i Flatiron, oraz rdzeń Upper West Side na przykład, radzą sobie całkiem dobrze. Dobrze wycenione kondominia wciąż sprzedają się szybko, sprzedaż oczekująca jest wyższa względem poprzedniego miesiąca i roku, a wciąż widzimy 20% transakcji zawieranych powyżej ceny ofertowej, co nie jest liczbą nieistotną.
Raport o cenach domów na Manhattanie
Gospodarka USA, a w szczególności Nowy Jork, notowały silne wyniki gospodarcze na początku 2018 roku.
Zatrudnienie w Nowym Jorku wzrosło do rekordowego poziomu 4,426 mln osób. Nowy Jork zyskał 702 tys. miejsc pracy od 2009 roku, wzrost o 18,9%, najwyższy wzrost od II wojny światowej i znacznie wyższy niż w kraju, który dodał 11,5% nowych miejsc pracy. Branże technologiczne, medialne, ochrony zdrowia i związane z turystyką to branże, które napędzały najwięcej zatrudnienia w ciągu ostatnich 10 lat.
Średnia Dow Jones wzrosła o 25% od roku, osiągając 25 000. Przy niemal wszystkich firmach raportujących za 2017 rok, 75% firm zgłosiło, że ich zyski w czwartym kwartale przekroczyły oczekiwania.
Zatrudnienie w lutym wzrosło o 313 000, przekraczając oczekiwania o 100 000, podczas gdy stopa bezrobocia wyniosła niskie 4,1%.
Oczekujemy więcej pozytywnych skutków nowej reformy podatkowej w dalszej części roku oraz potencjalnej reformy podatkowej fazy II obniżającej podatki od zysków kapitałowych. Pozostańcie z nami...
październik 2017Raport rynkowy Manhattanu Nadal utrzymuje się siła i aktywność w rdzeniu rynku kondominiów na Manhattanie. Rekordowo wysokie rynki akcji, tanie i łatwo dostępne...Przeczytaj pełny raport →
Raport rynkowy Manhattanu
Nadal utrzymuje się siła i aktywność w rdzeniu rynku kondominiów na Manhattanie. Rekordowo wysokie rynki akcji, tanie i łatwo dostępne finansowanie oraz jasność pomogły napędzić rynek. Rok temu panowała wielka niepewność co do wyborów w USA, stopy procentowe przedwcześnie skakały, a wszyscy byli zszokowani Brexitem. Wybrane statystyki za III kwartał 2017:
Zawarte umowy na kondominia w przedziale od 1 mln do 3 mln USD wzrosły o 11% rok do roku
Zawarte umowy na kondominia w przedziale od 3 mln do 5 mln USD wzrosły o 8% rok do roku.
Rynek kondominiów najwyższego luksusu (powyżej 10 mln USD) nadal mierzy się jednak z przeszkodami, choć ten kwartał odnotował o 12% wyższą liczbę zawartych umów powyżej 10 mln USD.
Rynek wtórny, średnia cena 1 774 USD za stopę kwadratową
Nowe inwestycje, średnia cena 2 320 USD za stopę kwadratową
Luksus, cena 2 780 USD za stopę kwadratową, przy progu wejścia do segmentu luksusowego (górne 10% sprzedaży) na poziomie 4,1 mln USD.
luty 2018Jakie są poziomy oferty na rynku wtórnym nieruchomości Manhattanu? „Nabywcy, korekta cen już nastąpiła, a w ciągu mniej więcej ostatniego roku szerszy rynek wykazał oznaki...Przeczytaj pełny raport →
Jakie są poziomy oferty na rynku wtórnym nieruchomości Manhattanu?
„Nabywcy, korekta cen już nastąpiła, a w ciągu mniej więcej ostatniego roku szerszy rynek wykazał oznaki stabilizacji i normalizacji. Jeśli mają Państwo realną potrzebę zakupu i znajdą właściwą nieruchomość, warto wykorzystać ten powolny okres dla każdej przewagi, jaką można uzyskać w negocjacjach. Nigdy nie wiadomo, kiedy sprzedający ma dość i jest gotów przyjąć ofertę.”
Zgadzamy się z Urban Digs. Rynek nieruchomości Manhattanu już skorygował się, zwłaszcza w segmencie luksusowym, a nabywcy mają teraz większą przewagę niż w latach 2014-2016. Oczekujemy, że ta przewaga utrzyma się w 2018 roku, w miarę jak narasta zamieszanie wokół nowych zmian podatkowych. Stwierdziliśmy jednak, że oferta na rynku wtórnym jest wciąż niska.
Przeanalizowaliśmy poziomy oferty na rynku wtórnym w czterech prime dzielnicach popularnych wśród naszych głównych nabywców domów i inwestorów: Tribeca, Chelsea, Upper East Side i Upper West Side. Przyjrzeliśmy się segmentom od 5 do 10 mln USD, od 2 do 5 mln USD oraz od 1 do 2 mln USD.
Spośród wszystkich nieruchomości na sprzedaż na Manhattanie w segmencie od 5 do 10 mln USD było zaledwie 17 lokali z rynku wtórnego na sprzedaż w Tribece, 8 lokali z rynku wtórnego na sprzedaż w Chelsea, 5 lokali z rynku wtórnego na sprzedaż na Upper East Side oraz 4 lokale z rynku wtórnego na sprzedaż na Upper West Side. To łącznie 34 lokale z rynku wtórnego w tych czterech dzielnicach, które obejmują znaczną część wyspy Manhattan.
Schodząc niżej na rynku, spośród wszystkich nieruchomości na Manhattanie na sprzedaż w segmencie od 2 do 5 mln USD było zaledwie 22 lokale z rynku wtórnego na sprzedaż w Tribece, 15 w Chelsea, 21 lokali na Upper East Side oraz 32 lokale na Upper West Side (w tym Riverside). To zaledwie 90 lokali dostępnych w segmencie od 2 do 5 mln USD w tych czterech dzielnicach.
W segmencie wejściowym, spośród wszystkich nieruchomości na Manhattanie na sprzedaż w przedziale od 1 do 2 mln USD, były zaledwie 2 lokale z rynku wtórnego dostępne w Tribece, 11 lokali z rynku wtórnego w Chelsea, 15 lokali z rynku wtórnego na Upper East Side oraz 19 lokali z rynku wtórnego w Upper West Side. To łącznie 47 lokali z rynku wtórnego dostępnych na sprzedaż w segmencie od 1 do 2 mln USD w tych czterech dużych dzielnicach.
Jak zauważył Urban Digs, to prawda, że sprzedający są dziś bardziej otwarci na negocjacje, zwłaszcza w porównaniu z latami 2014-2015, lecz podaż dobrych kondominiów z rynku wtórnego jest wciąż względnie niska. A nowe inwestycje sprzedają się z wysoką premią. Gdy zaczynamy zawężać do najlepszych dostępnych na sprzedaż nieruchomości na Manhattanie, według konkretnego budynku, ekspozycji, tych, które nie są zawyżone, liczba dobrych opcji gwałtownie spada. Dlatego jeśli są Państwo nabywcą mającym potrzeby mieszkaniowe lub poszukującym inwestycji, warto pamiętać o tej historii niskiej podaży.
styczeń 2018Aktualizacja rynku Manhattanu IV kwartał 2017 Czwarty kwartał rynku nieruchomości Manhattanu w 2017 roku najlepiej opisać jako stabilny, gdyż ostatnie trzy z czterech...Przeczytaj pełny raport →
Aktualizacja rynku Manhattanu IV kwartał 2017
Czwarty kwartał 2017 roku rynku nieruchomości na Manhattanie najlepiej opisać jako stabilny, gdyż ostatnie trzy z czterech kwartałów wykazały wzrost aktywności zamkniętej sprzedaży. 2017 był znacznie lepszym rokiem niż 2016, choć nastąpił wyraźny spadek liczby zawartych umów w kwartale rok do roku, który można przypisać głównie czynnikom pozarynkowym, takim jak reforma podatkowa i klimat polityczny.
Patrząc jednak bliżej na typy nieruchomości, widzimy znaczne zróżnicowanie. Segment co-op z rynku wtórnego był najbardziej aktywny, z trzecim z rzędu kwartałem wzrostu sprzedaży. Zawarte umowy na kondominia z rynku wtórnego ucierpiały jednak z powodu utrzymujących się wysokich cen, a zamknięta sprzedaż nowych inwestycji zmierzyła się z 12% spadkiem z powodu bieżącego cyklu i harmonogramu deweloperów budynków. Mając to wszystko na uwadze oraz niepewność wokół nowej reformy podatkowej, możemy wywnioskować, że rynek nieruchomości Manhattanu powoli staje się rynkiem nabywcy.
Kondominia z rynku wtórnego
Średnia cena za stopę kwadratową wyniosła 1 759 USD, płaska rok do roku.
Liczba transakcji na tym rynku spadła o 3% do 929, najniżej od IV kwartału 2011.
Czas ekspozycji wyniósł 116 dni, płaski rok do roku.
Oferta spadła o 4% do 2 485 lokali na sprzedaż.
Niepewność co do skutków reformy podatkowej rozegrała się w IV kwartale w sektorze kondominiów z rynku wtórnego, powodując spadek aktywności sprzedaży i płaskie ceny. Drugi rok z rzędu rynek osiągnął słabsze wyniki i odnotował najmniej transakcji od 2011 roku. Oferta dostępnych lokali spadła odpowiednio o 3% we wszystkich kategoriach. Wielu wskazuje na rozdźwięk w cenach, gdyż aktywna oferta była obciążona dwucyfrową premią za stopę kwadratową w porównaniu z zamkniętą sprzedażą w IV kwartale.
Średnia cena za stopę kwadratową wyniosła 1 167 USD, co oznacza 1% wzrost względem zeszłego roku
Liczba transakcji na tym rynku wzrosła o 4%, do 1 733 nieruchomości.
Czas ekspozycji wyniósł 88 dni, 5% spadek względem zeszłego roku.
Oferta wzrosła o 15% do 2 824 lokali na sprzedaż.
Co-op z rynku wtórnego zakończyły 2017 rok jako najlepiej sprzedający się produkt nieruchomości roku, nadal przewyższając inne opcje wzrostem sprzedaży trzeci kwartał z rzędu. Ponadto wysoki popyt na co-op z rynku wtórnego sprawił, że średni czas pozostawania nieruchomości na rynku spadł o 5%. W ten sposób rynek odpowiedział, zwiększając dostępną ofertę o 15%.
Nowe inwestycje
Średnia cena kondominium w nowej inwestycji wyniosła 3,92 mln USD.
Średnia cena za stopę kwadratową wyniosła 2 253 USD, co oznacza spadek o 17% względem zeszłego roku, gdy liczba zamknięć w segmencie super i najwyższego luksusu spadła.
Liczba transakcji na tym rynku spadła o 12%, z 527 do 463.
Oferta wzrosła o 30%, z 1 074 lokalami obecnie wystawionymi na sprzedaż.
Jak można się spodziewać, liczby dotyczące rynku kondominiów w nowych inwestycjach zwykle rosną lub maleją w zależności od postępu trwającej budowy budynków. Żaden nowy budynek nie rozpoczął zamknięć w 4tym kwartale, a kilka dużych inwestycji, jak 125 Greenwich i 91 Leonard, rozpoczęło sprzedaż, powodując skok oferty o 30%.
Średnia cena za stopę kwadratową spadła o 12% do 2 625 USD.
Próg luksusu wyniósł 3,882 mln USD.
Segment luksusowy wyznacza górne 10% zamkniętej sprzedaży według ceny. Cena wejścia, czyli „próg”, spadła o około 500 000 USD, kończąc na 3,882 mln USD. Ponadto średnia cena spadła o 10%, a cena za stopę kwadratową o 12%. Spadki te można przypisać przesunięciu zamknięć w kwartale z zamknięć w segmencie najwyższego i super luksusu, takich jak 432 Park, Greenwich Lane oraz 56 Leonard, pod koniec 2016 roku, ku skromniejszym budynkom luksusowym w peryferyjnych lokalizacjach, takim jak One West End i 252 East 57tym St. Widzieliśmy jednak bardziej konkurencyjny rynek z większą ofertą, pozostawiając sprzedającym niewielki wybór poza obniżeniem cen, by zaspokoić popyt klientów. Stanowi to realny potencjał dla inwestorów w segmencie luksusowym, gdyż te lokale luksusowe są nisko wycenione i gotowe do transakcji.
Krótko mówiąc, rynek Manhattanu pozostaje stabilny, a 2017 był zdrowszy niż 2016. Mimo to rynek nadal wykazuje trendy przechylające się na stronę klienta, czyli innymi słowy, stając się „rynkiem nabywcy”. Wzrost dostępnej oferty, projekty nowych inwestycji oraz obniżenie progu luksusu stworzyły rynek, na którym właściciele i deweloperzy są skłonni obniżać ceny, by nadążyć za malejącą sprzedażą. Z powodu niepewności co do reformy podatkowej, 2018 będzie dobrym rokiem dla nabywcy, a nie tak dobrym dla sprzedającego. Dla tych, którzy stoją z boku, może to być dobry moment, by wejść na rynek, zanim pozytywne skutki reformy podatkowej Trumpa zaczną działać.
listopad 2016Jak prezydent Trump wpłynie na amerykańskie nieruchomości? Nigdy wcześniej Ameryka nie miała dewelopera nieruchomości i doradcy nieruchomości z Nowego Jorku (tak, ma nowojorskiego doradcę...Przeczytaj pełny raport →
Jak prezydent Trump wpłynie na amerykańskie nieruchomości?
Nigdy wcześniej Ameryka nie miała dewelopera nieruchomości i doradcy nieruchomości z Nowego Jorku (tak, ma nowojorską licencję doradcy) zasiadającego w Białym Domu. Choć wielu z nas może nie zgadzać się z zachowaniem i stanowiskami politycznymi Trumpa, jedno jest pewne, Trump będzie pro nieruchomościowy i pro rynku nieruchomości.
Choć niektórzy zakładali, że prezydentura Trumpa będzie wydarzeniem typu czarny łabędź, zamiast runąć, zarówno dolar amerykański, jak i giełda wzrosły dziś!
Jeśli zastanawiają się Państwo, jak polityka prezydenta Trumpa wpłynie na amerykańskie nieruchomości, oto spostrzeżenia co do tego, jak Trump prawdopodobnie będzie działał po objęciu urzędu.
Czy użyje nieruchomości, by pobudzić gospodarkę?
Trump jest deweloperem nieruchomości i doradcą nieruchomości. Sam używał nieruchomości jako inwestycji przez całe życie i mówił, że jest zainteresowany zwiększeniem własności mieszkaniowej. Biorąc pod uwagę, że jego rodzinny biznes to nieruchomości, czy to przez jego własną firmę, Trump Organization, czy firmę jego zięcia, Kushner Properties, oczekujemy, że Trump będzie kontynuował swój romans z nieruchomościami.
Co stanie się ze stawkami kredytów hipotecznych?
Stawki mają szansę pozostać niskie przez pewien czas. „Stawki kredytów hipotecznych spadają, ponieważ inwestorzy widzą bezpieczne rentowności w amerykańskich papierach zabezpieczonych hipoteką, co odzwierciedla ich zaufanie do względnego bezpieczeństwa amerykańskiego rynku mieszkaniowego”, napisał główny ekonomista Trulia Ralph McLaughlin w oświadczeniu dzień po wyborach. „Ponadto Fed prawdopodobnie opóźni grudniową podwyżkę stóp z powodu globalnych zawirowań gospodarczych. Oba efekty oznaczają krótkoterminową wygraną dla kredytobiorców i prawdopodobnie zobaczymy wzrost refinansowania kredytów hipotecznych, jeśli stawki będą nadal spadać.”
Czy obniży podatki dla inwestorów w nieruchomości?
Republikanie zachowali kontrolę nad Izbą Reprezentantów i Senatem. W rezultacie republikanie mają niczym nieskrępowaną kontrolę nad przyszłością polityki podatkowej, co oznacza, że nastąpią pewne duże zmiany, które wpłyną na podatki dla inwestorów w nieruchomości. Trump zaproponował, by:
Obniżyć stawki podatkowe, z podatkiem od zysków kapitałowych na najwyższym poziomie 20%.
Znieść podatek od spadków lub podatek od śmierci
Obniżyć podatki korporacyjne z 35% do 15%
I choć może nie uzyska wszystkiego, czego chce, w zakresie reformy podatkowej, nasze prawo podatkowe jest dojrzałe do zmiany (zarówno republikanie, jak i demokraci tego żądali), a ta zmiana prawdopodobnie nastąpi przed sierpniem 2017, zanim rozpocznie się sezon wyborczy na 2018 rok.
Czy pożyczanie pieniędzy może stać się łatwiejsze?
Ograniczona regulacja, jeden ze znaków rozpoznawczych jego kampanii, pozwoliłaby bankom zwiększyć akcję kredytową, co było bardzo stłumione od 2008 roku. Innym sposobem, w jaki prezydentura Trumpa mogłaby ułatwić konsumentom posiadanie domów, byłoby obniżenie składek na kredyty FHA lub obcięcie opłat gwarancyjnych dla Fannie Mae lub Freddie Mac.
Jak wpłynie to na regulacje?
Znaczna część programu Trumpa skupiła się na deregulacji rynku finansowego, by go pełniej ożywić, a samo to mogłoby również dać impuls nieruchomościom. To coś, o czym Trump i partia republikańska jako całość głośno mówili.
Trump zaproponował ograniczenie zarówno regulacji bankowych, jak i regulacji budowlanych. Poluzowanie regulacji kredytowych mogłoby zwiększyć własność mieszkaniową, ułatwiając konsumentom uzyskanie kredytów. Co do regulacji budowlanych, na spotkaniu National Realtor Association Trump oszacował, że 25% kosztów budowy domu wiąże się z regulacjami. Chciałby zejść z tym do 2%. Gdyby budownictwo zostało zderegulowane, oznaczałoby to bardziej dostępne cenowo domy dla konsumentów.
Czy odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego zniknie?
Nie! W zeszłym roku plan podatkowy, który Trump przedstawił, konkretnie i wyraźnie wspominał, że zachowa odliczenie odsetek od kredytu hipotecznego.
Czy będzie kontynuował program wymiany 1031?
Trump, który spotkał się z ogromną krytyką za agresywne wykorzystywanie kodeksu podatkowego, by rzekomo nie płacić podatków federalnych, prawdopodobnie zachowa kontrowersyjne wolne od podatku wymiany 1031, które pozwalają właścicielom sprzedawać nieruchomości bez płacenia podatków od zysków kapitałowych, jeśli wpływy ze sprzedaży zainwestują w inne nieruchomości. Polityka programu wymiany 1031 jest jednym z fundamentów branży nieruchomości, a Trump zachowa tę politykę.
Co z imigracją?
Polityka imigracyjna Trumpa przeszła wiele zmian, odkąd po raz pierwszy ogłosił swoją kandydaturę, a reforma imigracyjna nie będzie łatwą ustawą do przepchnięcia przez Kongres czy Senat, więc trudno ustalić, czy wpłynie to na rynek nieruchomości Nowego Jorku w jakimś dużym stopniu.
Czy Trump zdoła wdrożyć wszystkie swoje stanowiska z kampanii?
Dla tych z Państwa, którzy odczuwają emocje co do tego, że Trump jest prezydentem po części jego skandalicznej retoryki i zachowania, warto pamiętać, że prezydent USA nie ma nieograniczonej władzy. Nasi założyciele nie chcieli, by władza była kontrolowana przez jednego człowieka lub jedną grupę z możliwością znalezienia się pod rządami kolejnego dyktatora lub tyrana. W związku z tym nasz rząd jest podzielony na trzy gałęzie: władzę wykonawczą, władzę ustawodawczą i władzę sądowniczą. Dlatego wiele bardziej skandalicznych stanowisk politycznych Trumpa z kampanii nie stanie się rzeczywistością. Albo zostaną zablokowane w gałęzi ustawodawczej, albo uchylone przez gałąź sądowniczą.
Bez wątpienia te wybory były bardzo dzielące. Lecz teraz, gdy wybory się zakończyły, naród amerykański zjednoczy się, jak czynił to zawsze. Jak Obama powiedział o Trumpie: „Wszyscy kibicujemy jego sukcesowi".
Przejdź do Centrum analiz nieruchomości, aby zapoznać się ze starannie opracowaną 35-stronicową mapą kompetencji obejmującą Nowy Jork i południe Florydy.
Rynek apartamentów w Manhattanie według segmentów: rynek wtórny, nowe inwestycje i oferta luksusowa
Rynek condo na Manhattanie najlepiej oceniać według segmentów. Ogólna mediana może ukrywać bardzo różne warunki na rynku wtórnym, w zasobach deweloperów, w wyjątkowych apartamentach od strony parku, w loftach w Downtown i w luksusowych apartamentach z jedną sypialnią na wejście.
Segment
Co się dzieje
Strategia kupującego
Condo z rynku wtórnego
Lepsze odkrywanie cen, widoczne transakcje porównawcze i większe pole do negocjacji, gdy oferta wisi dłużej.
Wykorzystaj niedawno zamknięte transakcje, czas ekspozycji, miesięczne koszty i zakres remontu, aby odróżnić uczciwą wartość od nieaktualnej ceny.
Nowe inwestycje i lokale dewelopera
Kupujący porównują jakość wykończenia, ustępstwa, koszty zamknięcia pokrywane przez dewelopera, termin oddania i pozostały wybór w ramach linii.
Oblicz całkowitą kwotę gotówki potrzebną do zamknięcia transakcji, wraz z podatkami od przeniesienia własności i wpłatami na kapitał obrotowy, i sprawdź, czy zachęty równoważą wyższą cenę ofertową.
Condo luksusowe i wyjątkowe
Rzadkość, jakość widoku, prywatność i renoma budynku mogą ważyć więcej niż średnia cena za stopę kwadratową.
Porównuj według klasy budynku i linii rezydencji, a nie tylko mediany dzielnicy.
Condo luksusowe na wejście
Mniejsze lokale są bardziej wrażliwe na stopy procentowe i konkurują wartością ze spółdzielczymi co-op, ale dają większą elastyczność inwestorom i kupującym pied-à-terre.
Oceń możliwość wynajmu, koszty utrzymania, założenia finansowania i krąg nabywców przy odsprzedaży, zanim sięgniesz po premię za condo.
Downtown czy strona parku
Tribeca, SoHo, NoHo i West Village często wyceniane są przez skalę loftów, restauracje i ofertę butikowych budynków. Central Park South, Upper East Side i Upper West Side wyceniane są bardziej przez dostęp do parku, usługi, widoki i klasyczną stabilność rezydencjonalną.
Gdzie widać negocjacje
Pole do negocjacji najczęściej widać w nadmiernie wyremontowanych lokalach z rynku wtórnego, w lokalach z wysokimi miesięcznymi kosztami, w starszych ofertach i w zasobach dewelopera z niewielkim pozostałym wyborem. Najlepsze nieruchomości z chronionym widokiem lub rzadkim układem nadal wymagają szybkiej, precyzyjnej oceny.